Jakie Oświetlenie do 54l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
kracak
Gaduła
Posty: 119
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:43 pm
Telefon: 519580283
Lokalizacja: Modlin Twierdza
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#1

Post autor: kracak »

Witam zastanawiam się nad zmianą oświetlenie w akwarium, obecnie mam standard 15W w pokrywie
rośliny to nurzaniec, żabienica amazonius, Hygrophila thailandi, mech javajski, cryptokoryna dwa rodzaje. wiem że to mało wymagające rośliny dlatego nie chcę przesadzić. W przyszłości będę zmieniał oczywiści.
Problem polega na tym że światło minimalnie pali się u mnie 10h i nie jestem w stanie tego zmienić w żaden sposób i tu pojawia się pytanie.
Belka 2x24wT5
2x18wT8
1x24wT5
może zestaw do pokrywy 1x24wT5

zależy mi na czasie bo do poniedziałku najpóźniej muszę podjąć decyzje więc proszę o szybką pomoc
zaczynamy od zeraaa :(
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#2

Post autor: jgoluch »

Jeżeli dołożysz sobie 1x24T5 to Ci w zupełności wystarczy.
Taka konfiguracja sprawdza się u znajomego w 54l i u mnie w 72l.

Jeżeli zależy Ci na roślinach, to polecam AquaNova 24T5, 10000K Tropic.
Ma ona zimno-białe widmo światła (a nie czerwone) przez co kolory w akwa są naturalne i ryby ładnie uwydatnione.

Ja w swojej pokrywie też miałem tylko 15W T8.
Jednak postanowiłem sam złożyć na części całe (dodatkowe) oświetlenie.
Dzięki temu zaoszczędziłem sporo grosza :)

Aha, u mnie pali się od 10:00 do 22:00 więc czasy podobne :)

Autor
kracak
Gaduła
Posty: 119
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:43 pm
Telefon: 519580283
Lokalizacja: Modlin Twierdza
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#3

Post autor: kracak »

A może coś takiego http://www.clarias.pl/modul-oswietlenio ... p-144.html" onclick="window.open(this.href);return false; mniej pierdzielenia się z wierceniem a nie chcę pokrywy za bardzo niszczyć
zaczynamy od zeraaa :(
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#4

Post autor: jgoluch »

Hmmm.. wiesz co, ja zrobiłem tak (bez ingerencji w pokrywę).
Rzeczy które kupiłem:
- statecznik 1x24W T5
- 2x oprawka T5
- 2x obejma na T5
- 2x obejma na T8
- przewód sieciowy
W miejscu w pokrywie, gdzie siedzi statecznik 1x15W T8 znalazło się trochę miejsca i włożyłem tam drugi 1x24.
Kable od oprawek wypuściłem przez duże plastikowe oprawki T8 mocujące jarzeniówkę 15 Watową.
Kabel sieciowy wypuściłem tym samym otworem co wychodzi oryginalny (wcześniej łączyłem świetlówki szeregowo, ale wtedy nie miałem niezależnej kontroli na nimi).
Nową świetlówkę T5 przymocowałem oprawkami do świetlówki T8, więc nic nie wiercisz w wieku.
Dzięki temu mam wszystko elegancko podłączone i nie musiałem nic wiercić.
Dlatego też z czystym sumieniem mogę Ci polecić tę opcję.

Co do zestawu, który pokazałeś...
Mam 2 razy "ale":
- świetlówka jest na stałe przymocowana do oprawki (jak się spali/zużyje, to kupisz następny zestaw?)
- 24W T5 Marine 10000K, wszystko OK, tylko to "Marine"...
Według mnie jest ona niebieskiego koloru, a to w słodkim akwa, nie będzie ciekawie wyglądało chyba.

Są też gotowe zestawy montażowe (statecznik, kabel, oprawki, obejmy, czasem świetlówka), więc może w coś takiego uderz.

Aha.. nie wiem jaką masz pokrywę, ale do pokrywy Juwel 60x30, świetlówka 549mm wchodzi idealnie :)
Poza tym, gdybyś nie miał miejsca na drugi statecznik, to:
- montujesz dodatkowy statecznik 1x24W na tylnej ściance pokrywy
- wywalasz stary i kupujesz 2x24W (trochę sporo, jeżeli nie podajesz CO2)

Autor
kracak
Gaduła
Posty: 119
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:43 pm
Telefon: 519580283
Lokalizacja: Modlin Twierdza
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#5

Post autor: kracak »

Właśnie jest problem bo ma pokrywę diversa w której statecznik jest zalany czymś czarnym i z tym jest lipa, jedyny sposób to wiercić w pokrywie co mi się nie uśmiecha. zobaczę z tym modułem może jednak da się tą świetlówkę wymienić no jeżeli nie to będę myślał nad jakąś belką myślę że 2x24w przy mojej nieobecności w domu to stanowczo za dużo może ktoś jeszcze coś doradzi fajnego. Jak nie będziemy wiercić. Gdzie kupiłeś tą świetlówkę co masz bo nigdzie jej znaleźć nie mogę w necie :-(
zaczynamy od zeraaa :(
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#6

Post autor: tzw79 »

Swego czasu w mojej 54 l miałem pokrywę ze standardowym 15W T8. Później w drodze modernizacji dołożyłem 2x 24W T5 i przestałem w ogóle korzystać ze świetlówki standardowej. Świetlówki zostały dołożone za pomocą metalowych uchwytów. Jedna strona uchwytu mocowana na T8, a druga mniejsza na T5.Statecznik był wyprowadzony za obudowę i przyczepiony z tyłu tak, aby nie było go widać. Z czasem postanowiłem całkowicie zrezygnować z pokrywy na rzecz belki, aby móc swobodniej gmerać w zbiorniku i cały czas przy tym korzystać ze światła. Belkę mam aktualnie 2x24W. Belka NTL za przyzwoite pieniądze i jestem zadowolony z jej eksploatacji. Minusem jest to, że nie można przy jest używając programatora czasowego sterować świeceniem świetlówek niezależnie (jeden przewód zasilający). Choć tak naprawdę nie stanowi to dla mnie większego problemu.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#7

Post autor: jgoluch »

W mojej pokrywie Juwel, statecznik był wpuszczony w korytko, a wieko od góry zalane klejem.
Jednak za drugim czy trzecim podejściem udało mi się to odkleić nie robiąc przy tym szkody.
Świetlówkę kupiłem w Clariasie, ale tam jakoś to dziwnie jest ponazywane.
Bo niby na opakowaniu jest napisane, że to 10 000K, czyli sugerując się tą infografiką, to jest TROPIC.
Ale na samej świetlówce jest napisane WHITE PLANT, co też jest dziwne, bo 7500K to PLANT WHITE.
Ale wg mnie i tak jest spoko, a widmo światła, jak widać na wykresie, takie samo :)

Znajomy, który dokładał 24W do 15W w 54 litrach, również zamontował statecznik z tyłu pokrywy, aby był niewidoczny.
Także jest zadowolony :)
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#8

Post autor: mimag »

kracak pisze:Problem polega na tym że światło minimalnie pali się u mnie 10h i nie jestem w stanie tego zmienić w żaden sposób i tu pojawia się pytanie.
jak to nie możesz tego zmienić? Programator za 10zł rozwiąże problem. Dodatkowo możesz nowe oświetlenie ustawić na innym czasie aby całość nie świeciła sie w tych samych godzinach. Dotychczasowe światło 2h później przez kolejne 5h razem z dodatkowym i później dodatkowe programator wyłącza a jeszcze przez 2h świeci sie dotychczasowe. Razem 9h świecenia zupełnie wystarczy.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#9

Post autor: tzw79 »

Czas świecenia w pokrywie miałem rozwiązany w sposób, który podaje Mimag. Po prostu świetlówki były na dwóch odrębnych wtyczkach podpięte pod dwa manualne programatory.
Awatar użytkownika

GregB
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: ndz sty 06, 2013 11:40 am
Telefon: 602468123
Lokalizacja: Tachomin
Płeć:

Jakie Oświetlenie do 54l

#10

Post autor: GregB »

Odświeżę temat.

Czeka minie wymiana świetlówek w pokrywie Wromaku, obecnie mam dwie T8 18W długości 45 cm.
Pierwsza jest biała nie wiem o jakich parametrach bo napisy są już starte (a taką kupiłem),
druga to Sylwania GroLux (napis jeszcze czytelny) . Ponadto zaopatrzyłem się już w 2 stateczniki elektroniczne o mocy do 25W
i obsługujące świetlówki T8 i T5. Obecnie pracuje jeden statecznik elektroniczny 25W i zestaw dodatkowy czyli zewnętrzny statecznik 18W.
Tu mam parę pytań:
1. Czy można/jest sens przerabiać pokrywę na świetlówki długości 55 cm (obecnie 45 cm)?
Dodam że, świetlówki długości 55 cm są tańsze. Chodzi mi o zamocowanie i czy się zmieści.
2. Czy zmieniać z T8 na T5 i czy nie będzie za dużo światła
2x18W = 36W =>0,6W/l
lub 2x24W = 48W =>0,8W/l
lub może kombinacja T5+T8
18W+25W=43W =>0,7W/l?
Niby nieduża różnica ale.
3. Jaką temperaturę barwową przyjąć?
3. Jeżeli kombinacja T5+T8 to jaka. Jaką temperaturę barwową na dla 25W i jaką dla 18W?

-- środa, 11 września 2013, 10:03 --

Odświerzę temat


Już koniecznie muszę wymienić świetlówki, obecne mają już powyżej roku.
Proszę o radę.
początki akwarystyki i na razie 60l :-)
ODPOWIEDZ