Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij!. Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 13.01.2018.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
UWAGA! Zmieniony został Regulamin FAWA.pl. Pojawił się nowy punkt dotyczący Reklamy na FAWA.pl
Proszę o zapoznanie się z nowym regulaminem.

Razbora Espei / Hengela / Klinowa

Przedstawiciele: brzanki, danio, kardynałki, razbory, welony ...

Autor
HydroZagadka
Gość

Post autor: HydroZagadka » pt wrz 01, 2017 4:47 am

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum więc korzystając z okazji pozdrawiam,

Mam kilka pytań do osób, które znają zachowania ryb z gatunku Razbora Espei / Hengela / Klinowa:
1 - czy ryby te orientują się dokładnie ile ich jest w ławicy?
2 - czy rozpoznają się wzajemnie tj. pomiędzy sobą?
3 - jeśli odp. na powyższe jest twierdząca to czy łatwo przyjmują do stada (grupy) nowe osobniki własnego gatunku czy też jak pirania mogą ich nie akceptować?
4 - czy ławicy (stadu / grupie) przewodzi jeden osobnik (tak jak ma to miejsce np. u Paletek) czy też jest to "luźno niezwiązana grupa" pływająca bez przewodnictwa?
5 - czy to normalne, że niektóre razbory (Espei np.) odwracają się o 180 stopni (czyli brzuchem do góry) i dlaczego zawijają się jedna dookoła drugiej? Tarło chyba odpada gdyż mówię o osobnikach, które żyją dwa miesiące więc zakładam, że jeszcze nie są zdolne do rozmnażania, przyłapałem jedną, która w ten sposób wyłapywała (jak domniemam) żywy pokarm, który ukrył się pomiędzy liśćmi roślin pływających

jeśli ktoś wie proszę o informację, w opisach na wielu stronach internetowych czy książkach (włącznie z atlasem ryb akwariowych) jak i w globalnej bazie ryb (http://www.fishbase.org/summary/Trigono ... espei.html) brak takich informacji lub nie mogę znaleźć - oczywiście poszukam jeszcze niemniej od pewnego czasu intrygują mnie odp. na powyższe pytania.

Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Na imię mam: Hubert

Post autor: rupert » pt wrz 01, 2017 7:03 am

Mam stado 25 razbor klinowych Jeśli chodzi o pkt 3 to nie zauważyłem, żeby nowe osobniki były odtrącane lub prześladowane. Po dodaniu paru osobników od razu dołączają do ławicy.
Jeśli chodzi o pkt 5 to w ten sposób składają ikrę na spodzie liści.

Miro3
Gość

Post autor: Miro3 » pt wrz 01, 2017 11:10 am

Odp. 1,2,3,4 - Większość akwarystów niezaprząta sobie głowy takimi problemami :) dlatego ciężko znaleźć informacje na ten temat. Ja tez się takimi problemami nie interesowałem ale z mojej obserwacji winka że ryby stadne czują się bezpieczniej w grupie ryb o podobnym zachowaniu i wielkości ale nie koniecznie tego samego gatunku.
Odp. 5 To jest tarło, kiedyś rozmnażałem razbory klinowe i właśnie w ten sposób składały ikrę. Jesteś pewien że maja tylko dwa miesiące? I jakie to dokładnie razbory?

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator
Telefon: 501124489
Na imię mam: Marcin

Post autor: marcinzabki29 » pt wrz 01, 2017 1:05 pm

Myślę, że odpowiedzi na pierwsze cztery pytania nie znajdziesz nigdzie.
Pozdrawiam Marcin
240 litrów ogólne Większość Brzanki
240 litrów ogólne Głownie Tęczanki
90 litrów ogólne Głównie Limki Garbatki
30 kostka Wieloplamki
30 kostka Drobniczki Jednodniówki

Autor
HydroZagadka
Gość

Post autor: HydroZagadka » sob wrz 02, 2017 6:42 am

Wstępem dzięki za odpowiedzi -)

rupert --> a masz tylko Razbory Klinowe w zbiorniku (te 25 sztuk, o których pisałeś) czy też i inne ryby? Zakładam, że trzymasz je w tych 200L? Chyba kupię testowo kilka sztuk Espei (mam tylko Razbory Espei w akwarium) i je w nocy wpuszczę - zobaczę czy dołączą i nie zostaną odtrącone przez stado (ławicę). Gorzej jak test będzie przebiegał niepomyślnie - ale nie zakładam więcej jak 1% szans dla takiej możliwości - bazując na Twoim zdaniu, kilku innych forach oraz opisach wynika, że powinny bezproblemowo zostać przyjęte w akwarium jednogatunkowym (w wielogatunkowym wydaje się bardziej naturalne łączenie w grupę osobników tego samego gatunku - oczywiście jeśli to ryby stadne / ławicowe).

co do tarła - tak właśnie przeczytałem w opisie z atlasu ryb Zarzyńskich ale ze względu na bardzo młody wiek ryb odrzuciłem taką możliwość - BTW - składają ikrę Razbory na roślinach pływających (w sumie to anubiasy nana mini pływają mi na powierzchni więc nie do końca rośliny pływające na powierzchni -)

Miro3 --> wydaje mi się, że niektórzy zwracają uwagę na tak arcy istotne zagadnienia -) natomiast te konkretne ryby - Razbory Espei - mam ponad 45 dni więc nie mogę jeszcze samemu sobie odpowiedzieć - obserwować mam je zamiar kilka lat - to moje pierwsze "nie pielęgnice" od tak dawna, że sam już nie pamiętam -) zupełnie różne, strasznie aktywne, głównie poruszają się w grupie ok. 70% składu, pozostałe pojedynczo lub w parach, czasem po 4 sztuki przeszukują najdalej wysunięte zakątki na różnych głębokościach (nieco mają podobne rozstawienie jak samoloty w formacji Schwarm, inne oczywiście zadania-), jest jeszcze jeden (to jest chyba ta sama ryba ciągle) zwiedza często dno co dziwne spędza tam więcej czasu jak inne ryby ( (nie licząc zbierania resztek po karmieniu, to robi połowa ryb) - na ogół trzymają się głębokości 2-20cm, niektóre schodzą do 30cm, ten jeden schodzi na 40cm czyli praktycznie na dno akwarium (dno ma 5 do 10cm wysokości od szyby dolnej zbiornika więc już głębiej nie może schodzić), wieczorem dopiero większość zajmuje pozycje wśród roślin - na każdej głębokości ale najwięcej trzyma się wśród roślin pływających. Jest jeszcze jeden "wkurzacz / przeszkadzacz" - zawsze przeszkadza rybom w parze, które zawijają się dookoła siebie lub pływają dookoła korzeni w kółko zmieniając pozycję raz na zewnętrzną / raz na wewnętrzną stronę okręgu po którym się poruszają. To jest na 100% jedna i ta sama ryba - samiec myślę - nie ma tak wypukłego brzucha jak niektóre (większe od niego) samice (chyba - przyjąłem, że te grubasy z wielkim brzuchami to dziewczyny są a smuklejsze od nich to samce-)

co do tarła to wykluczyłem taką możliwość - nie wiem w jakim wieku te małe rybki osiągają zdolność płciową ale chyba nie w wieku 1 miesiąca? Gdy je przyniosłem najmniejsze miały 5 do 7 mm i były srebrno-czarne z połyskiem pomarańczowym lub bez, po 45 dniach (+/-) obfitego karmienia głównie żywym pokarmem (poza 14 dniami wakacji) i w długim jak na takie ryby akwarium z wolną przestrzenią do pływania urosły do ok 1.5cm - 2.2cm (+/- 10%) i zrobiły się odblaskowo pomarańczowe z czarnym klinem, wypukłe u niektórych brzuchy pozostają ciągle o srebrnym zabarwieniu acz z pomarańczowym połyskiem, patrząc z góry są oliwkowe, niewidoczne praktycznie na tle roślin z ciemnymi liśćmi patrząc z góry, płetwy przeźroczyste. Dzisiaj mają ok 2.5 miesiąca a odwracanie się do góry brzuchem zauważyłem jakieś 25 dni temu więc kiedy miały ok 1miesiąc i 3 tygodnie - przebieg tarła Razbory Espei czy Hengela wygląda podobnie lub tak samo jak Razbory Klinowej (jak przeczytałem w kilku źródłach czy drukowanych, czy też on-line) a Ty i Rupert potwierdzacie takie zachowania na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń z Razborą Klinową właśnie. Może mają to w genach więc nawet jeśli jeszcze nie są / nie były w wieku rozrodczym to tak się zachowywały - zaraz sprawdzę z ciekawości kiedy osiągają zdolność płciową.

marcinzabki29 --> może z czasem znajdę lub sam to zaobserwuję -)

ODPOWIEDZ