Czy coś dolega neonowi?

Przedstawiciele: neony, bystrzyki, błyszczyki, tetry, zwinniki, miedziki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#1

Post autor: bory »

Witajcie,

wczoraj zauważyłem, że jeden z moich neonów znacznie utył. Niestety nie mam swojego zdjęcia, ale znalazłem podobne:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Generalnie jak się przyjrzeć to przez skórę widać jakby napuchnięty srebrny woreczek - dokładnie jak na zdjęciu oraz oddycha bardzo szybko (woda jest dobrze natleniona na pewno). Innych objawów brak. Rybka raczej nie jest przekarmiona (przechodzę przez problemy z azotynami i karmię co drugi dzień). Raz tylko zaobserwowałem, że jedna z neonek zjadła na raz ogromny kawałek tabletki dla zbrojników, ale to było 3 dni temu i nie wiem czy to ta sama rybka. Wczoraj wertowałem internet wzdłuż i wszerz i znalazłem, że może mieć ikrę (w moich aktualnych warunkach w akwa raczej nie możliwe) oraz, że może to być objaw chorobowy. Odłowiłem więc nieszczęsną i umieściłem w izolatce. Dziś rano wyglądała blado, ale może to stres związany z przenosinami i oddzieleniem od reszty? Sam nie wiem czy dobrze zrobiłem i teraz już najbardziej martwię się, że męczę rybę niepotrzebnie :( Pomożecie?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#2

Post autor: Christo »

Jeżeli tylko jeden neon oddycha szybciej od innych tzn że prawdopodobnie się zatruł, zwłaszcza że piszesz że przechodzisz problemy z azotynami. Gdyby to było niedotlenienie dyszałyby wszystkie. To że jest gruby może być oddzielną jednostką chorobową, ale i tak wynikająca z tego samego - złych warunków w akwarium. Być może forma azotu była inna niż przy zatruciu, ale rybie to wszystko jedno. Istnieje też opcja że się obżarł (moje wyglądają podobnie po nawciąganiu się np wodzienia), ale to nietłumaczy przyspieszonego oddechu. Izolatka ma sens jeśli warunki w niej są lepsze niż w akwarium np nietoksyczna woda. Jeśli nie - sam rozumiesz.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#3

Post autor: bory »

Parametry wody na pewno ma lepsze - dostała tam świeżą wodę o właściwym pH, ale mimo to dziś wyglądała blado - stres? Pozostałe neony nie wykazują takich objawów. Niedługo przyjedzie do mnie filtr RO to będę rybkom wodę przygotowywał o wiele lepszą.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#4

Post autor: Christo »

bf1986 pisze:dostała tam świeżą wodę o właściwym pH, ale mimo to dziś wyglądała blado - stres?
Zależy jak wyglądało owe dostanie świeżej wody. Przyzwaczaiłeś rybę powoli do nowej wody? Ta izolatka do dojrzałe akwarium z parametrami w normie? Z filtracją? itp
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#5

Post autor: bory »

Przyzwyczajałem oczywiście. Izolatka to niestety tymczasowo wielki kilkulitrowy słój (jedyne co na szybko wczoraj wieczorem mogłem wykombinować). Dziś postaram się o coś lepszego. Woda ma parametry o niebo lepsze niż obecnie w akwa.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#6

Post autor: Christo »

To jej tam przypadkiem nie karm i skombinuj jakieś ogrzewanie wstaw słoik do akwarium czy coś. Taka partyzantka raczej nie bardzo rokuje, ale może warto się postarać.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#7

Post autor: bory »

Wiadomo, cały czas chcę jak najlepiej. Boję się tylko, że w efekcie wyjdzie odwrotnie :|

-- Śr mar 18, 2015 5:38 pm --

Rybka w kwarantannie nadal. Brzuch jej chyba zmalał, ale jest blada (może przez temperaturę wody?). Temperatura wody spadła do 21 stopni bo nie miałem takiej małej grzałki. Dziś mam grzałkę i postaram się przywrócić 25C. Póki co chyba nawet oddech się jej uspokoił trochę. Niestety w ogólnym akwa nadal mi szaleje NO2 i mam 1ppm… chyba, że test oszukuje bo nawet najdelikatniejsze młode krewetki mają się świetnie. Test taką wartość pokazuje już przeszło tydzień mimo iż kubełek stricte biologiczny pracuje non-stop na full. WTF?
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#8

Post autor: kiql »

Wydaje mi się, że więcej problemów robisz tej rybie tą kwarantanną niż to warte.
Temperatura, woda..
U mnie też jeden czy dwa neony mają takie brzuchy (nie wiem czy cały czas te same) i nic z tym nie robię a żadnemu krzywda się nie stała
JE SUIS CERATOPHYLLUM DEMERSUM!!! :mrgreen:
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#9

Post autor: bory »

Generalnie wodę ma pewnie lepszą niż w ogólnym. W internecie czytam, że jedni piszą by izolować jeśli jest podejrzenie choroby, inni że zostawić w spokoju. Sam nie wiem co lepsze, a chciałbym dobrze dla niej i dla innych ryb.
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#10

Post autor: kiql »

Nie chodzi o to czy ma lepszą czy gorszą tylko o nagły skok parametrów wody
JE SUIS CERATOPHYLLUM DEMERSUM!!! :mrgreen:
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#11

Post autor: bory »

To co robić? Znów ją przenieść do ogólnego gdzie są obecnie takie problemy i znów jej fundować zmianę parametrów (o ile w ogóle jest zdrowa)? Niby mała rybka a tak trzęsę się nad nią :/ I co z tym NO2 w ogólnym - możliwe, że test tak oszukuje jak wyżej napisałem?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#12

Post autor: Christo »

Opisz zbiornik, a zwłaszcza
-NO2 jakiej firmy i jaki masz test
-NO3 jeśli masz test
-jaka filtracja, wkłady w kubełku
-jak długo i w jaki sposób dojrzewał
- jak obsada
-czym karmisz i jak często i obficie

...czyli w zasadzie możesz wypełnić formularz z działu choroby + dodać fotkę akwarium.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Re: Czy coś dolega neonowi?

#13

Post autor: bory »

Więc po kolei:

1. Litraż zbiornika
200L

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał
dojrzewał 3 tygodnie z kilkoma krewetkami

3. Rodzaj i model filtra, wypełnienia / czy jest włączony cały czas
kubełek EHEIM 2426, patrząc z kierunkiem wody: prefiltr w akwa (gąbka z dużymi porami), Aquael BIOCERAMAX PRO 1600 1L, zeolit + bioballe, wata perlonowa, działa non-stop na przepustowości 100%, wylot z deszczowni pod taflą skierowany ku tafli pod kątem 45*

4. Gatunki i ilość ryb
10x neon czerwony, 2x zbrojnik niebieski, ok 30 krewetek w tym 4 tiger black

5. Gatunki i ilości roślin
anubias (średni), anubias (wielki), moczarka, rogatek, kabomba, mchy, nadwódka trójkwiatowa, jakieś trawy

6. Podłoże
12L planta activ biogrunt (3cm), 7cm żwirek czarny kwarcowy

7. Inne sprzęty
deszczownia, grzałka (nieużywana - temperatura stała w akwa to 25-26C). Chwilowo był jeszcze pomocniczy filtr mechaniczny widoczny z lewej strony na zdjęciu, ale go wczoraj usunąłem.

8. Ozdoby, korzenie
2 korzenie, 3 skały, 2 kamienie

9. Pokrywa
tak

10. Oświetlenie
3x16W led (2x16W zwykły led, 1x16W led dla roślin). Belki oświetleniowe Aquael

11. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. (dawki częstość)
aktualnie brak, rośliny i tak szaleją

12. Parametry wody (NO2, NO3, pH, KH, GH, PO4, Cl, itp.)
NO2: 1ppm
NO3: 20ppm
pH: aktualnie 7.0 (po zastosowaniu torfu)
KH: 6 - 8
GH: 10 - 12
PO4: 0
NH4: 0

13. Temperatura w zbiorniku
25 - 26C

14. Czy posiadasz grzałkę / moc w W
tak, ale nie mam potrzeby użycia

15. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)
Początkowo problemy z wodą - na drugi dzień po zalaniu zupa (zakwit), podmiana partiami po 10% przez kilka dni na wodę odstaną i uzdatnioną JBL Biotopol. Zaciemnienie akwa na 3 dni. Kilka dni później pierwotniaki - znów podobna podmiana (ok 20%) i zaciemnienie na dobę. Od tamej pory brak problemu z glonami i pierwotniakami. Na razie staram się nie odmulać mocno, wyciągam na bieżąco wszystko co pływa luzem. Filtra jeszcze nie czyściłem - mam zamiar zajrzeć do niego najwcześniej za pół roku (jest 100% biologiczny).

16. Co nowego zrobiono ostatnio w zbiorniku / kiedy (dokładnie opisz)
Dołożyłem wczoraj torf gdy test pH wskazał 8.5 co dla neonów i krewetek jest szkodliwe.

17. Od jak dawna masz rybkę? Jak wyglądała aklimatyzacja?
Rybki są jakieś półtora tygodnia, wcześniej były tylko krewetki i miały się świetnie. NO2 nie było wykrywalne więc zdecydowałem się na rybki. Aklimatyzacja podręcznikowa - wyrównanie temperatury wody, wymieszanie wód i dopiero wpuszczenie ryb.

18. Czy rybka/rybki były wcześniej leczone? Kiedy, na co i jakich lekarstw używano?
Nie

19. OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY
Już opisane w wątku

20. Zdjęcie
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zdjęcie sprzed kilku dni, jeszcze przed dodaniem torfu.

-- Śr mar 18, 2015 9:17 pm --

Przez problem z NO2 rybki karmię teraz co 2 dni dosłownie szczyptą Tropical Ichtio-Vit a dla zbrojników daję pół tabletki Hikari Tropical Algae Wafers, którymi nawet neony i krewetki nie gardzą.

-- Śr mar 18, 2015 9:22 pm --

Testy NO2 i NO3 mam zoolek kropelkowe. Dziwią mnie trochę te wyniki bo krewetki, nawet te najmłodsze i najdelikatniejsze, żyją i mają się świetnie: pływają, żerują i co jakiś czas znajduję wylinkę więc rosną. Trupów nie znalazłem, padła chyba tylko jedna crystal red bo już dawno jej nie widziałem, ale też nie znalazłem.

-- Śr mar 18, 2015 9:50 pm --

Aha, podmiany zdecydowałem robić raz na tydzień 10% niezależnie od wyniku NO2. Zauważyłem, że zbyt częste podmiany prawie nic nie dają a wręcz hamują domknięcie cyklu (NO3 stało w miejscu). Ostatnia podmiana wczoraj: 10% na wodę z wypłukanym torfem, do tego woreczek torfu wisi w akwarium.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Czy coś dolega neonowi?

#14

Post autor: sylwekw »

bf1986 pisze:Więc po kolei:

...
NO2: 1ppm
.

Aha, podmiany zdecydowałem robić raz na tydzień 10% niezależnie od wyniku NO2. Zauważyłem, że zbyt częste podmiany prawie nic nie dają a wręcz hamują domknięcie cyklu (NO3 stało w miejscu). Ostatnia podmiana wczoraj: 10% na wodę z wypłukanym torfem, do tego woreczek torfu wisi w akwarium.
Z wartością NO2 to się nie pomyliłeś??

10% podmiany to raczej za wiele nie pomogą.
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#15

Post autor: bory »

Niestety to nie pomyłka… mimo podmian stoi nadal na 1ppm przy czym NO3 spada wtedy na 5ppm. Dlatego przestałem robić częste duże podmiany i obserwuję, że w zasadzie wszystko ok (krewetki), NO3 wg testu rośnie a NO2 ani drgnie i ma 1ppm. Stąd moje podejrzenia co do rzetelności testów.

-- Cz mar 19, 2015 7:38 am --

Aha, testując wodę wodociągową wychodzi NO2 = 0

-- Cz mar 19, 2015 7:46 am --

P.S. Oczywiście testy robiłem jakąś godzinę po podmianie gdy woda zdążyła się już wymieszać.

-- Pt mar 20, 2015 4:50 pm --

Szczerze… nie kumam w ogóle swojego akwarium i tych testów. Nie było żadnej podmiany, wczoraj wieczorem mierzyłem NO2 i wyszło 1ppm, NO3 wyszło 20ppm. Przed chwilą zmierzyłem i wyszło NO2 = 0.2, NO3 = 5.

- jakim cudem taki nagły spadek NO2 z dnia na dzień?
- jakim cudem nagły spadek NO3 przy jednoczesnym spadku NO2? Na logikę NO3 powinno wzrosnąć… rośliny wyssały?

Jakieś pomysły?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#16

Post autor: pkucaba »

Sprawdź test na innej wodzie.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#17

Post autor: Christo »

Przeczytałem jeszcze raz wszystko i jeśli dobrze zrozumiałem zbiornik jest ok 35 dnia od założenia. Popraw mnie jeśli jest inaczej.

Jeśli jednak tak, to jest to faza kiedy NO2 powinno już spadać. Czy może spadać tak gwałtownie - nie wiem. Trzeba też brać poprawkę na niedokładność testów - bardziej śledzić tendencję niż konkretne wyniki.

Z tego co czytałem niektóre testy na NO3 w tym Zoolek zaczynają zawyżać wyniki jeśli w akwarium obecne jest NO2. Stąd być może wg testów równoczesny spadek obu wartości (co jak słusznie zauważyłeś nie jest logiczne). W realu spada tylko NO2, co jest w tym momencie prawdopodobne, a rzeczywisty (przybliżony) wynik NO3 uzyskasz dopiero kiedy NO2 będzie 0.

To oczywiście tylko taka hipoteza, do tego oparta na teorii, a nie własnej praktyce.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Czy coś dolega neonowi?

#18

Post autor: bory »

Też mi się wydaje, że test NO3 kłamie przy wykrywalnym NO2. Ogólnie sam już nie wiem co mam myśleć o tych testach… nie potrafię logicznie wytłumaczyć stałego poziomu NO2 mimo dużych podmian. Tak czy siak dziś wynik mnie miło zaskoczył. Póki co w obsadzie strat nie ma. Rybkę dziś wpuściłem spowrotem do ogólnego, ale… jakiś czas później zauważyłem u niej biały guzek/narośl na pyszczku. Teraz to znów się zastanawiam czy nie powinna trafić do izolatki spowrotem :/

-- Pt mar 20, 2015 10:13 pm --

P.S. Sam dokładnie nie pamiętam kiedy był zalany, ale pewnie coś koło tych 35 dni ma. Dziwny ten nagły spadek, ale lepiej tak, niż jakby nadal miało być 1ppm :D
ODPOWIEDZ