Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#1

Post autor: Coatl1987 »

Witam.

Tak jak obiecałem, wstawiam temat dotyczący oświetlenia akwarium roślinnego Halogenami LED czy też naświetlnikami jak kto woli. W dniu dzisiejszym założyłem w swoim akwarium 4 takie naświetlniki.

Akwarium: 120x40x50 - 240l
Oświetlenie: 4x10w halogen led

Zacznijmy od początku...

"Oryginalnie" w pokrywie było 3x30w t5 i wyglądało to tak:
Obrazek

Uznałem że to za mało dla roślin i przez pewien czas nosiłem się z pomysłem dorzucenia co najmniej 2x30w... Potem dostałem rachunek z prąd i pomysł zgasł :D Niedawno dzięki koledze std1984, który założył wątek o oświetleniu LED powrócił pomysł zmiany oświetlenia na halogeny led. Nie czekając zbyt długo i jednocześnie nie znajdując żadnej rzetelnej wiedzy na temat takiego oświetlenia w akwarium roślinnym w internecie, zakupiłem 4 takie halogeniki i zamontowałem je u siebie...

Etap pierwszy - demontaż starego oświetlenia z pokrywy :-D
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Etap drugi - pierwsze przymiarki i montaż...
Obrazek
Obrazek
Zamontowana całość już na akwarium...
Obrazek

Po odpaleniu wygląda to następująco:
Obrazek
Obrazek
View My Video
Przepraszam za ścieżkę dźwiękową w filmiku ale nie pomyślałem o wyłączeniu radia :-P

Teraz po montażu powstaje pytanie... Czy nie jest za ciemno dla ryb i roślin w akwarium. Wcześniej optycznie było jaśniej... Teraz wygląda to bardziej naturalnie ale czy będzie lepiej? Czy te refleksy w wodzie tóre powinny być widoczne na filmiku mogą zaszkodzić rybkom?

Napiszę za miesiąc czy dwa jak ciągną roślinki i rybki bo już powinno być coś widać po nich czy oświetlenie im odpowiada czy też nie... Czekam również na wasze opinie i rady... Jak zawsze :D

Pozdrawiam i mam nadzieję że jeżeli eksperyment się uda to pomogę chociaż 1 czy 2 osobom oszczędzić na oświetleniu większych akwariów :-D

-- So lis 23, 2013 3:51 pm --

PS. Przepraszam za jakość zdjęć i filmiku ale nie dysponuję lepszym sprzętem :-P
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#2

Post autor: mimag »

Niestety ale zdjecia ktore wykonales w najmniejszym stopniu nie oddają stopnia oswietlenia zbiornika przez Twoje oswietlenie poniewaz wykonales zdjecia z lampą błyskową.
Podaj i porownaj ilośc lumenów jaką miales przy stosowaniu swietlowek a jaka jest przy tych ledach. Obawiam sie ze max co wyciagniesz z ledów to połowa tego co miales ze swietlowek, wiec efekt moze nie byc zadowalajacy. Zobaczymy co czas pokaże.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#3

Post autor: Coatl1987 »

Z 1 świetlówki miałem około 1800 lm a z tych lamp mam max 900 ze szt. Zobaczymy tak jak mówisz co czas pokaże... natomiast co do jakości zdjęć to chyba najlepszy efekt jest na fimiku, niestety kupowałem telefon żeby dzwonił a nie służył za aparat :-P
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#4

Post autor: rhino »

Cześć ,
może nie w temacie światła ale sugerowałbym zmienić zawiasy bo się mocno utleniają (rdzewieją) i diabli wiedzą co "dostarczają" zbiornikowi .
Ratel
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#5

Post autor: mimag »

Coatl1987 pisze:Z 1 świetlówki miałem około 1800 lm a z tych lamp mam max 900 ze szt.
to sam widzisz ile bys musial dac ledów aby uzyskac podobny efekt. Jesli rosli beda malo wymagajace moze sobie poradzą.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Teardrops
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: pn maja 21, 2012 10:14 am
Telefon: posiadam :P
Lokalizacja: Warszawa->Bemowo->?
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#6

Post autor: Teardrops »

Jeśli miałeś typowe świetlówki 6500k, to 30 watowe mają nawet 2300 lumenów, a 1800 lumenów mają świetlówki o barwie około 4500k czyli do roślin. Więc chyba musisz, albo dorzucić troszkę tych ledów, albo przerzucić się na roślinki mało wymagające. Czyli:
Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED
:arrow: nie da rady tylko na 4 sztukach

Przerabiałem kiedyś ten temat z ledami jak budowałem pokrywę i niestety po przeliczeniu wyszło, że ledy powinny być mniej więcej takiej samej mocy co zwykłe świetlówki. A koszty ledów wiadomo jakie są :razz: , więc dałem sobie spokój i pozostały zwykłe 39 watt.
432l takie tam :viva: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=31773" onclick="window.open(this.href);return false;
200l towarzyskie :x http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=20752
64 Ameryka http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=22546
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#7

Post autor: Przemo_K »

Ja dodam tylko tyle, że u siebie w zbiorniku 126 zastosowałem w sumie 40W w LED. Idąc taką ideologią u Ciebie powinno być 80W czyli 2 x tyle co teraz.
Ale to tylko moje zdanie.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#8

Post autor: Coatl1987 »

I jak u ciebie spisuje się te 40w ledów?? Wystarczy czy też raczej średnio
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#9

Post autor: Przemo_K »

U mnie wystarczajaco
182l, 27l
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#10

Post autor: piotrek78 »

Cześć,
Nie tracisz czasu - szybko wziąłeś się do roboty :-D , hmm.. myślę że masz roślinki , które lubią trochę lumenów.. :roll: , ale tak jak sam napisałeś czas pokaże. Ale jak dla mnie jest to ciekawy zamiennik, ja już myślę nad taką zamianą dla baniaczka z mszakami.
3mam kciuki za ostateczny rezultat.
Piotrek
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#11

Post autor: Rafik »

Jaka była cena 1 halogenu? Hmm czekam z niecierpliwością co z tego wyjdzie i jak zmiana światełka odbije się na kondycji roślinności.
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#12

Post autor: Coatl1987 »

Cena 4 halogenów kurierem wyniosła 134 zł razem z ceną przesyłki. Co do kondycji roślin to na konkretne info musicie poczekać ale na razie zdaje mi się że roślinki bardziej pną się w górę zamiast płożyć co widzę po kryptokorynie i rotali (rotala dotąd nie chciała rosnąć pionowo tylko "kręciła się"), zdaje mi się też że rotala ma nowe liście na szczycie mniejsze jakby karlały ale może to tylko wrażenie. Tak jak pisąłem na rzetelne info trzeba poczekać co najmniej miesiąc moim zdaniem...
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#13

Post autor: Przemo_K »

Coatl1987 pisze:roślinki bardziej pną się w górę zamiast płożyć

jest to typowy efekt dla słabego oświetlenia. Jeżeli jest to już zauważalne to na twoim miejscu dołożył bym nieco lumenów.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#14

Post autor: Coatl1987 »

Ok. Ale mając kiedyś 100l nad którymi świeciło 4x18w niektóre rośliny również pięły się w górę a nie wyginały pędy robiąc wszystko żeby być jak najbliżej podłoża...

Prosiłbym o identyfikację roślin ze zdjęć, wtedy będzie mi łatwiej wam opisywać co jak rośnie albo nie rośnie :D Na podłożu rośnie na pewno ech xmass oraz eleocharis parvula. mam też kilka niewidocznych anubiasów, microzorium, valisnerię oraz rotalę... nie pamiętam natomiast nazw roślinki po prawej stronie oraz skrajnej lewej...

Co się tyczy kondycji to rzeczona skrajnie prawa roślinka wraca już do normy bo bezpośrednio po zmianie oświetlenia troszkę zzieleniała gdzie przy poprzednim oświetleniu szczyt zawsze był lekko rudawy... nie podejrzewam o działalność glonów bo tylko ta jedna tak się zachowuje ale może to źle?? :?:
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#15

Post autor: Przemo_K »

Coatl1987 pisze:nie pamiętam natomiast nazw roślinki po prawej stronie
limnofilia sessiflora
Coatl1987 pisze:oraz skrajnej lewej...
chyba alternanthera reineckii
Coatl1987 pisze:bezpośrednio po zmianie oświetlenia troszkę zzieleniała gdzie przy poprzednim oświetleniu szczyt zawsze był lekko rudawy...
nie przejmuj się tym, rośliny po zmianie oświetlenie przez ok 2 miesiące będą dochodziły do siebie. Ja u siebie to przerabiałem. Może być tez tak, że rośliny, które do tej pory super rosły podupadną. Wtedy trzeba eksperymentować które roślinki lubią jasne ledowe światło.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#16

Post autor: Coatl1987 »

Więc tak:
-Limnofilia Sesiflora na razie nie objawia żadnych efektów ubocznych oświetenia... Powiedziałbym wręcz że kilka gałązek które posadziłem bliżej 1-go planu zaczęło się piąć ku górze...
-Co się zaś tyczy alternanthera reineckii, to na chwilę obecną zaczynam obserwować delikatny wzrost, połączony z wypuszczaniem nowych liści...
-Valisneria na razie w miejscu ale u mnie nigdy, bez względu na wysokość zbiornika i oświetlenia, nie chciała rosnąć w górę tylko szła w ilość wypuszczonych odnóg...
-Mech powoli i sukcesywnie rośnie więc pochwalę się co z nim dopiero po przycince...
-Eleocharis nie zdradza żadnych symptomów, czy to pozytywnych czy też negatywnych, ale z tą konkretną roślinką trzeba chyba poczekać bo stosunkowo niedawno została dopiero posadzona...
-Kryptokoryna podniosła liście do światła ale oprócz tego nie zaobserwowałem żadnych więcej efektów ubocznych. Już przy poprzednim oświetleniu tak robiła ale potem bez jakichkolwiek zmian w oświetleniu samoistnie liście opuszczały się w kierunku podłoża...
-Co ciekawe przestałem obserwować gwałtowny przyrost glonów zielonych w tym nitkowatych. Wcześniej raz, dwa razy w tygodniu czyściłem przednią szybę. Ale to raczej można zwalić na karb słabszej ilości lumenów na przedniej szybie gdyż skierowałem światło od frontu akwarium do jego osi a nie tak jak w przypadku świtlówek które świeciły wszędzie...
-Ryby i krewetki zmian żadnych nie wykazują, może mneonki pływają troszkę częściej w stadzie...
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#17

Post autor: piotrek78 »

Może jakaś aktualizacja? Jestem ciekaw czy zaszły zmiany na +/-
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#18

Post autor: Coatl1987 »

Aktualizacja będzie jutro po podmianie wody i przycince :D
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#19

Post autor: Przemo_K »

Czyli jednak przycinka była... :D
182l, 27l
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#20

Post autor: piotrek78 »

Przemo_K pisze:Czyli jednak przycinka była... :D
:D , a jednak, jestem b. ciekawy. (jak coś zostanie z przycinki chętnie przygarnę)
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Re: Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#21

Post autor: Coatl1987 »

Na początek mała aktualizacja graficzna przed przycinką...
Obrazek
Sama przycinka jest stosunkowo niewielka, ale jet to niezbity dowód iż rośliny nadal żyją w moim zbiorniku i nawet rosną wbrew, jak się zdaje, obiegowej opinii na temat ledów w akwarium:-P

A teraz część na którą wszyscy czekają :-D Roślinki i rybki...
-Rotala rośnie ładnie. Pnie się prosto w górę (przy świetlówkach wykręcała łodygi aby jak najdłużej być przy dnie). Zaobserwowałem na kilku łodygach dużo mniejsze liście z tym że nie wiem czy są one po prostu młode czy skarlałe...
-Limnofilia Sesiflora rośnie ładnie, jedyna różnica jaką zaobserwowałem jest taka że przy świetlówkach powiedzmy 3-4 ostatnie liście pod taflą były brązowawe a teraz są to 2-3 liście pod taflę... Kilka łodyg jest lekko obszarpanych ale zrzuciłbym to na karb ramirezków, barwniaków i skalarów a nie na oświetlenie.
-Alternanthera reineckii zaczęła rosnąć jednocześnie wypuszczając nowe korzenie z pod liści. Co ciekawe łodyga zasadzona w najciemniejszym kącie akwarium przy gąbce, tarmoszona wodą z filtra rośnie jak na razie najszybciej :-D
-Valisneria wypuszcza nowe odnogi, aczkolwiek stare sadzonki stoją w miejscu...
-Mech rośnie, z tym że bardzo chaotycznie bo krewetki zeżarły mi nici którymi był przymocowany do podłoża więc wydaje się że jest go więcej niż w rzeczywistości...
-Eleocharis utrzymuje się w zbiorniku... Ciężko mi cokolwiek o nim powiedzieć gdyż mam dosyć grube podłoże pod którym jest torf i jak niechcący wyrwałem jedną trawkę to miała korzeń 3 razy taki jak ona sama. W związku z powyższym podejrzewam że na razie idzie sobie śmiało w korzenie a za jakiś miesiąc zacznie wypuszczać coś ponad podłoże...
-Kryptokoryna podniosła liście do światła ale oprócz tego nie zaobserwowałem żadnych więcej efektów ubocznych. Różnica jest taka że liście uniesione do góry są cały czas. Poza tym żadnych zwiniętych (nowych) liści ani innych cudów nie zaobserwowałem.
-Anubiasy puszczają powoli nowe liście i rosną ładnie.
-Przyrost glonów praktycznie całkowicie zahamowany, od czasu do czasu pojawiają się gdzieniegdzie pojedyncze nitki czy też plamki na szybie ale oprócz tego nic. Problem polega na tym że nie wiem czy jet to zasługa oświetlenia, aldehydu glutarowego który jest dawkowany 1x8ml dziennie czy też po prostu zbiornik dojrzał, przy czym naturalne światlo słoneczne w akwarium jest ograniczone przez porę roku...
-Ryby i krewetki zmian żadnych nie wykazują...

Reasumując... Rośliny wyglądają zdrowo, wyjątek może stanowić rotala ale to się jeszcze zobaczy. Łodygi pną się ładnie ku górze. Oprócz rotali nie widzę innych nieprawidłowości jak przy słabym oświetleniu obserwowałem w poprzednich zbiornikach... Jedyne zastrzeżenie budzi u mnie microzorium którego kilka liści (dosłownie 5-6) ma ciemnozielone końcówki jakby gniły :?: oraz pistia która po prostu jest notorycznie obgruzaa od korzeni przez ryby (prawdopodobnie barwniaki czerwonobrzuche) Oprócz tego jak pisałem wcześniej rośliny sprawiają wrażenie zadowolonych z oświetlenia :D
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#22

Post autor: mimag »

Daj foto bez lampy blyskowej jesli mozesz.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#23

Post autor: Coatl1987 »

Niestety nie bardzo mi wychodzą bez lampy...
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#24

Post autor: piotrek78 »

Brzmi optymistycznie, ale będę się przypominał o aktualizację ;) jeszcze trochę czasu musi upłynąć na pewniejsze oceny. Może być tak,że roś,liny rosną jeszcze na starych zapasach, siłą rozpędu. Reakcja na światło jest jednak wyraźna (ukierunkowanie). Jak dla mnie ogólnie jest ok, przynajmniej z glonami nie ma walki..
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#25

Post autor: Coatl1987 »

No przynajmniej nie ma takiej walki jak była dotychczas, że co tydzień miałem całe zielone akwarium. Teraz raz w miesiącu dla porządku doczyszczę szyby... Ale tak jak mówię może to być zasługa dojrzewania zbiornika gdyż z rrek również znikają mi brązowe glony które mogłeś zaobserwować u mnie... Tak jak mówisz... trzeba jeszcze poczekać gdyż może to jeszcze działają stare zapasy... Proponuję poczekać do stycznia z aktualizacją i wtedy dam wam znać jak to wygląda po średnio 2 miesiącach...
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#26

Post autor: piotrek78 »

W każdym razie dzięki za inspirację :-D
Follow the rabbit
Posolone ;)
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#27

Post autor: Coatl1987 »

Spoko. polecam się na przyszłość :D

-- N gru 08, 2013 1:02 am --

A tak BTW. Mam do oddania do jutra trochę rotali i limnofilii...

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#28

Post autor: krasnal »

Coatl1987 pisze: BTW. Mam do oddania do jutra trochę rotali i limnofilii.
Podrzuć adres na PW -podjadę dziś (niedziela)

PS. nr tel tyż


Dziękuję za miłą pogawędkę :)
Za zielicho nie dziękuję :-D
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#29

Post autor: Coatl1987 »

Dziękuję również :D
Awatar użytkownika

piotrek78
Zapaleniec
Posty: 343
Rejestracja: wt cze 19, 2012 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie akwarium roślinnego Halogenami LED

#30

Post autor: piotrek78 »

Http://www.discusforum.pl/jak-robilem-a ... vt7889.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Taki wątek jeszcze odgrzebałem... jak dobrze doczytałem słabą stroną takiego oświetlenia jest brak chłodzenia. Przy ciągłej pracy mogą się przepalać.
Follow the rabbit
Posolone ;)
ODPOWIEDZ