Apistogramma Melgar/aktualizacja

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Apistogramma Melgar/aktualizacja

#1

Post autor: Bożena »

Zdjęcia zapożyczone z netu
Ostatnio zmieniony wt lis 30, 2010 10:26 am przez Bożena, łącznie zmieniany 3 razy.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Pello

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#2

Post autor: Pello »

Proszę zrób dokładne zdjęcia Twoich rybek, do oceny ważne będą szczegóły. Mam wątpliwości co do tego czy to rzeczywiście może być Apistogramma sp. Melgar.
Co do tego gatunku to jedno jest wiadome: jest to agresywna rybka, która powinna być umieszczona w układzie 1+1 w co najmniej średnim zbiorniku.
Dno 60x30 to absolutne minimum! No i RO koniecznie.
Proszę:
1) Zrób zdjęcia i wystaw na forum
2) Podaj szczegóły co do zbiornika i parametrów wody i rybek towarzyszących

Śledząc na bieżąco forum widziałem że kiedyś o tych rybkach pisał user Rafkasopel. Wnioskuję że je ma i może od niego dowiesz się wiecej szczegółów z życia wziętych.

Ja mogę się domyślać że rybki mają kolor stalowo/grafitowy a na pysku niebiesko/granatowe kropy - czy tak?
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#3

Post autor: Bożena »

To co udało mi się sfotografować jest galerii -moja 60-tka.
druga sprawa to one są u mnie dopiero kilka dni i dopiero zaczynają sie wybarwiać. Jak na razie na pewno nie szaro /grafitowy , są zdecydowanie jaśniejsze. Samiec czsami pokazułe błekitne płetwy a na pyszczu ma raczej błękitne opalizujące plamki. Samiczki jak na razie jasno szare z taką kratką wzdłuż boku ,...czasami.
No cóz nie zdążyłam sie zakolegować z Rafką :) jak On tu był jeszcze nie śniło mi sie nawet o apisto :grin:
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 12:32 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

ppaula2

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#4

Post autor: ppaula2 »

Bożena, z Rafką możesz się skontaktować przez forum Apisto.pl
Albo u nas na forum przez Ewę (bridżet).
Zaraz Ci znajdę linka gdzie podawał swój nr tel
proszę: http://www.fawa.pl/topics43/7414.htm
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 12:47 pm przez ppaula2, łącznie zmieniany 1 raz.

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#5

Post autor: bridżet »

Pello pisze: Śledząc na bieżąco forum widziałem że kiedyś o tych rybkach pisał user Rafkasopel. Wnioskuję że je ma
rozmożył, odchował poszły do ludzi, dorosłej parki też już nie ma zastąpiona została Bitaeniatą RIO NAPO .
http://www.fawa.pl/topics15/7268.htm

Ewa.

Pello

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#6

Post autor: Pello »

Napisz koniecznie o parametrach wody
Czy te ryby są z odłowu czy hodowlane. Nie są raczej spotykane w sklepach akwarystycznych.
Po tym mogę wnioskować iż pochodzą bezpośrednio z Amazonii.
Jest to o tyle ważne bo dla takich rybek woda powinna mieć niskie wskaźniki GH i KH, a PH powinno być max. 7.0.
Dla tych ryb też ważnym jest aby podłoże było z piasku o małej granulacji tak by mogły sobie przesiewać piasek w poszukiwaniu pokarmu etc.
Zawsze możesz iść na kompromis i przy podmianach wody stosować 1/2 kranovity (odstanej) i 1/2 RO.
Z całą pewnością dorzucenie szyszek olchy tylko wyjdzie im in plus
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#7

Post autor: Bożena »

Ph 7 reszty w zasadzie nie mierzylam już dawno. Mają szyszki, mają liście ketapangu. Gorzej z piaskiem, jest drobny żwirek 01-03 i fakt, ze przesiewają :)
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#8

Post autor: Bożena »

Dzięki bridżet :)
Więc na pewno mam Melgarki, chociaż jak widziałam na apisto różnice w odmianach mogą być wręcz minimalne.
A mozesz mi powiedziec, czy faktycznie jak pisal Pello ma być tylko parka??
mam 1+2 w 60-tce.
Jest sporo kryjówek ( z których samiczki jak na razie chętnie korzystają) i sporo roślin
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 1:41 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Pello

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#9

Post autor: Pello »

Bożenka
Ja powiem tyle - Apistogramma cacatuoides to przy nich mięczaki. Zobacz jakie przygody miała ppaula2 w większym zbiorniku przy układzie 1+2 a wtedy odpowiedź nasunie się Tobie sama.
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#10

Post autor: Bożena »

No dobrze, to powinnam od razu usunąć jedną? czy poczekać , z którą sie sparują?
Skąd to wszystko wiesz??? ja nie znalazłam żadnych szegołowych opisów, nie tylko na polskich stronach. Też je mialeś/masz????

jak masz może jąkąś stronę to podeślij , proszę :)
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 1:53 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

Pello

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#11

Post autor: Pello »

Bożena pisze:Ph 7 reszty w zasadzie nie mierzylam już dawno. Mają szyszki, mają liście ketapangu. Gorzej z piaskiem, jest drobny żwirek 01-03 i fakt, ze przesiewają :)
i jedna podpowiedź, nie musisz wydawać pieniążków na Ketapang. Liści dębu i buku w 100% załatwią Ci temat związany z garbnikami itp. I masz je free jak tylko rozejrzysz się na prawo i lewo, w tył i przód :evil:
I najlepiej zrywać te z drzew (teraz najlepszy czas na to) i suszyć bo te z ziemi są dużo brzydsze w akwarium ;)
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 1:55 pm przez Pello, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#12

Post autor: Bożena »

wiem, też są w baniaczku :grin:
i następne (zerwane-oczywiście, nie zbierane) suszą się :)
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 1:57 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 1 raz.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#13

Post autor: bridżet »

to nie Ja powiedziałam:

ph7 , brzanka , neon czarny - lekki dramacik

skąd masz te ryby ?

Ewa.

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#14

Post autor: bridżet »

Bożena pisze: Więc na pewno mam Melgarki
nie koniecznie potrzebne by było foto głowy oraz ogona ( dwie fotki ) dzielące tą rybę na pół z dobrego aparatu ( lub niekoniecznie oby było ostre i wyraźne )

Ewa.

Pello

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#15

Post autor: Pello »

nie ja ich nie miałem, ale niejednokrotnie byłem w takim sklepie przy Sądach gdzie one były bardzo długo i widziałem jak te ryby się zachowują, zresztą rozmawiałem ze Sprzedawcą i potwierdził to co wywnioskowałem z obserwacji ryb.
Widziałem jak duże Neony czerwone gineły z nimi w trakcie gdy zapewne było tarło. Samica pływała wtedy w zbiorniku i była żółta jak cytryna
Sprzedawaca potwierdził że swoim zachowaniem przypominały Pebas'y które miałem i które były niezłymi 'Killerami'.
Zresztą z tego co pamiętam to ta sama grupa regani/eunotus
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#16

Post autor: Bożena »

kupiłam :grin: bo rozumiem, że pytasz o melgarki nie o resztę :grin:
To co mają być same tylko? :sad: Ja na razie pełna asymilacja, chociaż domyślam się że przy tarle moze to zupełnie inaczej wyglądać
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

dariusz.b
Gaduła
Posty: 168
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 11:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#17

Post autor: dariusz.b »

moim zdaniem wrzuciłaś rybki do nieprzygotowanego akwarium nie znasz twardości KH GH a rybki tych parametrów nie lubią, ph 7 ?? wg. testów ?? a jeżeli jest więcej, a 7 to max
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 2:12 pm przez dariusz.b, łącznie zmieniany 1 raz.
PIERDOLĘ ADMINÓW

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#18

Post autor: bridżet »

Bożena pisze: kupiłam
prywatnie czy sklep ?

a jeżeli jest więcej, a 7 to max - maxymalne maximum, wiesz żyć będą ale ich wybarwienie oraz samopoczucie nie będzie dobre co na pewno wpłynie na ich żywotność.
Niestety apisto nie są długo żyjącymi rybami i długo też osiągają dorosłość dlatego dbajmy o to aby zapewnić im super warunki jak już się na nie decydujemy.

Ewa.
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 2:21 pm przez bridżet, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#19

Post autor: Bożena »

to już muszę córkę poprosić o lepsze zdjęcia. Ona ma zbyt dobry i drogi jak dla mnie aparat :grin:
No zobaczymy, na razie musze popracować nad obnizeniem PH. Zobaczę co będzie dziś po dwóch dniach. a potem , tez sie zobaczy. Nie będzie problemem przeniesć pozostałe rybki do duzego akwa. Zostaje problem "tej trzeciej" :grin:
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#20

Post autor: Bożena »

sklep-to dzikusy
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

dariusz.b
Gaduła
Posty: 168
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 11:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#21

Post autor: dariusz.b »

Bożena pisze:sklep-to dzikusy
a możesz napisać gdzie bo robiłem ostatnio obchód po akwarystycznych i niestety nie spotkałem
może jeszcze są
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 2:19 pm przez dariusz.b, łącznie zmieniany 1 raz.
PIERDOLĘ ADMINÓW

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#22

Post autor: bridżet »

Bożena pisze: sklep-to dzikusy
ZooEkspert , nawet rafka nie musiał Mi podpowiadać

widzieliśmy te ryby po dostawie.

Ewa.
Awatar użytkownika

Autor
Bożena
Maniak
Posty: 858
Rejestracja: pn lut 23, 2009 9:09 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#23

Post autor: Bożena »

Tak, w ZooEkspercie.
A to ma jakieś znaczenie? :roll:


dariusz.b skoro tylko tyle masz do powiedzenia to rozumiem.
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 2:31 pm przez Bożena, łącznie zmieniany 2 razy.
126l+60l+28l+ 25
( i dorywczo 700+160+120+80)

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#24

Post autor: bridżet »

Bożena pisze: na razie musze popracować nad obnizeniem PH.
nie byłam na forum tak długo jak mąż ale jedna uwaga , bardzo ciężko utrzymać roślinniaka z apisto a z tego co mówi to twoja pasja zielenina ( albo jedno albo drugie ) jest to możliwe na pograniczu dla dobra obu tematów i wymaga mocnego poświęcenia czasu.

Ewa.

dariusz.b
Gaduła
Posty: 168
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 11:08 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#25

Post autor: dariusz.b »

posłuchaj już wiem dlaczego sprzedali Ci te ryby nawet nikt się nie zainteresował w jakich warunkach wylądują ,a co do Ciebie to zanim je kupiłaś pomyślałaś zastanowiłaś się poczytałaś o nich czy po prostu Ci się spodobały, i tyle mam do powiedzenia na sklep i kupującego
PIERDOLĘ ADMINÓW

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#26

Post autor: JPK »

ZooEkspert to samo zUo, przez duże "U", nie wiedziałaś, Bożenko ? :evil:
Same rybki ciekawe, tym bardziej, że z odłowu,
czytałem że takie bywają bardziej agresywne, ale sam nic o tym nie wiem, bo moje apisto są hodowlane. Jaki gatunek brzanek z nimi trzymasz? Neon chyba jest ogólnie polecany jako towarzysząca do apisto ? Do jakiej wielkości one rosną, że zalecana jest ich separacja w baniaku 60x30cm ? No chyba, że to bardziej ze względu na ew. agresję, ale wtedy to musisz, Bożena, obserwować :)
Jeśli się uda jakieś lepsze fotki - to chętnie popatrzę :)
Sam mam chętkę na jakieś dzikuski, ale miejsca brak i są inne priorytety, jeśli chodzi o ryby :wink:
450l + 112l :)

Pello

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#27

Post autor: Pello »

Potwierdzam organoleptycznie :-P to co napisała Bridżet
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 7:30 pm przez Pello, łącznie zmieniany 2 razy.

bridżet

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#28

Post autor: bridżet »

Misquamacus pisze:ZooEkspert to samo zUo, przez duże "U", nie wiedziałaś, Bożenko ?
to Twoje zdanie zdanie , nasze jest takie że skoro się sprzedaje się ryby które wymagają większej opieki niż standadowe sprzedawca powinien wybadać jaki zbiornik oraz poinstruować o warunkach w jakich te ryby żyją.
Misquamacus pisze: ale sam nic o tym nie wiem, bo moje apisto są hodowlane.
a co to jest hodowla ?
Misquamacus pisze: Neon chyba jest ogólnie polecany jako towarzysząca do apisto ?
na pewno czarny ?

Ewa.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#29

Post autor: JPK »

bridżet pisze:nasze jest takie że skoro się sprzedaje się ryby które wymagają większej opieki niż standadowe sprzedawca powinien wybadać jaki zbiornik oraz poinstruować o warunkach w jakich te ryby żyją.
Fakt :) Aczkolwiek w tym względzie nie mam zastrzeżeń, bo zanim coś kupię to wcześniej wypytuję i raczej głupot w ZE nie usłyszałem. No ale ja profesjonalistą w apisto nie jestem i być nie zamierzam, więc interesują mnie jedynie zagadnienia na poziomie praktycznym :)
Misquamacus pisze: bo moje apisto są hodowlane.
Chodzi mi o to, że nie z odłowu, ale rozmnażane w akwariach.
bridżet pisze:na pewno czarny ?
A zastrzeżenia są pod jakim kątem ?
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 3:18 pm przez JPK, łącznie zmieniany 1 raz.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Melgar/aktualizacja

#30

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ale chyba zbaczacie z tematu, proszę się trzymać akwarium Bożeny
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
ODPOWIEDZ