Razbora Espei / Hengela / Klinowa

Przedstawiciele: brzanki, danio, kardynałki, razbory, welony ...
ODPOWIEDZ

Autor
HydroZagadka
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 29, 2016 3:34 am
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Razbora Espei / Hengela / Klinowa

#1

Post autor: HydroZagadka »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum więc korzystając z okazji pozdrawiam,

Mam kilka pytań do osób, które znają zachowania ryb z gatunku Razbora Espei / Hengela / Klinowa:
1 - czy ryby te orientują się dokładnie ile ich jest w ławicy?
2 - czy rozpoznają się wzajemnie tj. pomiędzy sobą?
3 - jeśli odp. na powyższe jest twierdząca to czy łatwo przyjmują do stada (grupy) nowe osobniki własnego gatunku czy też jak pirania mogą ich nie akceptować?
4 - czy ławicy (stadu / grupie) przewodzi jeden osobnik (tak jak ma to miejsce np. u Paletek) czy też jest to "luźno niezwiązana grupa" pływająca bez przewodnictwa?
5 - czy to normalne, że niektóre razbory (Espei np.) odwracają się o 180 stopni (czyli brzuchem do góry) i dlaczego zawijają się jedna dookoła drugiej? Tarło chyba odpada gdyż mówię o osobnikach, które żyją dwa miesiące więc zakładam, że jeszcze nie są zdolne do rozmnażania, przyłapałem jedną, która w ten sposób wyłapywała (jak domniemam) żywy pokarm, który ukrył się pomiędzy liśćmi roślin pływających

jeśli ktoś wie proszę o informację, w opisach na wielu stronach internetowych czy książkach (włącznie z atlasem ryb akwariowych) jak i w globalnej bazie ryb (http://www.fishbase.org/summary/Trigono ... espei.html) brak takich informacji lub nie mogę znaleźć - oczywiście poszukam jeszcze niemniej od pewnego czasu intrygują mnie odp. na powyższe pytania.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Razbora Espei / Hengela / Klinowa

#2

Post autor: rupert »

Mam stado 25 razbor klinowych Jeśli chodzi o pkt 3 to nie zauważyłem, żeby nowe osobniki były odtrącane lub prześladowane. Po dodaniu paru osobników od razu dołączają do ławicy.
Jeśli chodzi o pkt 5 to w ten sposób składają ikrę na spodzie liści.

Miro3
Gość
Posty: 3
Rejestracja: pt sie 25, 2017 1:27 pm
Lokalizacja: Siedlce
Płeć:

Razbora Espei / Hengela / Klinowa

#3

Post autor: Miro3 »

Odp. 1,2,3,4 - Większość akwarystów niezaprząta sobie głowy takimi problemami :) dlatego ciężko znaleźć informacje na ten temat. Ja tez się takimi problemami nie interesowałem ale z mojej obserwacji winka że ryby stadne czują się bezpieczniej w grupie ryb o podobnym zachowaniu i wielkości ale nie koniecznie tego samego gatunku.
Odp. 5 To jest tarło, kiedyś rozmnażałem razbory klinowe i właśnie w ten sposób składały ikrę. Jesteś pewien że maja tylko dwa miesiące? I jakie to dokładnie razbory?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Razbora Espei / Hengela / Klinowa

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Myślę, że odpowiedzi na pierwsze cztery pytania nie znajdziesz nigdzie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
HydroZagadka
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: czw gru 29, 2016 3:34 am
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Razbora Espei / Hengela / Klinowa

#5

Post autor: HydroZagadka »

Wstępem dzięki za odpowiedzi -)

rupert --> a masz tylko Razbory Klinowe w zbiorniku (te 25 sztuk, o których pisałeś) czy też i inne ryby? Zakładam, że trzymasz je w tych 200L? Chyba kupię testowo kilka sztuk Espei (mam tylko Razbory Espei w akwarium) i je w nocy wpuszczę - zobaczę czy dołączą i nie zostaną odtrącone przez stado (ławicę). Gorzej jak test będzie przebiegał niepomyślnie - ale nie zakładam więcej jak 1% szans dla takiej możliwości - bazując na Twoim zdaniu, kilku innych forach oraz opisach wynika, że powinny bezproblemowo zostać przyjęte w akwarium jednogatunkowym (w wielogatunkowym wydaje się bardziej naturalne łączenie w grupę osobników tego samego gatunku - oczywiście jeśli to ryby stadne / ławicowe).

co do tarła - tak właśnie przeczytałem w opisie z atlasu ryb Zarzyńskich ale ze względu na bardzo młody wiek ryb odrzuciłem taką możliwość - BTW - składają ikrę Razbory na roślinach pływających (w sumie to anubiasy nana mini pływają mi na powierzchni więc nie do końca rośliny pływające na powierzchni -)

Miro3 --> wydaje mi się, że niektórzy zwracają uwagę na tak arcy istotne zagadnienia -) natomiast te konkretne ryby - Razbory Espei - mam ponad 45 dni więc nie mogę jeszcze samemu sobie odpowiedzieć - obserwować mam je zamiar kilka lat - to moje pierwsze "nie pielęgnice" od tak dawna, że sam już nie pamiętam -) zupełnie różne, strasznie aktywne, głównie poruszają się w grupie ok. 70% składu, pozostałe pojedynczo lub w parach, czasem po 4 sztuki przeszukują najdalej wysunięte zakątki na różnych głębokościach (nieco mają podobne rozstawienie jak samoloty w formacji Schwarm, inne oczywiście zadania-), jest jeszcze jeden (to jest chyba ta sama ryba ciągle) zwiedza często dno co dziwne spędza tam więcej czasu jak inne ryby ( (nie licząc zbierania resztek po karmieniu, to robi połowa ryb) - na ogół trzymają się głębokości 2-20cm, niektóre schodzą do 30cm, ten jeden schodzi na 40cm czyli praktycznie na dno akwarium (dno ma 5 do 10cm wysokości od szyby dolnej zbiornika więc już głębiej nie może schodzić), wieczorem dopiero większość zajmuje pozycje wśród roślin - na każdej głębokości ale najwięcej trzyma się wśród roślin pływających. Jest jeszcze jeden "wkurzacz / przeszkadzacz" - zawsze przeszkadza rybom w parze, które zawijają się dookoła siebie lub pływają dookoła korzeni w kółko zmieniając pozycję raz na zewnętrzną / raz na wewnętrzną stronę okręgu po którym się poruszają. To jest na 100% jedna i ta sama ryba - samiec myślę - nie ma tak wypukłego brzucha jak niektóre (większe od niego) samice (chyba - przyjąłem, że te grubasy z wielkim brzuchami to dziewczyny są a smuklejsze od nich to samce-)

co do tarła to wykluczyłem taką możliwość - nie wiem w jakim wieku te małe rybki osiągają zdolność płciową ale chyba nie w wieku 1 miesiąca? Gdy je przyniosłem najmniejsze miały 5 do 7 mm i były srebrno-czarne z połyskiem pomarańczowym lub bez, po 45 dniach (+/-) obfitego karmienia głównie żywym pokarmem (poza 14 dniami wakacji) i w długim jak na takie ryby akwarium z wolną przestrzenią do pływania urosły do ok 1.5cm - 2.2cm (+/- 10%) i zrobiły się odblaskowo pomarańczowe z czarnym klinem, wypukłe u niektórych brzuchy pozostają ciągle o srebrnym zabarwieniu acz z pomarańczowym połyskiem, patrząc z góry są oliwkowe, niewidoczne praktycznie na tle roślin z ciemnymi liśćmi patrząc z góry, płetwy przeźroczyste. Dzisiaj mają ok 2.5 miesiąca a odwracanie się do góry brzuchem zauważyłem jakieś 25 dni temu więc kiedy miały ok 1miesiąc i 3 tygodnie - przebieg tarła Razbory Espei czy Hengela wygląda podobnie lub tak samo jak Razbory Klinowej (jak przeczytałem w kilku źródłach czy drukowanych, czy też on-line) a Ty i Rupert potwierdzacie takie zachowania na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń z Razborą Klinową właśnie. Może mają to w genach więc nawet jeśli jeszcze nie są / nie były w wieku rozrodczym to tak się zachowywały - zaraz sprawdzę z ciekawości kiedy osiągają zdolność płciową.

marcinzabki29 --> może z czasem znajdę lub sam to zaobserwuję -)
ODPOWIEDZ