Oświetlenie do akwa 112l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Oświetlenie do akwa 112l

#1

Post autor: mazior »

Witam. Jako młody akwarysta uderzam z poradą do bardziej doświadczonego koleżeństwa z małym zapytaniem. Na początku podpowiem że zaczynam zabawe w akwarystyce i jak narazie mam 2 baniaczki 45l i 112l i wszystko to jako taka mała zupka rybna... Otóż sprawa wygląda tak: nabyłem pewną drogą pokrywę do mojej 112 i niestety w pokrywie nie działa oświetlenie (najpewniej statecznik). Nie byłoby żadnego problemu gdyby nie to że statecznik znajduję się nie jak przeważnie w takich pokrywach na zewnątrz tzn. w tym tunelu dla całego okablowania tylko znajduję się od spodu pokrywy i jego wymiana jest chyba raczej niemożliwa gdyż jest on zalany takim czarnym twardym klejem. Po demontażu orginalnych mocowań na świetlówki pozostała mi pokrywa totalnie pusta od wewnątrz tzn. z płaską powierzchnią po całości a ja planując nowe oświetlenie skłaniam się do umieszczenia statecznika poza pokrywą akwa żeby nie nagrzewał wody kiedy nastaną upalne dni a tym bardziej że planuję użyć dwóch stateczników. Ale suma sumarum co do planowania oświetlenia itp itd to największy problem sprawia mi dobór świetlówek. Otóż na stanie mam takie oto świetlówki:
1. 2xFloraGlo 20W t8
2. 2xAquaGlo 20W t8
3. Diversa 18W t8 DayLight
4. Juwel 15W t8 Colour-Lite
5. Juwel 24W High-Light

no i właśnie teraz nie wiem co z tego mojego asortymentu załadowac do tej pokrywy :?

Na początku mysłałem nad podwojeniem tego co jest w standardzie (floraglo i aquaglo) tylko pewnie bym je rozłożył na całą szerokość akwa ale później doszedłem do wniosku że przy takim oświetleniu pewnie będą glonki szybko atakować i zatrzymałem się nad myślą dołożenia do standardu aquaglo i floraglo tej świetlówki diversa która jest szersza od tych glo co by oświetliło troszke boki akwarium.
Awatar użytkownika

Arek
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: sob lip 21, 2012 9:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie do akwa 112l

#2

Post autor: Arek »

Ja bym dał naprzód 24W jeśli hodujesz jakiś trawniczek np. i te dwie 20 i to wszystko tyle watów na te 112l wystarczy
Awatar użytkownika

splinttrain
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 12, 2011 10:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie do akwa 112l

#3

Post autor: splinttrain »

I jak z tym oświetleniem ?
Jaka opcja została zainstalowana?
Też mam 112 i zastanawiam się jaka opcja będzie najlepsza, jakich błędów uniknąć itd...
Awatar użytkownika

Autor
mazior
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt maja 29, 2012 8:58 pm
Telefon: 511367988
Lokalizacja: Wa-wa. Mokotów
Płeć:

Oświetlenie do akwa 112l

#4

Post autor: mazior »

U mnie zostal standard + daylight 18w na samym przodzie i roslinki rosna bez problemu a i z przody sagitaria tez ladnie sie rozrasta
Awatar użytkownika

splinttrain
Gość
Posty: 7
Rejestracja: pn gru 12, 2011 10:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie do akwa 112l

#5

Post autor: splinttrain »

Ok, dzięki za odzew.
ODPOWIEDZ