Alternatywa dla żarówki 25W w małym akwarium

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
wittek
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 9:17 am
Lokalizacja: Grochów
Na imię mam: Witek
Płeć:

Alternatywa dla żarówki 25W w małym akwarium

#1

Post autor: wittek »

Czy taka żarówka: led SMD 6000K

http://www.ledlumen.pl/produkt-1439-e14.html" onclick="window.open(this.href);return false;

może być brana pod uwagę przy oświetlaniu akwarium. W pokrywie nie ma miejsca na świetlówkę, a z tego co wyczytałem to lepsze jest światło o barwie zimnej niż ciepłej. W akwarium jest sporo roślin. Logika mówi mi że to dobre rozwiązanie bo i barwa odpowiednia i prądu zjada mnie ale proszę o opinie, może ktoś ma doświadczenie z żarówkami LED SMD.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Alternatywa dla żarówki 25W w małym akwarium

#2

Post autor: jgoluch »

Nie wiem, czy ktoś próbował już takich żarówek.
Wg mnie bez jakiegoś dobrego odbłyśnika nie ma sensu takiej wrzucać.
Lepsza byłoby zrobić oświetlenie led na diodach PowerLED lub CREE.
Ledy mają to do siebie, że ich widmo znacznie odbiega od świetlówek.
Sam biały zimny może być niewystarczający dla roślin (w szczególności wymagających).
Dlatego też akwaryści stosują mieszankę diód białych z czerwonymi i niebieskimi.
Na forum jest kilka wątków poświęconych oświetleniu LED w akwarium.

Autor
wittek
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: ndz mar 02, 2014 9:17 am
Lokalizacja: Grochów
Na imię mam: Witek
Płeć:

Alternatywa dla żarówki 25W w małym akwarium

#3

Post autor: wittek »

Owszem, wątki te czytałem jednak o najprostszej metodzie jak zmiana żarówki na gotową żarówkę z ledami nie znalazłem. Oczywiście myślę o połączeniu z odbłyśnikiem - używam w domu żarówek LED ale ciepłych (tego producenta czy dystrybutora raczej, którego podałem w linku) i w ramach eksperymentu jedną wkręciłem do pokrywy którą zamieniłem w środku w jeden wielki odbłyśnik w zasadzie i wydaje się być ok. Niby światło z tych LED'ów jest rozproszone bardziej niż zwykłej żarówki ale znów moc jest większa tego LED (nawet niech to będzie 35-40W a nie 55W z opisu) Zastanawiam się poważnie nad zakupem zimnej specjalnie do akwarium. Co do samych ledów czy taśm ledowych po głowie chodzi mi zrobienie słabiutkiego oświetlenia nocnego - zimnego - jakieś 10000-15000K z użyciem zimnych diód i folii efektowej lub CTB. Nie wiem tylko czy to ma jakikolwiek sens prócz dekoracyjnego.

-- Pt mar 14, 2014 10:25 am --

Założyłem taką żarówkę o jakiej pisałem, w akwarium o niebo jaśniej niż przy zwykłej 25W, roślinki póki co rosną bez problemu, ale to dopiero kilka dni, dam znać za jakiś czas jak to się sprawdza, aha i dołożyłem nocne oświetlenie niebieskie z potencjometrem, bardzo ładny efekt.
ODPOWIEDZ