Jakie rośliny do SUMPa ?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#1

Post autor: denkmal »

Cześć,

Jakiś czas temu zrobiłem sobie takie coś na kształ SUMPa ;)

Tylko że on jest "równoległy" - czyli stoi nie poniżej, ale na tej samej wysokości co akwarium (za akwarium - z tyłu)

W sumie to są 2 identyczne akwaria... 72l + 72l "filtr" ... na razie jest tak, że woda wpada rurą do SUMPa (grawitacyjnie) ... a z SUMPa jest przepompowywana na razie dwoma PAT MINI z powrotem do akwarium.

I teraz pytanie. Na razie w filtrze nie ma nic... prócz 2 gąbek na PATach ;))) - dodam oczywiście jakąś ceramikę... ale zastanawiam się co tam jeszcze wrzucić... :) Przeród na razie też nie ma... ale będą pewnie ze 2-3 z czasem, zeby wymusić przepływ wody przez ową ceramikę, której jeszcze nie ma.

denkmal
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#2

Post autor: Limak86 »

Nie bardzo widzę sens umieszczania roślin w sumpie, ale jeśli już, to raczej rośliny szybko rosnące ale i nie wymagające podłoża - powszechnie uważane za pochłaniaczy substancji z wody - myślę tu o rogatku i/lub pistii albo limnobium.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#3

Post autor: inerkoma »

A tak z ciekawości. Jak prąd wyłączą to nie wyleje Ci się woda na podłogę?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#4

Post autor: Lech-u »

A tego sumpa widać? To ma być "ozdobny" sump, czy po prostu chcesz tam wsadzić rośliny?
A jakie oświetlenie tam masz?
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Jakie rośliny do SUMPa ?

#5

Post autor: as400 »

Limak86 pisze: śr wrz 27, 2017 6:15 amNie bardzo widzę sens umieszczania roślin w sumpie
Umieszczenie roślin w sumpie ma jak najbardziej sens. Choćby w celu takim aby zredukować związki azotu.

Kup sobie mangrowca czerwonego. Fajnie wygląda i ma nieograniczony apetyt na azot w każdej postaci.
-------------------
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#6

Post autor: Lech-u »

as400 pisze: śr wrz 27, 2017 9:22 amKup sobie mangrowca czerwonego.
A to nie potrzebuje soli do normalnej egzystencji?
Jakoś tak mi się wydawało zawsze...
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Jakie rośliny do SUMPa ?

#7

Post autor: as400 »

Lech-u pisze: śr wrz 27, 2017 9:40 amA to nie potrzebuje soli do normalnej egzystencji?
Jakoś tak mi się wydawało zawsze...
Pozdrawiam serdecznie
Nie potrzebuje. Rośnie nawet szybciej w wodzie słodkiej bo nie musi się zmagać z wydalaniem soli.
Miałem nasiona, wyhodowałem sobie z nich roślinki w akwarium i wyglądało to bardzo fajnie.
Sprzedałem bo zmieniły mi się priorytety akwarystyczne. Ogłoszenie było nawet tutaj na fawie.
-------------------
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#8

Post autor: Lech-u »

Jak szybko rosną te mangrowce?
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Jakie rośliny do SUMPa ?

#9

Post autor: as400 »

Lech-u pisze: śr wrz 27, 2017 10:01 amJak szybko rosną te mangrowce?
No niestety dość wolno. Przynajmniej do wypuszczenia pierwszych dwóch listków.
Ale potem już trochę szybciej.

Poniżej jeden z największych systemów filtracji, które znalazłem w sieci opartych o mangrowce. Został opracowany i zrobiony dla akwarium morskiego 5500 litrów. Niestety w wątku na reefcentral nie ma już zdjęć (pewnie photobucket je wyciał). Mangrowce po pewnym czasie zarosły całe to pomieszczenie na zdjęciu. Może uda mi się je jeszcze gdzieś znaleźć.



Obrazek
-------------------
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#10

Post autor: Lech-u »

Ciekawe kiedy policja się zainteresuje taką hodowlą roślin w garażu.
:)

Imponujące.
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Jakie rośliny do SUMPa ?

#11

Post autor: as400 »

Lech-u pisze: śr wrz 27, 2017 10:16 amCiekawe kiedy policja się zainteresuje taką hodowlą roślin w garażu.


Imponujące.

To jest nic. Jak te mangrowce urosły potem to dopiero szok. Ale niestety fotek nie ma już wątku. Są dwa filmiki z początków zbiornika.
Polecam obejrzeć bo są mega ciekawe a niektóre rozwiązania można wykorzystać także i w słodkich zbiornikach.
Niestety zbiornik pękł w pewnym momencie. Nie wiem czy został odbudowany ale z tego co czytałem w wątku to część życia udało się uratować.

Mam ! Więcej filmów na tym kanale i naprawdę WARTO je obejrzeć. Są też technikalia. Mangrowce i system filtracji od 3:20.



[yt][/yt]
Ostatnio zmieniony śr wrz 27, 2017 10:42 am przez as400, łącznie zmieniany 2 razy.
-------------------

Autor
denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#12

Post autor: denkmal »

No ładne te mangrowce... :) - ma ktoś się podzielić? albo gdzie nasionka kupić? tylko żeby to takie wielkie nie rosło :D

Na razie wrzuciłem rogatka... bo świeże akwarium, żyzne podłoże... w wodzie pewnie sporo składników... bo wylazły mi takie którkie, mocno zielone niteczki na szybie - nie zmywam tego... widzę, że po mału się wycofuje - (mocno zielone, krótkie kosmki - dam fotę w dziale glony) - jak sie glon wycofa, to wywale rogatka żeby dobroci z wody nie zabierał innym roślinkom :P

Nie - SUMP dodatkowe światła sztucznego nie ma - ale stoi przy oknie - więc sporo światła (bez słońca - północna strona).

Jak zabraknie prądu, to nic się nie stanie... bo po prostu poziom w akwariach się wyrówna (stoją na tym samym blacie) - jak pompki chodzą, to w SUMPie jest niżej poziom wody, w akwarium wyżej. Jeszcze chce tylko rozwiązać problem dozowania CO2... na razie wylot CO2 jest pod gąbką od filra... to nawet niezle działa, bo małe bąbelki CO2 siadają na gąbce... i przez nią wnikają do środka (rozpuszczają się). Ale żeby to było skuteczniejsze... to wolałbym żeby to była jakby taka gąbka... jakby wklęsła połowa piłki... czyli taki odwrócony lejek ... wówczas żaden bąbelek by nie uciekł :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#13

Post autor: Lech-u »

A jak jest zrobiony transport wody z akwarium do sumpa?
Możesz opisać albo pokazać fotkę?

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Jakie rośliny do SUMPa ?

#14

Post autor: cinek1916 »

Kiedyś w mini Tanganice z muszlowcami miałem zrobiony filtr na podobnej zasadzie. Tylko mój miał 10l, napędzał go Circulator 650 umieszczony w jego środku z rurką powrotną w akwarium. Z akwarium do filtra woda płynęła grawitacyjnie przez 2 odwrócone U rurki.
Fajna sprawa w akwarium w którym nie ma roślin.
W roślinnym lub ogólnym moim zdaniem nie warto się bawić.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ