Ponad 0.44W/L w 25l kostce - nie za dużo?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ponad 0.44W/L w 25l kostce - nie za dużo?

#1

Post autor: Weilan »

Witam! Chciałabym trochę polepszyć oświetlenie w swojej 25l kostce. Teraz mam lampkę 11w, temperatura 6500K. Akwarium ma poziom wody ok.23cm. Rosną w nim kabomba, moczarka kanadyjska, nurzaniec, kryptokoryna, chyba jakaś żabienica dojdą jakieś mchy, Bacopa caroliniana i Heteranthera zesterfolia. Rybek na razie nie ma, ale pewnie będzie to garstka gupików. Dodaję nawóz do roslin, ale nie dodaję CO2 ani węgla. Teraz wychodzi mi ok 0.44W/L i kabomba rośnie dość marnie - właściwie to po prostu marnieje. Kryptokoryna ma się dobrze, ale rozrasta się bardzo powoli. W ciągu 3 miesięcy jedna maleńka sadzonka z 3ma listkami zyskała tylko 3 inne listki. Za to nurzaniec ma się bardzo dobrze, moczarka też., ta "chyba" żabienica również.
Nie chcę przesadzić z oświetleniem, bo już mam problemy z glonami, takimi, które tworzą intensywnie zielony dywan na podłożu. Muszę akwarium czyścić z nich gdzieś co tydzień.
Jak sądzicie, czy coś takiego http://allegro.pl/12-led-oswietlenie-ak ... 80475.html" onclick="window.open(this.href);return false; byłoby dobre? Wydaje mi się, że nie dawałoby dużo watów na litr, ale trochę zwiększyłoby ogólnie oświetlenie. Co o tym sądzicie?
Ja w ogóle się na tym nie znam, a posty na forach i artykuły w internecie są jakieś takie niejasne. Przynajmniej dla mnie :P
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Ponad 0.44W/L w 25l kostce - nie za dużo?

#2

Post autor: jgoluch »

Masz rośliny mało wymagające więc bez CO2, nie ma raczej sensu zwiększać światła.
Przy wyższym współczynniki W/l trzeba też się bawić w nawożenie, żeby pokryć zapotrzebowanie roślin.

Ja mam kostkę 15l, a w niej mikrozorium, dużym heiek, parvula, anubias i subwassetang.
Od czasu do czasu przy kostce stoi lampka biurkowa, zaś całość stoi kilka metrów od okna, a rośliny jakoś rosną.

Poczekaj, aż zbiornik dobrze dojrzeje (chodzi mi głównie o podłoże), rośliny niech się ukorzenią, możesz spróbować z Carbo.
Ja bym się wstrzymał od dokładania tego modułu.
Tym bardziej, że jakiś szałowy on nie jest.
On bardziej pod kątem dekoracyjnym jako oświetlenie nocne.
Jeżeli chcesz myśleć o LEDach, to polecałbym PowerLED i CREE.
Ewentualnie są jeszcze takie fajne moduły samsunga, po 4 czy 5 diód na jeden.
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ponad 0.44W/L w 25l kostce - nie za dużo?

#3

Post autor: Przemo_K »

Weilan pisze:Rybek na razie nie ma
i chwała za to :)
Weilan pisze:ale pewnie będzie to garstka gupików.
broń Boże. To zdecydowanie za małe szkło na jakiekolwiek rybki.

Szukasz przyczyny w oświetleniu, a nic nie piszesz o podłożu. Być może podłoże jest zbyt jałowe. Może zacznij na początku od wetkania (słowo klucz 8) ) kulek gliniano-torfowych.
Oświetlenie też nie powala na kolana, ale trzeba pomału do wszystkiego dochodzić. Rośliny najlepiej rosną jeśli ilość Watt jest zbliżona do 1/l.
182l, 27l

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Ponad 0.44W/L w 25l kostce - nie za dużo?

#4

Post autor: don_Vall »

Wg mnie oświetlenie w tej ilości jest OK. Jeżeli zwiększysz ilość światła to musisz się przygotować na nawożenie, a już teraz w miejscach dobrze doświetlonych punktowo mogą pojawiać się glony. Nie tylko makro i mikro ale CO2 również.
Jest taka stara szkoła, ze jak dobrze rośnie nurzaniec to kryptokoryny nie będą rosły i odwrotnie. U mnie się sprawdza. Jak nurzańce marniały to krypto rosły jak szalone a jak nurzańce "poszły" to krypto zmarniały.
Nie zawsze zależy na tym by przyrosty roślin były maksymalne.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ