Nietypowy zbiornik dla skalarów.

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#1

Post autor: aquilamp »

Witam wszystkich .

Od dłuższego czasu choruje na "skalary". Dotychczas posiadam dwa małe zbiorniki 60l.

Niestety moje warunki mieszkaniowe, a raczej żona nie pozwala mi na założenie odpowiedniego akwarium dla tego gatunku.
Mogę zamówić nietypowy zbiornik, 60x40x50 lub 60x40x60 lecz zanim zainwestuje w nowe akwarium chciałbym uzyskań opinię osób bardziej doświadczonych w hodowli skalarów.

Na początek wpuściłbym 3 parki. Docelowo została by jedna, może dwie.

zygi
Bywalec
Posty: 65
Rejestracja: śr maja 04, 2011 10:00 am
Lokalizacja: Marynin
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#2

Post autor: zygi »

Ja miałem w 120x50xh65, 4 dorosłe skalary, w tym jedna dobrana para i para przeganiała samotnych ze swojej połowy akwarium, były dość mocne walki, w tym akwarium co chcesz więcej niż jedną parę nie radzę
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#3

Post autor: saintpaulia »

Na skalary są dwie metody - albo przegęszczenie - ale wtedy dużo roślin i ogrmona dbałość o chemię wody, albo jedna para na taki litraż. Dużo hodowców polecało mi przegęszczenie - oczywiście w granicach rozsądku. W Twoim zbiorniku chyba jednak bym się zdecydowała na jedną parę. To jednak bardzo malutkie szkiełko na te pielęgnice.
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#4

Post autor: aquilamp »

Jeśli jedna para, to może od razu kupić dorosłe osobniki. Często można znaleźć takie oferty.

Tylko czy taka dobrana parka będzie w stanie zaaklimatyzować się w takim zbiorniku. Przeprowadzka z mniejszego do większego może wpłynąć negatywnie.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#5

Post autor: Hooltayos »

1. W małym zbiorniku max para (min 60x40x60)
2. kup 3-5 szt małych skalarów - niech się same dobiorą, niedobrane oddaj

Kupowanie dorosłej pary to ryzyko - że jednej z nich zamiana warunków nie będzie odpowiadała i padnie - co wtedy z tym egz.który pozostanie?????
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#6

Post autor: saintpaulia »

Miałeś chyba na myśli przeprowadzkę do mniejszego zbiornika? Przy odpowiednim wystrju akwarium i aklimatyzacji nie powinno być kłopotu. Najlepiej chyba wybrać właśnie taką dorosłą, dobraną parę. Chociaż gwarancji, że się coś nie stanie między nimi nie ma.

Ryzyko, że jedno z pary padnie jest zawsze. U mnie samiec kiedyś dobrał się z samiczką dużo młodszą i zszedł sobie po kilku latach wspólnego życia. Samiczkę oddałam do stadka skalarów i tam dobrała się ponownie.
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#7

Post autor: aquilamp »

Oczywiście z większego do mniejszego.


Odnośnie docelowej ilości par. Nie jestem wybredny co do rasowości skalarów. Typowe odmiany skalarów których pełno w każdym akwarystycznym , z krajowych hodowli wsobnych nie powinny zbyt mocno wyrosnąć. A takie w zupełności mi wystarczą. Może dwie pary spokrewnione ze sobą mogły by zaaklimatyzować się w takim zbiorniku.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Nietypowy zbiornik dla skalarów.

#8

Post autor: saintpaulia »

Każda odpowiedzialna hodowla powinna starać się tworzyć osobniki pełnowartościowe, hodowla wsobna, prowadząca do skarlania ryb sprzyja również słabości ryb, chorowitości i małej żywotności. Także nie powinno być to wyznacznikiem przy doborze ryb, ani przyczynkiem do organizowania rybom słabszych warunków. W tak małym akwarium będzie raczej dochodziło do ostrych utarczek. Pielęgnice potrzebują rewiru. Przestrzeni do pływania. Ja bym nie ryzykowała.
ODPOWIEDZ