Oryzias woworae

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Oryzias woworae

#1

Post autor: Fish-ka »

Rybki mam juz od ponad 2 tygodni
wiec moge juz troszke o nich napisac z wlasnych doswiadczen i tego co na ich temat wyczytalam

Oryzias woworae, to nowy, odktyty w ubieglym roku gatunek ryzanki
Nazwa pochodzi od nazwiska odkrywczyni Daisy Wowor

Wystepuja na ograniczonym obszarze, zamieszkują strumienie plynące w gestej dzungli na jednej z wysp archipelagu Sulawesi

Warunki:
Preferują zbiorniki w typie czarnych wód z wyczuwalnym ruchem wody, ale rownie dobrze czuja sie w klasycznych akwariach.

temperatura 24-28 stopni
ph 6-7
woda miekka do srednio twardej

Charakterystyka:

Sa to bardzo lagodne, stadne rybki dorastajace do 3,5-4 cm
Maja charakterystyczne, świecace na niebiesko oczy.
Wyraznie zaysowany na pomarańczowo kontur pletwy ogonowej, oraz dolna część tulowia i płetwy piersiowe.
Płetwa ogonowa prosto scięta.
Samiczki sa calkowicie bez polysku niebieskiego i jasniejsze od samców.
Samce maja metaliczny niebieski polysk, te starsze wybarwiaja sie na grafitowo i na tym tle niebieski polysk bardzo ladnie wyglada.

Rozmnażanie:

Zazwyczaj w soboty rano :) samiczka nosi jajeczka
Samce w tym czasie intensywniej sie wybarwiają i walczą ze sobą.
Potem wszystko wraca do normy i rybki plywają razem w stadzie
Samiczka przykleja jaja do lisci roslin
Dorosłe ryby się nimi nie interesują i mozna zostawic ikrę z rodzicami
Mlode rybki wykluwaja sie pomiedzy 14 a 21 dniem i wyplywaja do powierzchni wody
Sa malenkie ale dobrze widoczne dzieki swiecącym oczkom
Jak juz wypłyną powinno się je odłowic do innego zbiornika

To co napisalam o zachowaniu w czasie tarla to moje wlasnie obserwacje.
Mam ich w tej chwili 11 ( 9 samcow i 2 samiczki)
W grupie jest kilka samcow chyba jeszcze mlodych bo sa troszke mniejsze i nie wybarwiaja sie jeszcze tak intensywnie jak te wieksze.

Marlentje
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pn wrz 17, 2012 1:59 am
Lokalizacja:

Oryzias woworae

#2

Post autor: Marlentje »

Witam,
Za kilka dni mam otrzymać drogą wysyłkową ikrę oryzias woworae.
Planuję jutro kupić i przygotować akwarium- kotnik na ich przyjecie. Co radziłabyś mi zaplanować w takim akwarium 30l , oswietlenie w pokrywie 11W, mały filtr wewnętrzny: jakie podloze, czy grzałka jest konieczna- być może oświetlenie w takim malym akwarium będzie wystarczająco nagrzewać wodę.
Nigdy jeszcze tak malego akwarium nie mialam więc nie wiem. Po raz pierwszy też będę sama wychowywać rybki od ikry miejmy nadzieję do dorosłości. Na czym najlepiej umieścić ikrę gdy ją otrzymam? Czy muszę mieć napowietrzacz czy wystarczyloby deszczownię filtra umieścić nad powierzchnią wody tak, zeby to woda spadająca z deszczoni napowietrzala? Jakie parametry wody bylyby najlepsze dla ikry i poźniej narybku?
Czy akwarium ma być na początku zaciemnione tak jak dla ikry niektórych innych gatunków ryb czy odwrotnie, dużo światła i słoneczne miejsce?
Jakie jeszcze rady miałabys dla mnie?
Czym żywić narybek po wykluciu się?
Bedę wdzięczna za wszelkie rady.

Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oryzias woworae

#3

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Mam pytanie bo z czymś takim się jeszcze nie spotkałem
Za kilka dni mam otrzymać drogą wysyłkową ikrę oryzias woworae
- od kogo ją otrzymasz? i jaką masz pewność że to będzie ikra tej rybki, czy jest zapłodniona itp. Z doświadczenia wiem że ikra jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmian w wodzie ,zarówno na temperaturę jak i na zmiany składu chemicznego.Ale życzę szczęścia i oby jak najwięcej przeżyło
na większość swoich pytań znajdziesz odpowiedz w necie np:http://translate.google.pl/translate?hl ... %2F&anno=2 jest po angielsku ale wszystko ładnie opisane, i zawsze można użyć tłumacza

Marlentje
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: pn wrz 17, 2012 1:59 am
Lokalizacja:

Re: Oryzias woworae

#4

Post autor: Marlentje »

Witam, ikrę otrzymam od tubylców z Sulawesi ;)

A tak poważnie to jest jeden hodowca tych rybek na północy Holandii, w Horn. Też mieszkam w Holandii ale ponad 200 km od miejsca zamieszkania hodowcy. Przez jakiś czas czekałam na jakąś okazję, kogoś kto mogłby odebrać dla mnie te rybki ale jakoś do tej pory nikt z moich znajomych nie jechał w tamtym kierunku. Cały czas byłam w kontakcie z hodowcą, który widząc moje ogromne zainteresowanie hodowlą tej rybki zaproponował mi wysyłkę ikry.
Też byłam na początku zdziwiona ale tutaj kurierem nawet żywe ryby można zamawiać z niektorych hodowli. Jednak tego Silvia- bo tak ma na imie osoba, od której zamawiam nie chciała zrobić, ja zresztą też wolałam nie ryzykować.
Mam pewne informacje od osoby, ktora ma mi je przysłać o tym jak hodować ten gatunek ale chciałam jeszcze upewnić się u innych hodowców jakie oni stwarzają warunki przy wychowie narybku tego gatunku.
Jaką mam pewność, że to rybki tego gatunku? Mam nadzieję, pewności żadnej, zwykła wiara w ludzką uczciwość.

Dziekuję za link, na tej stronie jest dużo informacji o tym gatunku ale nie o warunkach, ktore trzeba stworzyć do wychowu narybku, poza info, że dorosłe i starsze lepiej jest odsadzić do innego zbiornika. Ja pytam o warunki, jakie nalezy storzyc w akwarium przejściowym do wylegu rybek z jaj i później do odchowu narybku. Może ktos ma jakieś informacje?

Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oryzias woworae

#5

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Jeśli dobrze czytam informacje na tej stronie, te rybki składają ikrę co kilka dni, a nie tylko w okresach deszczowych-zimniejszych, suchych -cieplejszych
females capable of producing batches of 10-20 eggs every few days or even on a daily basis when in good condition.
, wynika z tego że wystarczą warunki takie jak dla dorosłych rybek,choć mogę się mylić
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Oryzias woworae

#6

Post autor: Vanilka »

Dzisiaj w zoologu widziałam nową odmianę barwną tych rybek. Rybki były zielone! I świeciły nie niebiesko w zgasoznym świetle przy włączonych tylko niebieskich diodach LED...

przyznam szczerze, iż mimo iż nie popieram takich genetychnych czy innych kombinacji z kolorem, wyglądało to naprawdę niesamowicie! Zaczęłam się nad nimi zastanawiać do akwarium, które Szymkowi chcę założyć. Malutkie były, jak takie podrostki gupików. Podobno dużo większe nie rosną, tylko są małe. Fajnie by się komponowały z betta imbelis (jak je w końcu znajdę).
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Oryzias woworae

#7

Post autor: pkucaba »

obrazek

Cieszę się, że ktoś przegląda stare posty :D
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Oryzias woworae

#8

Post autor: Vanilka »

:shock: :D
dziękuję, jakże mi miło :D
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
ODPOWIEDZ