Narybek kakadu - kilka pytań....

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary

Autor
ppaula2

Narybek kakadu - kilka pytań....

#1

Post autor: ppaula2 »

Od 4 dni jestem szczęśliwą posiadaczką ok 10 szt maluśkich kakadu.
Mamusia mimo iż jeszcze młoda i to jej pierwszy miot to pięknie się nimi opiekuje.
Mam jednak kilka pytań z nimi związach.
1. Jak długo karmić maluchy nicieniami mikro?
2. Czy mają rację bytu w akwa ogólnym?
3. A może lepiej je spróbować wyłowić? Mam do dyspozycji 25l z krewetkami karłowatymi...
4. Rośliny marnieją mi w wiadrze. Kiedy mogę wsadzić łapy do baniaka? Czy jak samiczka jest z maluchami w jednym kącie to mogę w drugim zasadzić rośliny?
5. Co z podmianami i odmulaniem?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#2

Post autor: JPK »

Póki co lepiej nie ingeruj.
Cd. karmienia to oprócz nicieni warto dawać także świeżo wyklutą artemię, wrotki, drobny plankton. Jednostajna dieta niekoniecznie jest wskazana.
Ja bym ich nie odławiał - za duży stres. Może kilka w ogólnym się odchowa :)
450l + 112l :)

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#3

Post autor: jerrymagu »

Jeśli nie masz możliwości na hodowlę to kup mrożony Oczlik - tylko i wyłącznie firmy IT. Na jedną kostkę, dwie krople witamin Sera i będzie gitesik

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#4

Post autor: ppaula2 »

Jutro podjadę do zoologa to kupię pokarm.
Póki co pojedzą nicienie.
A co z pytaniem 4 i 5? Ile czasu nie ingerować?
I następne pytania:
6. Skoro maluchy od 4 dni pływają z matką to ile mogą mieć dni?
7. Dlaczego matka prowadza młode po całym akwa? Wchodzi też w rewir drugiej samicy, gdzie wczoraj jedno młode zostało przez drugą samicę pożarte na moich oczach. Matka natłukła drugą za to ale co to dało?

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#5

Post autor: Dzym »

1) wydaje mi się, że lepiej na tym etapie spisałby się JBL Nobil Fluid, co do mrożonki to wątpie żeby ją jadły - małe pielęgniczki są przecież dość wybredne;
Przy 10 sztukach małych bym się chyba nawet nie bawił w hodowle artemii

2) jeśl masz do dyspozycji zbiornik ( oczywiście po krewetkach nie będzie śladu ) lub masz możliwość postawienia nowego ( pożyczonego aż maluchy podrosną ) to śmiało bym przenosił:
- woda ze zbiornika w jakim się wykluły;
- zassać maluchy do słoika wężykiem - ja stosuje taki od napowietrzacza;
- przenieść [to co się opiekuje/pare ] do nowego akwarium
- ja zawsze słoik z maluchami zostawiam na jakieś 12h, żeby samica/samiec/para ( nie wiem co się u Ciebie opiekuje) sama wyprowadziła sobie młode, później oczywiście go wyjmuje;
- w akwariach z narybkiem mam tylko filtr + jakieś mchy luźno wrzucone + korzeń i lignity;
- przy podmianach wody u maluchów stostuję wodę z akwarium dużego ( tego w którym się wykluły ); nie wiem jednak na ile masz je stabilne -> ja miałem tak, że przy podmianie wody "świeżej" zazwyczaj następował jakiś skok parametrów i rodzice stwierdzali, że nie warto się opiekować młodymi i młode były jedzone;

Jeśli zostawisz je w ogólnym i zrobisz podmianę to obstawiam na 99% że zostaną zjedzone ( zmiana parametrów wody - chociażby tempertury ).

W oddzielnym akwarium nie odmulam i tak jak pisałem wyżej wode wlewam ze zbiornka z jakiego się wykluły.

6) Inkubacja ikry z 4 dni + max 4 dni jak zaczynają pływać. Obstawiam, że z 10-12 dni mają.

7) w końcu to rybki będą pływały po całym akwarium i chcąc niechcąc staną się pokarmem dla innych lokatorówm - niezależnie od tego jak zaciekle rodzice będą ich bronić ( kiedyś też się nad tym zastanawiałem, dlaczego nie mogą siedzieć w najbardziej zarośniętym ( bezpiecznym ) miejcu akwarium ).

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pt cze 18, 2010 9:26 am przez Dzym, łącznie zmieniany 2 razy.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#6

Post autor: ppaula2 »

Wczoraj jak gasiłam świarło matka z maluchami była jeszcze na "spacerze".
Dziś ciężko mi je dostrzec bo kokos daleko, ale wydaje mi się, że młodych jest conajmniej o połowę mniej....
:edit:
Tak. Teraz już jestem pewna :( Maluchów zostało 4-5szt....
Po różnych kosultacjach doszłam do wniosków:
1. Na razie roślin nie dosadzam
2. Na razie wody mnie podmieniam i nie odmulam,
3. Zostawiam wszystko w rękach natury. Nic nie będę odławiać i w ogóle ingerować.
Chciałam tylko powiedzieć, że mała jest superancką mamuśką. Tak troskliwie opiekuje się maluchami, że to szok (sama jeszcze jest maluchem). Widok tak mądrej ryby jest satysfakcjonujący. Cieszę, się, że zdecydowałam się na posiadanie pielęgniczek. Mam możliwość obserwacji fascynujących zachowań. Samica ok 3-4 cm gania zbrojnika i samca kakadu wielkości ok 8cm. Tłucze w obronie dzieci większą od siebie samice i każe mieszkać jej za filtrem. Jak jakies młode się oddali łapie je w pyszczek i przenosi do grupy. Zmieniając miejsce pobytu w akwarium przenosi po kilka sztuk w pyszczu z jednego w drugie miejsce. Łapie pokarm w pyszczek, płynie nad gromadkę maluchów i skrzelami wypuszcza rozdrobnione brobinki pokarmu :)
Oj, mogłabym tak długo opowiadać.....
Telewozora nie muszę włączać, bo mam akwarium :)
Ostatnio zmieniony pt cze 18, 2010 10:38 am przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.

Dzym
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: pt mar 13, 2009 11:55 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#7

Post autor: Dzym »

Jeśli przeniesieś sam narybek to najprawdopodobniej nic z tego nie bedzie - przenosiłem narybek ramirez bez opieki - i za każdym razem ginęły wszystkie.

Później doszedłem do wniosku, że skoro rodzice biorą rybki w pysk i je "żują" i wypluwają to pewnie je czyszczą.
Możliwe, że ten element jest najważniejszy - oczyszczanie. Nie wiem może skrzela małym rybką się zatykają (?) i bez tej opieki rodziców giną.
..:: ja jestem ten, którego cień wzbudza lęk ::..

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#8

Post autor: jerrymagu »

1 tydzień (po zniknięciu pęchęrzyków) - Fluid czy inny pył, potem można zacząć podawać mrożony Oczlik

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#9

Post autor: ppaula2 »

Mam pyłek Novo baby i nicienie.
Dziś w sklepie zaoptrzyłam się w JBL Nobil Fluid i mrożony oczlik IT :)
Przed wyjściem doliczyłam się 7 maluszków więc może nie będzie tak źle.
Minęło już 5 dni odkąd zauważyłam je z matką. Dziś widziałam jak maluch próbował coś jeść, ruszał dziubkiemi wił się z czymś nie mogąc sobie dać rady z pożarciem owego jedzenia :)
Ciężko jest je zauważyć, bo jak położą się na żwirku to nie sposób ich dostrzec.
Dopiero jak matka podpływa to wszystkie na raz ruszają w jej stronę i wtedy mam pole do popisu aby je policzyć :)

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#10

Post autor: jerrymagu »

Kolego Dzym. Zapewniam Cię że mrożonki lubią Pielęgniczki a fishtaminem to dla nich rarytas. I żeby nie było to przetestowałem to na 7 gatunkach Apistogramm. W chwili obecnej oczlikiem karmie młodziutkie Panduro i Shushupi

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#11

Post autor: ppaula2 »

Jak długo matka zajmuje się narybkiem?
Dziś jak zapaliłam światło młode były na środku akwarium, a matka walczyła z drugą samicą na jej terytorium. Przeżyłam szok, bo do tej pory druga samica mieszkała za filtrem od czasu tarła małej. Dziś obydwie się tak tłukły, że myślałam, że jakieś ofiary będą. Czym to mogło być spowodowane?
W tej chwili matka znów jest z dziećmi a druga samica za na swoim terytorium wachluje samca ogonem.

[ Dodano: Sob Cze 19, 2010 1:50 pm ]
A może to była walka o samca?
Zauważyłam własnie, że druga samica w kokosie siedzi i odgania od niego całe towarzystwo. Kolorki co prawda nie iście cytrynowe ale zrobiła się bardziej żółta z czarnym paskiem po środku :)
No, no - panny szaleją :)

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#12

Post autor: Majszczur »

ja karmię miesięczne maluchy czerwonym planktonem IT
(zaraz po wyprowadzeniu malców podawałam JBL Fluid)
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"

Autor
ppaula2

Fotki

#13

Post autor: ppaula2 »

xxx
Ostatnio zmieniony wt lis 30, 2010 1:54 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 2 razy.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#14

Post autor: Majszczur »

Facet pierwsza klasa 8-)
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#15

Post autor: jerrymagu »

Majszczur pisze:ja karmię miesięczne maluchy czerwonym planktonem IT
(zaraz po wyprowadzeniu malców podawałam JBL Fluid)
Dziewczyny - przy mrożonkach dodawajcie 2 krople Fishtaminu (firmy Sera) na jedną kostkę.

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#16

Post autor: ppaula2 »

Ja jeszcze nie daję oczlika.
Nie wiem kiedy będą w stanie je zjeść.
Młode mają pewnie już ok 6-7mm (patrząc na żwirek przy którym przebywają - granulacja 5-10mm). Nie chciałabym przekłamać oczywiście. Od 10 dni pływają poza kokosem. Dobrze sobie radzą i już jestem o nie spokojniejsza. Nadal jest na bank 7 szt.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#17

Post autor: JPK »

6-7mm narybek spokojnie może jeść, a nawet powinien większe pokarmy, aniżeli nicienie.
Można także powoli wprowadzać pokarmy suche.
450l + 112l :)

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#18

Post autor: ppaula2 »

Misquamacus, dzięki :)
W takim układzie jutro podam im oczlik.

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#19

Post autor: jerrymagu »

żadnych suchych pokarmów dla Apistogramm. To nie jest dobry pomysł, a oczlik owszem. Pisałem że ja podaję narybkowi po 7 dniach od wypłynięcia i jest gitarrrra. Wpierwszej fazie pył zamiast artemi lub nicieni jest okay ale dorosłych lepiej nie karmić suchotami. Przy mrożonkach warto dodać witaminy. Efekt murowany. Zastosujecie to zobaczycie
Ostatnio zmieniony czw cze 24, 2010 12:52 am przez jerrymagu, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
rafkasopel

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#20

Post autor: rafkasopel »

Może dodam kilka swoich skromnych uwag:
( nie wyczytanych nigdzie bo rzadko te opisy się mają do warunków akwariowych jeżeli chodzi o apisto, po prostu z własnego doświadczenia )

- paula twoje ryby to jednak dzikie kakadu ( to nazwa handlowa , nie masz pewności że są z odłowu mogą to być F1 czy F2, prawidłowa nazwa Cacatuoides "blue strain" )

- apisto osiągają dojrzałość w minimum 6 / 7 miesięcy do 3 - 4tego miesiąca nie ma szans odłowić maluchów muszą być w wodzie w której się urodziły każde zawahanie parametrów i po maluchach chyba że jest szansa zrobić zbiornik-kotnik spuścić z ogólnego tyle ile trzeba że by zalać cały kotnik to nie ma problebumu.
Jeżeli jest taka możliwość to bez problemu można nawet przenieść kokos , korzeń itp. z ikrą do takiego zbiorniczka ważne jest duże napowietrzanie samica / samiec / para wcale nie są potrzebni do dalszego odchowu.
(czy odłowisz czy nie podmiany wody trzeba ograniczyć nie martw się syfem w akwa to ich raj)

- karmienie do ok. 3/4 tyg. pył startowy (nawet jak w ogólnym wal tak jak do tej pory + pył po wpuszczeniu pokarmu) , potem oczlik , potem w miksie z solowcem , solowiec jest zaje... bo jest bardzo miękki nawet jak będzie za duży to młode sobie go nadgryzą , na końcu wiadomo solowiec.

- posłuchaj jerrymagu witaminy SERA Fishtamin wiem nie tanie ale jakie GIT dawkuj nawet 3 krople na kostkę.

Wszystko co zostało w/w są to moje wieloletnie doświadczenia z apistogrammami.
PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE KOPIOWANIE , POWIELANIE , ROZPOWSZECHNIANIE BĘDZIE SUROWO KARANE UTRATĄ NARYBKU !!! :evil: :evil: :evil:

Życzę wytrwałości w odchowie maluchów i sukcesów akwarystycznych.
Pozdrawiam.
Rafał.

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#21

Post autor: ppaula2 »

A powiedzcie mi czym różni się kakadulec z odłowu z kakadulcem nie z odłowu?
Co oznaczają skróty F1 i F2?
Które są "lepsze"?
Jeżeli matka maluchów urodzona u żony gały 32 to chyba nie z odłowu, nie?
A teraz powiem Wam jak karmię rybki i powiedzcie mi czy dobrze:
rano: 2 tabletki dla zbrojników Algae Wafers Hikari (samiec apisto to uwielbia) i szczypta Grana-Cichild JBLa (granulat - luksusowy pokarm dla dużych pielęgnic, zbilansowana mieszanka o składzie: ryby morskie, żółtka, glony, drożdże, ochotka oraz krewetki. Stabilizowane witaminą C i zasilone w bioelementy) lub kostka mrożonki (co drugi dzień granulat przeplatany z mrożonką)
w południe: daję nicienie mikro zbierane wilgotnym pędzelkiem ze ścianek pojemniczka.
pod wieczór: daję fluid maluchom

Ostatnio zrobiłam małą podmiankę ok 15l wody. Delikatnie wsadziłam wężyk do akwa spóściłam wodę, wypłukałam tylko gąbkę z filtra i wlałam wodę świeżą. Nie odmulałam i denerwuje mnie ten syf na dnie akwarium kiedy kirys lub zbrojnik przepłynie to unosi się w toni wody, osadza się też na roślinach :/ Ale nie odmulałam bojąc się o młode. Zbierałam się z odmulaniem, ale chyba raczej jednak zrezygnuję.... Skoro uważacie, że one lubią syfek.... :) Ja jakoś przeboleję.
Ostatnio zmieniony czw cze 24, 2010 9:07 am przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#22

Post autor: froster »

ppaula2 pisze:A powiedzcie mi czym różni się kakadulec z odłowu z kakadulcem nie z odłowu?
Co oznaczają skróty F1 i F2?
Które są "lepsze"?
F0- odłów
F1- pierwsze pokolenie urodzone w "niewoli"
F2- drugie pokolenie...
F3- trzecie...
...

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#23

Post autor: ppaula2 »

Dzięki za wytłumaczenie.....
Okazuje się, że jeszcze niewiele wiem :)

[ Dodano: Czw Cze 24, 2010 9:55 am ]
jerrymagu pisze: Dziewczyny - przy mrożonkach dodawajcie 2 krople Fishtaminu (firmy Sera) na jedną kostkę.
A gdzie takowe mogę dostać? Bo nigdzie ich nie ma :/

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#24

Post autor: Majszczur »

ppaula2 pisze: Które są "lepsze"?
pokolenia bliższe dzikusom mają zdecydowanie ciekawsze zachowania godowe oraz instynkt rodzicielski :cool:

też kiedyś miałam ten dylemat :arrow: http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=6765
M.

edit: Fishtamin Sera dostaniesz w każdym większym od zieleniaka sklepiku zoo. Ja kupuję akurat na Ursynowie w Aquariusie (Tesco)
Ostatnio zmieniony czw cze 24, 2010 10:03 am przez Majszczur, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#25

Post autor: jerrymagu »

ja kupowalem w Akwarium Hobby na Al. Solidarności. Dzisiaj się tam wybieram pooglądać A. Hongsloi Red Gold. Chcę je wpuścić do mojego z nowo założonych baniaczków pod apisto :mrgreen:

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#26

Post autor: JPK »

ppaula2 pisze:A gdzie takowe mogę dostać? Bo nigdzie ich nie ma :/
W sklepie zoologicznym :wink:
W Kakadu na pewno będą. Ja używam witamin JBL-a i również są niczego sobie.
jerrymagu,
Ty tym oczlikiem karmisz ile czasu ? I samym oczlikiem, czy z dodatkiem innych mrożonek ?
Oczlik zapewnia wszystkie wymagania żywieniowe ? Mam wątpliwości czy jednostajna dieta jest dobra, ale z narybkiem pielęgniczek nie mam zbyt dużego doświadczenia (ostatni miałem jakieś 2lata temu, jak miałem kakadu), bardziej opieram to o doświadczenia z innym narybkiem, np. bojownika.
Nawiasem mówiąc, coś mi się wydaje, że moje macmasterii mają się ku sobie :P
450l + 112l :)

Autor
ppaula2

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#27

Post autor: ppaula2 »

jerrymagu, zerknij mi w Hobby czy jest i po ile, ok?
Dziś podjadę do Zoo Natura w King Crosie to może tam dostane.
Nie ma nawet w Iquitosie na Gocławiu ani w Kakadu w Promie :/
Misquamacus, na moim zadupiu wszystko cięzko dostać :-P

[ Dodano: Czw Cze 24, 2010 10:13 am ]
Majszczur, dzięki za linka :)
I już wszystko jasne :)

froster
Uzależniony
Posty: 684
Rejestracja: pt lut 05, 2010 11:24 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#28

Post autor: froster »

ppaula2 pisze:Nie ma nawet w Iquitosie na Gocławiu
:D nie dziwię się ,że tam nie ma. Jak chcę coś kupić to najpierw do nich dzwonię i jeszcze się nie zdarzyło żeby mieli to co chcę i nie chodzi o jakieś wyszukane rzeczy tylko podstawowe. Wszystko na zamówienie

Autor
rafkasopel

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#29

Post autor: rafkasopel »

froster pisze: F0- odłów
Na ogólnoświatowych forach apistomaniaków za F0 by cię zakrzyczeli bo ich zdaniem zero oznacza nic.
WF - wild form
każdy narybek dzikiej formy to F1 - forma pierwsza.
narybek z F1 to forma druga F2 i tak dalej.
Misquamacus pisze: Ty tym oczlikiem karmisz ile czasu ? I samym oczlikiem, czy z dodatkiem innych mrożonek ?
Oczlik zapewnia wszystkie wymagania żywieniowe ?
Teraz mimo 12 zbiorników nie bawię się w odławianie małych (blokują na długo zbiorniki a ja wolę mięć jakieś nowe ciekawe pary) jak to robiłem próbowałem obserwując rozwój ryb i ich zaradość z pokarmem miksować z rozwielitką.
W naturalnych warunkach nie jest tak łatwo zapewnić sobie wszystkie wymagania.
Karmię solowcem rodziców + oczlik w pierwszej fazie po czym jak podrosną i zaczynają podchody do solowca dodaję trochę rozwielitki.
jerrymagu pisze: Dzisiaj się tam wybieram pooglądać A. Hongsloi Red Gold.
W końcu się zdecydowałeś piękne F1 znam hodowce jeden z lepszych w europie :evil:
ppaula2 pisze: jerrymagu, zerknij mi w Hobby czy jest i po ile, ok?
Fishtamin u Aleksandra w Akwarium Hobby masz po:
15ml - 22 pln ( starczy spokojnie na długo )
100ml - 70 pln ( ja niestety ze względu na ilość zbiorników muszę korzystać z tej opcji )

Pozdrawiam.
Rafał.

Autor
jerrymagu

Re: Narybek kakadu - kilka pytań....

#30

Post autor: jerrymagu »

Misquamacus pisze:
Ty tym oczlikiem karmisz ile czasu ? I samym oczlikiem, czy z dodatkiem innych mrożonek ?
Oczlik zapewnia wszystkie wymagania żywieniowe ? Mam wątpliwości czy jednostajna dieta jest dobra, ale z narybkiem pielęgniczek
Narybku nie odławiam i daję pokarm razem z pokarmem dla innych rybek.
Ja stosuję miksy mrożonek (na przemian) Oczlik +Solowiec +Szklarka +Rozwielitka +Ochotka (ta rzadziej).
Dodaje zawsze fishtamin bo to pokarm mrożony i zubożony o witaminy (względem pokarmu żywego).

Nie liczę jak długo bo Oczlik to nie jedyny pokarm który wrzucam do akwarium.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest urozmaicenie diety podając świeżo wyklutą artemię, nicienie, lub żywy oczlik( ale ten jest niebezpieczny dla większego narybku bo może pogryźć i narybek zacznie padać - zdarzają się dość agresywne gatunki Oczlika).
Suchu pokarm niechętnie jedzą moje ryby, pewnie dlatego że w środowisku którym żyją takowego nie ma. Tylko żywiec lub mrożonki, być może dlatego bo jak napisał Rafkasopel - ryby z odłowu (a tylko takowe mam) mają inne zachowania względem tych hodowlanych od pokoleń
ODPOWIEDZ