Ksieżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Ksieżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

#1

Post autor: Kostek »

Po mojej rocznej przygodzie z 150l akwarium towarzyskim przyszedł czas na kolejne - tym razem 120 l dla Księżniczek. Czytałem już bardzo dużo, ale czy ktoś z was hoduje Księżniczki? Jakie macie doświadczenia? Rady? Gdzie najlepiej kupić? Proszę również o zdjęcia wystrojów jeśli macie. Jednym słowem... poplotkujmy o księżniczkach, chciałbym upewnić się czy z Neolamprologus brichardi faktycznie wygląda to tak kolorowo jak to piszą w internetach. ;)
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Ksieżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

#2

Post autor: Limak86 »

Księżniczki to rybki skrajnie kolonijne, które całe swoje piękno pokazują tworząc kilkupokoleniowe kolonie. Akwarium 120L to zdecydowanie za mało na te rybki, nie uzyskasz efektu na który liczysz.
Zajrzyj na forum KMT, tam jest cała masa informacji o tych rybach, kilka dni czytania ;)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

Autor
Kostek
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: ndz paź 04, 2015 9:02 pm
Lokalizacja: Muranów
Na imię mam: Rafal

Re: Ksieżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

#3

Post autor: Kostek »

Poczytałem KMT, właściwie wszędzie doradzają, że 120 l jest ok. Mogę oczywiście zaplanować trochę większy, powiedzmy 140, ale... co to znaczy dla ciebie ''zdecydowanie za mało'' i z jakich przyczyn?

Wysłane z mojego SM-G386F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Ksieżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

#4

Post autor: tompoz »

Wszędzie gdzie o nich czytałem (głownie zagraniczne źrodła) pisali o 120 ale cm długości, a nie pojemności w litrach. Dla 1-2 par, z których powstanie kolonia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Ksieżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi)

#5

Post autor: Limak86 »

Kostek pisze:Poczytałem KMT, właściwie wszędzie doradzają, że 120 l jest ok. Mogę oczywiście zaplanować trochę większy, powiedzmy 140, ale... co to znaczy dla ciebie ''zdecydowanie za mało'' i z jakich przyczyn?
Szczerze nie widziałem żeby na KMT ktoś doradzał 120L na księżniczki, prędzej 120cm jak wspomniał Kolega powyżej :)
Księżniczki rosną do ok 10cm, poza tym akwarium dla nich zwykle ma sporo skałek i gruzowisk bo to ich naturalne środowisko - a takie konstrukcje ograniczają jeszcze faktyczną objętość zbiornika.
Parka (DOBRANA!) w tym litrażu może i będzie miała wystarczająco miejsca, ale niewiele ponadto tam będzie mogło być. Rodzące się młode (dość szybko i często się pojawiające) szybko wypełnią to akwarium tworząc kolonię, na którą 120L będzie za małe i może to prowadzić do wzrastającej agresji. Jeśli trafi się jakiś nie podporządkowany osobnik też szybko zginie bo nie znajdzie dla siebie schronienia. Z kolei żaden inny gatunek (tak jak Ci doradzał jeden z Kolegów na KMT) który byłby "ograniczaczem populacji" nie pożyłby długo w tym baniaku kiedy księżniczki zaczęłyby tarło ;)
Reasumując są dwie opcje:
1) Albo trzymasz dobraną parkę (plus może niewielką ilość młodych) ale wtedy ominą Cię ciekawe zachowania kolonijne i hierarchia, rozdział zadań itp, z których te rybki słyną albo...
2) Forsujesz powstanie większej koloni w za małym zbiorniku, ale najpewniej prędzej czy później wszystko się posypie, zacznie się agresja lub inne nieciekawe sytuacje.

Także moim zdaniem 240L (czyli te 120x40cm ale lepsze by było większe dno kosztem wysokości) to najmniej na księżniczki żeby mieć radochę z tego gatunku. :)
Ale to moja opinia, nikt nie broni Ci próbować i zbierać własne doświadczenia :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
ODPOWIEDZ