Wymiana świetlówek w 192l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Wymiana świetlówek w 192l

#1

Post autor: asheka »

W tym momencie w pokrywie zainstalowane jest oświetlenie 2x30W (T8)+ 2x 39W (T5).
Dwutlenek węgla podawany z butli.
Nawożenie- na tę chwilę makro z przygotowanego przez znajomego roztworu, który nie do końca spełnia swoje zadanie (za wysoki poziom PO4 w stosunku do NO3) plus mikro i żelazo z Aqua Art. Docelowo- własne roztwory soli plus wspomniane mikro.
Świetlówki mają około 10 miesięcy i przymierzam się do ich stopniowej wymiany.
Zastanawiam się nad 4x 39W.
Doradźcie, proszę, jaką barwę powinny mieć. Chciałabym zrobić jednocześnie dobrze roślinkom i żywiźnie.
Myślę, że baniak będzie ewoluował w kierunku roślinniaka jednak.
Do brzegu:
- jaką barwę świetlówek powinnam wybrać, żeby uzyskać optymalny miks?
- czy możecie polecić coś konkretnego, co nie ma w nazwie "aqua" i jest od wspomnianego nieco tańsze?
W tej chwili baniak wygląda tak: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tom3k
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: pt sty 13, 2012 2:25 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Wymiana świetlówek w 192l

#2

Post autor: Tom3k »

Witam,
każdy ma chyba swój własny optymalny miks jeśli chodzi o barwę, mnie na przykład przypadł do gustu zestaw aquastar (10 000K) na przodzie i grolux (8500K) na tyle, który emituje światło przyjazne dla roślin i jednocześnie dla ryb bo nie jest zbyt "jasne" tzn, jest ale one i my tego nie widzimy... ;) Taki zestaw działa w jednym moim zbiorniku gdzie są dwie świetlówki, natomiast w drugim które dopiero startuje postanowiłem trochę pomieszać w oświetleniu dzięki możliwości wsadzenia 4 świetlówek i tak od przodu:
aquastar (10000K)
aquastar (10000K)
grolux (8500k)
luxline plus 865 (6500K)
w sumie dużo nie pomieszałem ale zawsze :P jak dla mnie, pewnie z przyzwyczajenia, to luxline daje trochę żółtawe światło, które mi do końca nie odpowiada i w porównaniu do reszty strasznie razi mimo że jest na samym tyle, jednak na plus muszę przyznać że bardzo ładnie podbija zielony kolor. Chwilę po jego zamontowaniu, miałem wrażenie że heniek zaczął świecić ~~ Teraz po miesiącu użytkowania mogę powiedzieć, że nawet zaczyna mi się podobać zestaw grolux + luxline.
Aha, dodam jeszcze że aquastar z tego co pamiętam podbija kolor niebieski i tak podczas karmienia simulansów mam wrażenie, że oglądam walkę na miecze świetlne... ;D

Co do kosztów, to taki aquastar 39w kosztuje około 40 pln na @, jego żywotność na stateczniku elektronicznym to co najmniej rok, więc dramatu jeszcze nie ma...
Pozdrawiam,

ps.
Tu właśnie świeci ww. zestaw aqua+gro
ODPOWIEDZ