Pokrywa vs Belka oświetleniowa

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#1

Post autor: Maćku »

Mama takie pytanie odnośnie belek oś. do osób, które takich używały bądź używają, a mianowicie jakie są plusy i minusy stosowania belki oświetleniowej o pokrywę nie pytam bo mam :) szczególnie ciekawi mnie czy belka jest w stanie skupić światło na akwarium do tego stopnia jak pokrywa.
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#2

Post autor: ORZECHOPCJA »

W belce są odbłyśniki na pewno dadzą więcej światła, chyba że planujesz jakieś DIY to wtedy jest więcej pola do popisu np: 2 odbłyśniki w środku symetryczne i po jednym z przodu i z tyłu asymetryczne
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#3

Post autor: Maćku »

Generalnie zasastanawiam się czy robic obudowe czy kupic wlasnie belkę a znalazłem belke hagen glo 2x39 t5. Nie chciałbym zeby belka oswietlała mi caly pokój, wlasnie pokrywa daje mi tali konfort ale nawet zrobienie pokrywy bedzie kosztowac wiecej niz uzywana belka wiec zastanawiam sie co lepsze...
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake
Awatar użytkownika

Fish-ka
Uzależniony
Posty: 681
Rejestracja: sob paź 01, 2011 2:28 pm
Lokalizacja: okolice Piaseczna
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#4

Post autor: Fish-ka »

Główna zaleta belki to to ze można wygodnie grzebać w akwarium przy dobrym oświetleniu
W przypadku pokrywy drażni mnie to za jak ja zdejme to mam ciemno w akwa i muszę jakoś doswietlac żeby coś tam zrobić, ale to I tak nie to samo
Belka świeci trochę po oczach jak jest powyżej linii wzroku
wiec zamontowalam z przodu maskownice
Ja mam akurat jakaś tania belke, nie wiem czy są takie których ustawienie można regulować.
A co do oświetlenia pokoju to jak dla mnie ok, nie wlaczam już innej lampki ;)
A ponieważ i tak potrzebuje przykrywac akwa to mam położona bezpsrednio pokrywa z grubego plexi
Podsumowując mam 3 akwa z belkami/lampkami
i 1 z pokrywa i nie chce wiecej pokryw.
Awatar użytkownika

Autor
Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#5

Post autor: Maćku »

Ja mialem pokrywe skrzyniową z przesówaną belką w srodku wiec dostep do srodka zbiornika tez mialem dobry, tak jak napisalem do nowego zbiornika 120x50 chcialbym miec podobnie ale nowej takiej nie kupie bo wolalbym dolozyc do nowego samochodu :) a zrobienie sobie takiej pokrywy tez bedzie kosztowniejsze niz zakup uzywnej belki, dlatego pytam czy belka oswietla caly pokój (razi po oczach) bo jesli jest jakis sposób to zdecydowalbym sie na belke a jesli tylko półśrodki to wolę jednak zbudować sobie pokrywę. A przy okazji nowy zbiorbik juz mam w domu, wczoraj przywieźli...
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake

Jimmy
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: pt lip 02, 2010 1:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#6

Post autor: Jimmy »

Trzeba wziąć pod uwagę kwestie parowania przy otwartym zbiorniku, latem ze swojego doświadczenia wiem że ze zbiornika o powierzchni 70x40cm paruje ok. ~10l tygodniowo. Przy pokrywie nie trzeba dolewać :wink: Druga sprawa to kwestia parowania zimą, jeśli w pomieszczeniu brak kratki - wentylacji, na oknach może wystąpić efekt skraplania wody ( zależy od wielkości pomieszczenia, zbiornika ) nadmiar wilgoci trzeba usunąć. Nie wiem jaką obsadę planujesz, ale niektóre gatunki lubią latać. Chyba że akwarium będzie dodatkowo przykryte szybą/plexi ... kosztem estetyki.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#7

Post autor: saintpaulia »

Pod pokrywami woda mi również paruje - ubywa. :roll: No, chyba, że to rybki wypijają. :P :lol:

Akwa odkryte zdecydowanie doświetla pokój. U mnie to jednak zaleta, nie wada. :-P
Awatar użytkownika

Autor
Maćku
Uzależniony
Posty: 576
Rejestracja: sob lis 12, 2011 11:11 pm
Telefon: 518605163
Lokalizacja: Chotomów
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Pokrywa vs Belka oświetleniowa

#8

Post autor: Maćku »

A więc sprawa jest, że tak powiem jasna :D zdecydowałem się na pokrywę, po wycenie materiałów wraz z kosztami dostawy wyszło mi 166zł a więc szaleństwa nie ma do tego jakaś belka do środka i gra muzyka... ja nie lubię jak wieczorem rozświetla mi mieszkanie coś więcej niż same akwarium, wiadomo ciemno to przyjemno... ale jeśli komus to nie przeszkadza to jest to lepsza bo tańsza alternatywa.
"Sic Parvis Magna" sir Francis Drake
ODPOWIEDZ