Zebra lub Cichlasoma spilurum a start akwarium

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zebra lub Cichlasoma spilurum a start akwarium

#1

Post autor: corvax »

Witajcie!

Będzie to mój pierwszy post na tym forum. Z góry więc przepraszam, za wszelkie nieregulaminowe poczynania z mojej strony (które zapewne wraz z nabraniem doświadczenia znikną) licząc jednocześnie na wyrozumiałość i dobre rady.

Chciałbym wystartować z akwarium 45l (które właściwie stoi obecnie puste) i hodować w nim pielęgnice. Szczególnym sentymentem darzę Zeberki, których dobraną parkę z jak myślę dobrym skutkiem hodowałem przez kilka lat (choć było to z dekadę temu, ja miałem wtedy 15 lat a na akwarystyce znałem/znam się obiektywnie słabo).

Poniżej kilka pytań:

- mam świadomość, że baniak nie grzeszy rozmiarem, ale czy nie byłby ok do trzymania docelowo dobranej, młodej parki (do czasu aż ryby wydorośleją, ja nabiorę doświadczenia i zainwestuję w nowe akwarium)?
- jeśli Zebry na 45l są zbyt duże (choć jako młodzian 'z braku laku' hodowałem je w baaardzo małym akwarium), to co polecacie innego? Nie ukrywam, że po zebrach najbardziej podobają mi się żółtaczki indyjskie (tak wiem mam dziwny gust) - ma ktoś z tego forum doświadczenie w hodowli tych rybek? Chodzi mi zwłaszcza o temat solenia wody, ewentualne rozmnażanie, parametry wody - bo co forum, opracowanie to inny pogląd na sprawę. Ile ewentualnie sztuk mógłbym hodować w 45 litrach i czy macie jakiś sposób na rozróżnienie płci u tych ryb?
- czym karmicie swoje Zebry? Będę wdzięczny zwłaszcza za informacje o pokarmach "domowej produkcji", pokarm suchy lub ogólnie dostępny w sklepach zoologicznych jest mi raczej znany
- czy byłby ktoś chętny i odważny oddać w moje ręce dobraną parkę Zeber z własnego wyhowu?
- no i ostatnie, bardziej z ciekawości. Czy na terenie Warszawy da się zdobyć Cichlasoma spilurum?
Awatar użytkownika

mat25
Maniak
Posty: 842
Rejestracja: wt maja 18, 2010 10:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zebra lub Cichlasoma spilurum a start akwarium

#2

Post autor: mat25 »

Witaj, z tego co mi się wydaje to baniak 45 litrów będzie jednak dużo za mały... One rosną naprawdę spore o czym sam na pewno wiesz ;) A nie myślałeś o pielęgniczkach ?
Mateusz
Awatar użytkownika

Autor
corvax
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 15, 2011 12:04 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zebra lub Cichlasoma spilurum a start akwarium

#3

Post autor: corvax »

Owszem myślałem:) Jeśli nie zebry i nie żółtaczki to pewnie wejdę właśnie w parkę boliwijskich (Microgeophagus altispinosus).

Zebry pomału chyba wybijam sobie z głowy - ma natomiast ktoś doświadczenie z żółtaczkami?
ODPOWIEDZ