Swietlowki JUWEL -co wybrac?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#1

Post autor: mimag »

Witam, chce wymienic swietlowki w pokrywie JUWEL. Jak sadzicie co bedzie lepsze?
Standardowo oryginalnie sa dwie swietlowki: Juwel Nautre i Juwel Day.
Teraz mysle aby wrzucic dwie Juwel Day lub
Juwel Day i Juwel Colour
Zalezy mi najbardziej aby swiatło było jak najlepsze dla wzrostu roslin.
Opis swietlowke:
Juwel Day http://allegro.pl/swietlowka-juwel-high ... 82740.html
Juwel Colour http://allegro.pl/juwel-high-lite-colou ... 94927.html
Juwel Nature http://allegro.pl/swietlowka-juwel-high ... 07408.html

ewentualnie wchodza jeszcze w gre:
Sylvania AQUASTAR http://allegro.pl/atti-swietlowka-t5-45 ... 81786.html
SYLVANIA GROLUX http://allegro.pl/swietlowka-sylvania-g ... 12007.html
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#2

Post autor: MarioM »

Przetestowałem na sobie, a raczej na swoim akwa, te świetlówki. Ostatecznie zostawiłem u siebie HighLiteDay 9000K. Wprawdzie niektórzy uważają, że akwa wygląda zbyt zielono, ale mi się najbardziej podoba :D Ładnie wygląda również układ HighLiteDay i HighLiteNature - akwa wygląda naturalnie i rybki się ładnie wybarwiają.
Przy każdym z tych zestawów roślinki nie powinny mieć problemu, dobór barw to kwestia indywidualnego gustu. Odradzałbym tylko zestawienie Colour z Nature- zbyt czerwono jak dla mnie :-D
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#3

Post autor: Tom3k »

Mogę polcic groluxa i aquastara, od kilku miesięcy testuje ten zestaw i jak dla mnie na +
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#4

Post autor: mimag »

Tom3k pisze:Mogę polcic groluxa i aquastara, od kilku miesięcy testuje ten zestaw i jak dla mnie na +
rozumiem ze w jednym zbiorniku swieci grolux i aquastar?
Zastanawiałem sie wlasnie czy taka konfiguracja jest mozliwa. Obie mają wysoką barwe.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#5

Post autor: MarioM »

Aquastar jest lekko różowawa, ma przycięte widmo. Tandem z Groluxem się dość często spotyka.

Może to Ci nieco ułatwi.
Układ HighLiteDay 9000K przód i HighLite Nature 4100K tył (lekko zażółca rośliny z tylnego planu, ale ma to swój urok)
Obrazek

Układ HighLiteColour 6800K przód i HighLiteDay 9000K tył
Obrazek

Układ 2xHighLiteDay 9000K przód i tył
Obrazek

Niech kolega wrzuci fotkę swojego akwa z układem Aquastar i Grolux i będziesz miała większe rozeznanie :)
Wg mnie, na moje oko, Aquastar umieszczona z przodu pomimo swoim 10 000K świeciła podobnie jak HighLite Colour 6800K - tyle że nieco jaśniej, ale kolorek było widać. być może mają podobnie przycięte widmo, a wyższa temperatura zmniejsza nasycenie i całość jest tylko trochę różowa.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#6

Post autor: tomekm »

Aquastar i Grolux tragiczne polaczenie tym bardziej przy zielonych roslinach. Jak dla mnie najlepsze polaczenie to 10000k i 6500k. Uzywam tez 2xHighLiteDay 9000K i moge polecic przy zielonych roslinach.
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#7

Post autor: mimag »

Wiekszosc roslin mam zielone i odrobina czerwieni.

MarioM pisze:Aquastar jest lekko różowawa, ma przycięte widmo. Tandem z Groluxem się dość często spotyka.

Może to Ci nieco ułatwi.
Układ HighLiteDay 9000K przód i HighLite Nature 4100K tył (lekko zażółca rośliny z tylnego planu, ale ma to swój urok)
Obrazek

Układ HighLiteColour 6800K przód i HighLiteDay 9000K tył
Obrazek

Układ 2xHighLiteDay 9000K przód i tył
Obrazek

Niech kolega wrzuci fotkę swojego akwa z układem Aquastar i Grolux i będziesz miała większe rozeznanie :)
Wg mnie, na moje oko, Aquastar umieszczona z przodu pomimo swoim 10 000K świeciła podobnie jak HighLite Colour 6800K - tyle że nieco jaśniej, ale kolorek było widać. być może mają podobnie przycięte widmo, a wyższa temperatura zmniejsza nasycenie i całość jest tylko trochę różowa.
z tych 3 fot najbardziej mi sie podoba wizualnie opcja 3 czyli 2 x HighLiteDay
100x40x50 JUWEL RIO 180

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#8

Post autor: FAUNAZOO »

Witam
Z tego co kojarzę Aquastar i Grolux mają inny wymiar jak jak świetlówki juwela więc do rio nie podejdą
Powiem też że wszystko zależy od rodzaju akwarium
jak roślinne to możesz dać 2xday
ameryka południowa lub wody z korzeniami 1xday+color lub color + nature
pyszczaki to color i day
akwarium roślinne bez wysokich roślin to day+nature lub day + color

pamiętaj że świetlówki wybarwiające lub zółte niezbyt dobrze wyglądają przy wysokich roślinach. przykład to foto 1 które dał Mario. ale to oczywiście kwestia gustu.
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#9

Post autor: mimag »

FAUNAZOO pisze:jak roślinne to możesz dać 2xday
tak chyba zrobie.

FAUNAZOO pisze:Z tego co kojarzę Aquastar i Grolux mają inny wymiar jak jak świetlówki juwela więc do rio nie podejdą

niby mają 90cm dlugosci, juwele mają 89,5cm ale czesto ich wymiar tez jest podawany jako 90cm.
100x40x50 JUWEL RIO 180

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#10

Post autor: choq »

Do wczoraj miałem przód Color tył Natur (czyli podobno najgorszą z opcji) mnie się podobało i nie było aż tak czerwone jak na zdjęciu drugim gdzie jest Color + Day.
Zmieniłem na przód - Day + Natur -tył. Jest ładniej, bardziej zielono ale ryby...
Neony wyglądają chyba ładniej, bystrzyki amandy straciły na kolorach, skalar jakoś wyszarzał.
Poza tym mimag piszesz "Zalezy mi najbardziej aby swiatło było jak najlepsze dla wzrostu roslin".
a na stronie którą podesłałeś tylko o color piszą "Świetlówka liniowa Juwel High Lite Colour emituje światło wspomagające zdrowy wzrost roślin. Widmo świetlówki charakteryzuje wysoki udział barw niebieskiej i czerwonej w zakresach najbardziej intensywnie wykorzystywanych przez rośliny zielone w procesach fotosyntezy. Dzięki temu świetlówka stymuluje procesy fotobiologiczne, co przekłada się na szybszy rozrost roślin".
No jeszcze Natur - "Widmo świetlówki charakteryzuje zbliżony do światła dziennego udział barw. Wspomaga procesy fotosyntezy wpływając na wzdłużny wzrost roślin"
Mimo to polecacie Day, gdzie o fotosyntezie, czy wzroście roślin nie ma ani słowa. Niemniej jednak rośliny wyglądają bardzo zielono.
Ja już nic nie rozumiem :oops:
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki

FAUNAZOO
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: czw maja 17, 2012 4:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#11

Post autor: FAUNAZOO »

choq pisze:Mimo to polecacie Day, gdzie o fotosyntezie, czy wzroście roślin nie ma ani słowa. Niemniej jednak rośliny wyglądają bardzo zielono.Ja już nic nie rozumiem
Tak jak już pisałem najlepiej rośliny wyglądają jak masz założone świetlówki day (jak widać na zdjęciu rośliny są soczyście zielone i wyglądają zdrowo).
jak sam zauważasz bystrzyki amandae wyglądają najlepiej przy świetlówce colour (bo też takie jest zadanie tej świetlówki wybarwiać ryby)
Zaś nature stymuluje wzrost roślin ale rośliny nie wyglądają przy niej zbyt dobrze (pierwsze zdjęcie które dał Mario, walisneria która sięga powierzchni wody jest po prostu żółta).

Akwarium ma przede wszystkim podobać sie Tobie, i to Ty musisz wybrać co jest w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem, czy ładny soczysto zielony kolor roślin, podciągnięte kolory u ryb, czy szybszy wzrost roślin.
Można też łączyć widma świetlówek ale tu już trzeba iść na kompromis ;)

sytuacja podobna jest w motoryzacji, gdzie najlepszym lakierem jest kolor srebrny metalik (nie widać tak brudu, nie widać rys) ale ciężko z tego koloru zrobić WOW ze kopara opada. Co innego jak kupisz auto czarne lub czerwone. widać brud, widać najmniejsze rysy, ale jak go nawoskujesz zadbasz to szczena opada i to bez znaczenia czy to ferrari, audi, corolla czy trabant.

mitsubishi colt, pełnoletni, lakier oryginalny
Obrazek


lub też mój po całym dniu pracy
Obrazek
Pozdrawiam
Faunazoo
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#12

Post autor: mimag »

Moj wybor padł na 2x juwel high lite DAY. Zobaczymy jak bedzie sie sprawdzac.
100x40x50 JUWEL RIO 180

choq
Zapaleniec
Posty: 225
Rejestracja: pt sie 06, 2010 10:02 am
Lokalizacja:
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#13

Post autor: choq »

mimag i jak doświadczenie?
osobiście mam wrażenie, że rośliny mniej lubią DayLight od Color, nie chodzi mi o kolor
Pozdrawiam,
Grzegorz
180L towarzyskie, 30L krewetki
Awatar użytkownika

Autor
mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Swietlowki JUWEL -co wybrac?

#14

Post autor: mimag »

Wg mnie jest bardzo dobrze. Rośliny bardzo dobrze rosną, kolorystyka swiatła sie zmieniła wiec wiadomo ze barwa swiatła w zbiorniku jest w troche innym odcieniu. Ogolnie jestem zadowolony z wyboru. Teraz chce dołożyc 1szt 39W t5 aby było wiecej wat/litr. Zastanawiam sie tylko jaka swietlowka bedzie dobra do 2 szt daylite. Myslałem o philips 986 6800K.
100x40x50 JUWEL RIO 180
ODPOWIEDZ