Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Karol_73
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn lip 12, 2010 11:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

#1

Post autor: Karol_73 »

Szanowni Forumowicze,

Patrząc na moje nowe 160 l. zdałem sobie sprawę iż standardowe oświetlenie zamontowane w pokrywie firmy wromak nie spełnia moich oczekiwań. W związku z powyższym zwracam się do Was o poradę - jakie świetlówki powinienem założyć by uzyskać optymalne wybarwienie roślin oraz może nieco podkreślić walory ryb?

Na aledrogo znalazłem dodatkowe moduły (bodajże philipsa) umożliwiające montaż dodatkowych dwóch świetlówek.

Rozumiem że taki moduł mógłby mi pomóc wzmocnić barwy a także stymulować światło wieczorne??

Akwarium ma wymiary 100/40/40.

Czy ktoś może pomóc w doborze świetlówek? Proszę o konkretne wskazówki.

pozdrawiam,

Karol

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

#2

Post autor: GSA »

Osobiście skorzystałem z http://www.zoolight.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Pojechałem, zobaczyłem i wybrałem 6500K + 10000K
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

#3

Post autor: Drottnar »

Ja zwykle stosuję takie same świetlówki. Do tej pory miałem 0,75W/l i sprawdziło się świetnie. Przy odpowiednim nawożeniu CO2 powinno być wszystko super.

Autor
Karol_73
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn lip 12, 2010 11:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

#4

Post autor: Karol_73 »

A na wieczór zmieniać? do tej pokrywy zdaje się mogę dołożyć 2xT5? Czy da się tak dobrać świetlówki żeby na przykład: rano przez 2h świeciło się T5 które następnie na 2 h zastępowały by T8 do których powiedzmy na 4 h dołączyły by T5 a na koniec tylko T5? Chyba pogmatwałem :) Chodzi mi czy można za pomocą świetlówek i programatorów poukładać tak dzień? 10 h. świecenia chyba będzie ok? Można też chyba będzie nieco stymulować okres zimowy/wiosenny? Skracając/wydłużając czas świecenia?

Jeśli moje rozumowanie jest poprawne jakie świetlówki powinienem dobrać do zaproponowanego juz zestawu?
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Odp: Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

#5

Post autor: Drottnar »

Generalnie dobrze kombinujesz. Nie musisz aż tak rozdzielać świetlówek. Wystarczy, że ustawisz T8 na 2 godziny potem do nich dodasz T5 i potem na 2 godziny przed końcem dnia włączysz już T5 i zostawisz T8. W ten sposób stworzysz cykl dobowy w akwarium.

co do świetlówek, jeżeli masz T8, oblicz czy dodanie T5 da ci odpowiednią ilość światła. Jeżeli tak, wystarczy że kupisz świetlówki takie jak pisał GSA.

___

Wysłane z telefonu. Za ewentualne błędy przepraszam.
Ostatnio zmieniony wt lis 20, 2012 1:36 pm przez Drottnar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Odp: Prośba o pomoc w dobraniu świetlówek.

#6

Post autor: Drottnar »

Jeszcze jedno. Jak dodasz oświetlenie, koniecznie wydłużaj czas oświetlenia stopniowo. zacznij np. od np. 10 godzin T8 i 2 godzin T5 w środku dnia potem wydłużaj T5 o godzinę co 2 tygodnie.

___

Wysłane z telefonu. Za ewentualne błędy przepraszam.
ODPOWIEDZ