Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#1

Post autor: 1w0na »

Witajcie,

Mam pokrywę profilowaną 60x30 ze standardowym oświetleniem 15w i od jakiegoś czasu rozmyślam nad dodatkowym oświetleniem do akwarium.
Przeglądam sobie różne strony i analizuję pod względem estetycznym, praktycznym i cenowym. Ze względu na to, że moja pokrywa nie ma jednego dużego korytka, tylko dwa mniejsze i nie jest to pokrywa prosta mam mały dylemat. Ułatwiłoby mi to, gdybym miała jakiekolwiek zdjęcie podglądowe z tą konkretną pokrywą. Jest to pokrywa diversa, ale o dziwo, ciężko na nią trafić :P

Obrazek

Co jakiś czas nachodzą mnie myśli nad zrobieniem oświetlenia stosując moduły AquaEl Ecoline.
Moje wyobrażenie wyglądają tak...

Zrobiłabym coś podobnego jak zostało zastosowane w tym poradniku http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=1661
Okleiłabym pleksi folią lustrzaną (tu rodzi się pytanie, jak pleksi zachowa się w takich warunkach) lub zastosowałabym aluminium.
NA tym bym zastosowała moduł mocując na wkrętach lub opaskami zaciskowymi.
Zastosowałabym 3x11w, 2 plant (dla roślin 8000k) i 1 sunny (6500k).

Ktoś inny polecił mi zastosować zwykłe oprawki dostępne w sklepach budowlanych 8w za 25zł.

Chciałabym poznać waszą opinie na ten temat.

[ Dodano: Sro Lut 23, 2011 6:37 pm ]
Nikt nic nie ma do powiedzenia? Żadnych uwag? ;)

hermes
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt gru 09, 2008 5:10 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#2

Post autor: hermes »

Za oprawkami 8w przemawiają dwa względy
- ekonomia - świetlówki 8w wychodzą taniej niż moduły aquaela i nie ma obaw że się producentowi znudzi ich produkcja
- ilośc kabli - oprawki można połączyć szeregowo przez przejściowki jedna do drugiej i z akwa wychodzi jedna wtyczka

na plus modułów - lepsze zabezpieczenie przed wilgocią jeśli dla kogoś ma to znaczenie!

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#3

Post autor: pkucaba »

Ja próbowałbym wcisnąć 24W. Skoro i tak chcesz ciąć pokrywę.
Koszty przybliżone:
- oprawki bryzgoszczelne 14 zł
- statecznik elektroniczny ok. 50 zł
- świetlówka (w zależności jaką wybierzesz) 25 zł do 60 zł
- odbłyśnik 10 zł
Można zmieścić się w 100 a nawet mniej kupując u kolegi z forum (info na pw)

Moduły chciałabyś założyć zamiast oryginalnej świetlówki czy dołożyć ?

hermes
Bywalec
Posty: 86
Rejestracja: wt gru 09, 2008 5:10 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#4

Post autor: hermes »

Słuszna uwaga...
Warto dokładnie wymierzyć pokrywę ale na pewno wejdzie tam jedna T5-24W a przy odrobinie szczęścia powinno dać się wcisnąć i dwie ...
A to już robi 0,8W/l ;) może nawet za dużo ;)
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#5

Post autor: 1w0na »

Do pokrywy nie wejdzie świetlówka T5, a co mówić o dwóch takich świetlówkach. Mam taką świetlówkę i miałam okazję po przymierzać.
pkucaba pisze: Moduły chciałabyś założyć zamiast oryginalnej świetlówki czy dołożyć ?
Wtedy w grę wchodzą tylko moduły. Moim zdaniem bezcelowe jest łączenie w tym wypadku. Trzeba by było zadbać o elektronikę dla świetlówki - o tyle nie byłoby problemem z upchaniem, co problemem jest intensywne nagrzewanie się statecznika. Tu mam obawy, że pod wpływem ciepła może coś się niedobrego dziać. :-P
Bez cięcia pokrywy nie ma szans upchać logicznie choć jednego modułu, a więc wygodą w użytkowaniu będzie przykręcenie jak w poradniku pleksi bądź aluminium do pokrywy.
W razie gdyby się znudziła produkcja tego modułu lub z czasem mogłabym zastosować inne rozwiązanie. Bez problemu będzie można nowe dziurki wywiercić w tworzywie, a nie bezpośrednio w pokrywie.
Ostatnio zmieniony sob lut 26, 2011 8:53 pm przez 1w0na, łącznie zmieniany 4 razy.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#6

Post autor: pkucaba »

1w0na pisze:Do pokrywy nie wejdzie świetlówka T5, a co mówić o dwóch takich świetlówkach. Mam taką świetlówkę i miałam okazję po przymierzać.
Fakt ale jest wersja świetlówki o długości T8 44 cm. Np. w Zoolight. Taka się zmieści to taka sama długość jak 15W T8. Mniej zabawy niż z modułami. A T5 naprawdę fajnie świeci. Odnośnie grzania się stateczników w T5 stosuje się tylko stateczniki elektroniczne one nie grzeją się tak jak magnetyczne. Same świetlówki też dużo mniej się grzeją w porównaniu do T8.
Ostatnio zmieniony sob lut 26, 2011 11:13 pm przez pkucaba, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#7

Post autor: 1w0na »

Mnie się jednak wydaję, że więcej zabawy jest przy tych świetlówkach.

W przypadku modułu wystarczy zamontować do płyty pod pokrywą (pleksi lub aluminium) i gotowe. Fakt, będą wychodziły 3 kable zamiast jednego, ale generalnie nie widzę tu jakiegoś większego problemu.
Zaś przy tych świetlówkach wyjdzie znacznie więcej, aniżeli przy standardowych T5. Najtańsza świetlówka kosztuje 37zł, a x2 to już mamy 74zł i zestaw składający się ze statecznika 2x24w i oprawek (bez odbłyśnika) to koszt 128zł. Łącznie mamy zestaw za 200zł, czyli 2 krotnie więcej jak przy modułach.
Po za tym 58 wat w 54l akwarium to chyba lekka przesada, szczególnie że mówimy o osobie początkującej, hodującej tylko harem bojowników z roślinami głównie szybko rosnącymi.

Od jakiegoś czasu w akwarium dodałam właśnie ten moduł AquaEl 11w w kloszu do sprawdzenia i w miejscu gdzie światło pada widzę, że rośliny chętniej i lepiej rosną niż pod samą świetlówką aquastar. Dlatego jestem bardziej przekonana właśnie do tych modułów i najprawdopodobniej właśnie na to rozwiązanie się zdecyduje, ale przecież nie zaszkodzi dopytać na forum ;-)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#8

Post autor: pkucaba »

Skoro jesteś zdecydowana to ok. Nie ma co więcej rozważać. A forum jest po to by pytać, ale nie koniecznie słuchać co piszą inni. ;)

PS. 24W + 24W = 48 W nie 58W :mrgreen:
A ja proponowałem 15W + 24W = 39 W
Ostatnio zmieniony ndz lut 27, 2011 2:39 am przez pkucaba, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Autor
1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#9

Post autor: 1w0na »

Pokrywa została wczoraj zmodyfikowana o dwie oprawy 8w. Świetlóweczki noname ale 6400k, więc nie będę ich zmieniać bo to byłoby bez sensu :-P .

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Modyfikacja pokrywy z zastosowaniem modułów AquaEl - warto?

#10

Post autor: sum »

1w0na, daj fotki pokrywy po modyfikacji ale takie jak w pierwszym poście.Będzie lepiej działało na wyobraźnie.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ