Płatek kosmetyczy w filtrze

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Płatek kosmetyczy w filtrze

#1

Post autor: 1w0na »

Witajcie,

Od tygodnia stosuję w filtrze hj-111b przecięty na pół wacik kosmetyczny, który wkładam między gąbkę, a wirnik.
Po około 3 dniach zmniejsza się wydajność filtra, co oznacza czas na wymianę płatka.

Ogólnie nie zauważyłam fruwających kawałeczków wacika w baniaku, wyciągnięty wacik z filtra wygląda na cały, a dwie krewetki które mi zostały nie wyglądają jakby były w szoku.

Zastanawiam się, czy takie działanie jak zastosowanie płatka kosmetycznego jest słuszne?
Wykorzystany wacik jest bardzo ciemny, wiec wydaje mi się, że sama idea jest dobra skoro zatrzymuje bardzo dużo brudu (z czego głównie składa się ten brud?).

tomoa
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: pn lis 22, 2010 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#2

Post autor: tomoa »

Brud jak brud, warto się zastanowić, czy płatek nie wypuszcza jakiś substancji chemicznych do akwarium. To, że teraz jest wszystko ok, jeszcze nic nie oznacza, substancje np. mogą się kumulować i wyjdzie to np. po jakimś czasie. Płatek szybko się zatyka bo jest płaski. Gąbka pod tym względem jest lepsza, ponieważ zatrzymuje bród trójwymiarowo i zatyka się powoli.
Obrazek

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#3

Post autor: Isia »

Ale po co ten płatek wsadzasz? Co on ma Ci dać? Mi się wydaje, że może Ci się gdzieś jeszcze wkręcić, filtr wysiądzie. Ja bym wyjęła raczej.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#4

Post autor: tomekm »

ja kiedys z brakuwaty filtracyjnej uzylem normalnej waty, przez pierwszedni bylo okey ale pozniej watazaczela puszczac do wody jakies syfy. Wodazaczelastrasznie smierdzieci glony ruszyly wiec radzil bym uzywac normalnej akwariowej waty tej produkowanej bez fenoli.
Awatar użytkownika

Sleper
Gaduła
Posty: 149
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 8:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#5

Post autor: Sleper »

to przy takich eksperymentach to co myślicie o filtrze do kawy :> zastanawiam się czy nie spróbować tylko czy nie zabadzo zapcha filtr
Low-Tech 96L
Pyszczki 10
Małe coś w paski mieszka przy dnie szt 1
Gupiki (niepoliczalnie wiele)
Neonki 2szt.
Bojownik
Zbrojnik
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#6

Post autor: 1w0na »

tomoa pisze:Brud jak brud, warto się zastanowić, czy płatek nie wypuszcza jakiś substancji chemicznych do akwarium. (...) Gąbka pod tym względem jest lepsza, ponieważ zatrzymuje bród trójwymiarowo i zatyka się powoli.
Dlatego postanowiłam tu napisać, aby się dowiedzieć czy płatek to dobry pomysł. Gąbka dalej jest w filtrze. Zresztą, gąbka nie zatrzymuje drobnych zanieczyszczeń, przeciwieństwie to takiego płatka. Jak będę miała okazję, to prześlę fotkę takiego zużytego wacika i sam się przekonasz.
Isia pisze:Ale po co ten płatek wsadzasz? Co on ma Ci dać? Mi się wydaje, że może Ci się gdzieś jeszcze wkręcić, filtr wysiądzie. Ja bym wyjęła raczej.
A po co dodaje się watę filtracyjną? Do głębszej filtracji z zanieczyszczeń (i to pomaga). Nawet jeśli się wkręci (a puki co nie zaobserwowałam rozłażenia się płatka) to wirnik zawsze można wyciągnąć i wyczyścić. zresztą, to jest filtr za 8zł, więc jakby się jakimś cudem zepsuł to nie byłoby wielkiej straty.
tomekm pisze:ja kiedys z brakuwaty filtracyjnej uzylem normalnej waty, przez pierwszedni bylo okey ale pozniej watazaczela puszczac do wody jakies syfy. Wodazaczelastrasznie smierdzieci glony ruszyly wiec radzil bym uzywac normalnej akwariowej waty tej produkowanej bez fenoli.
Osobiście nawet nie zastanawiałam się nad zastosowaniem zwykłej waty. Zbyt łatwo się rozdziela i przyczepia do elementów. Po za tym struktura mokrej waty może nie być skuteczna od wacika kosmetycznego no i płatek jest dużo wygodniejszy do wymiany.
Ostatnio zmieniony sob gru 18, 2010 4:45 pm przez 1w0na, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Władek Pompka
Fanatyk
Posty: 1449
Rejestracja: sob gru 06, 2008 11:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Białołęka
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#7

Post autor: Władek Pompka »

Masz tam zwykły wkład gąbkowy? Miałem podobny filtr, zmieniłem gąbke na troche drobniejszą i sztywniejszą.Zapełniła całą przestrzeń, no i git. Kupiłem jej większy kawałek i se przystrzygłem... :roll:
"Wacikuf" nie używałbym... :cool:
Moim jedynym, a zarazem najlepszym przyjacielem jest współżyjący ze mną tasiemiec, którego regularnie dokarmiam.
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#8

Post autor: 1w0na »

Władek Pompka pisze:"Wacikuf" nie używałbym... :cool:
Dlaczego?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#9

Post autor: JPK »

W sumie wacik jest bawełniany, więc nic strasznego dziać się nie powinno ...
Aczkolwiek mi by się nie chciało co 3 dni ów wacik wymieniać ;)
Wygodniej, moim zdaniem, użyć waty/włókniny akwarystycznej.
450l + 112l :)

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Płatek kosmetyczy w filtrze

#10

Post autor: Isia »

Ale wacik nie jest taki spójny w konsystencji, że się tak wyrażę ;) Jakieś kłaczki mogą się odczepić. A wata perlonowa grosze kosztuje a jest bezpieczna. Tyle, że taka wata sama w sobie ogranicza filtrację i powinno się ją stosować na krótko jak np pierwotniaka filtrujesz albo akwarium świeże i klarujesz wodę czy coś. A tak to filtrację samą w sobie masz jakąś nieodpowiednią albo w akwarium jakiś problem. Może wymień filtr na lepszy i rybki też się lepiej poczują?
ODPOWIEDZ