Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Aby zapewnić roślinom odpowiednie oświetlenie stosujemy diody o różnej długości fali świetlnej i temperaturze barwowej. Zazwyczaj do wszelkiej maści DIYów upychamy diody białe zimne oraz dodajemy również niebieskie i czerwone w mniejszej ilości.

Jednocześnie na rynku mamy szeroką gamę różne maści naświetlaczy ('halogenów') LED. Zazwyczaj oferują one dosyć dużą moc i zimną lub ciepłą temperaturę barwową.

A gdyby tak kupić taki naświetlacz i nakleić na nim paski filtrów niebieskich i czerwonych? Albo paski albo jakieś kwadraty lub koła w jakimś tam deseniu - powiedzmy w proporcjach 15% niebieski, 15% czerwony, a 70% zostawiamy czyste.

Czy to ma szansę się udać i przysłuży się zielenince?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#2

Post autor: Lech-u »

A nie lepiej kupić LED RGB? Ze zmiennymi barwami?
I puszczać taką barwę jaką chcesz?

Pamietaj, że pasek (filtr) nie koniecznie da Ci barwę (długość fali) odpowiednią dla roślin. Raczej to jest oszustwo Twojego oka (sorry, Twoich oczu).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#3

Post autor: pkucaba »

Moim zdaniem nie uzyskasz dodatkowego widma.
Jeśli struktura led nie posiada jakiejś barwy filtr jej nie doda.

Zgodnie z wykresem w zależności od chlorofilu piki występują w różnych długościach fali.
ok. 440-460nm to barwa czerwona - chlorofil b
ok 650-670nm to barwa niebieska - chlorofil a

Obrazek
żródło http://www.elektroonline.pl/

Rośliny radzą sobie nawet, gdy światło jest ubogie ww. zakresy widma. Ale...

Jak więcej doczytam to się pomądrzę
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
Rrrrogaty

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#4

Post autor: Rrrrogaty »

No dobra dobra, ale skoro LED daje światło białe to uzyskanie z niego konkretnej długości fali nie powinno być problemem.

@Lechu: Przecież ja nie mówię, żeby wziąć pierwsze lepsze kolorowe szkiełko - tylko filtr dający konkretny efekt. Tego typu filtry są przecież używane np. w fotografii i mają określane bardzo precyzyjnie długość fali jaką dają.
Lech-u pisze:A nie lepiej kupić LED RGB? Ze zmiennymi barwami?
Nie ma naświetlaczy LED RGB chyba. Mi chodzi o to, żeby coś uzyskać niewielkim nakładem pracy (tak, wiem leń ze mnie). Kupić gotowy naświetlacz, dodać filtry i cieszyć się odpowiednim dla roślin widmem. Kupowanie naświetlaczy i dokładanie diod RGB to dodatkowa robota, której chciałbym uniknąć.

Tylko teraz pytanie czy to ma sens. Skoro w świetle białym z LEDa mamy już jakieś spektrum to czy jest sens z niego coś odfiltrowywać? Kurczę... za krótki z fizyki trochę jestem i mi się zaczyna kiełbasić.

Może od początku (poprawiajcie mnie jak coś schrzanię):

Światło białe to tak jakby zbiór (mieszanina) światła o różnych długościach fali...
Jak stosujemy filtry to z tego zbioru odejmujemy konkretne długości...
Np. filtr czerwony wycina nam długość fali odpowiadającą za kolor niebieski i zielony...
No i teraz pytanie jak się mają do tego rośliny. czy rośliny są w stanie wyciągnąć ze zbioru podstawowego (światło białe) co potrzebują czy jednak są leniwe i wolę mieć na tacy (odfiltrowane przez filtry)?

Grząsko się robi... Chyba Nobla nie dostanę :/
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#5

Post autor: Lech-u »

ROGATEK pisze:Nie ma naświetlaczy LED RGB chyba.
Są. Np. 10W. Taki mam.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#6

Post autor: rhino »

Sensacji tym nie wzbudziłeś, Lech-u ;)

http://allegro.pl/listing/listing.php?d ... &mode=desc" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel

Autor
Rrrrogaty

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#7

Post autor: Rrrrogaty »

Leszku, ale w sumie to nie chodzi o to czy jest czy nie ma. Jakby ten mój koncept miał ręce i nogi to kupując powiedzmy 2-3 duże naświetlacze i stosując odpowiedni desen filtrów można, by rozprowadzić dodatkowe długości światła w miarę równomiernie po całym zbiorniku. Kupując naświetlacze RGB trzeba je jeszcze jakoś je dodatkowo poupychać poza zwykłymi naświetlaczami i efekt powinien być mniej jednolity.

Wróćmy do filtrów. Jest na sali jakiś master of applied physics? :)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#8

Post autor: pkucaba »

Światło białe ma widmo w zakresie od 420nm do 760nm, niemożliwe jest więc jego bezpośrednie uzyskanie ze złącza półprzewodnikowego. A diody o barwie białej to nie jest to samo co światło białe :P

W diodach pewnymi trickami produkcyjnymi uzyskuje się barwę która wygląda jak światło białe. Owszem są te składowe ale jest/może być ich stanowczo zbyt mało...

Poczekaj i zobacz czy jest wystarczająco dużo światła dla roślin z tych naświetlaczy. Możliwe, że martwisz się na zapas.
Jeśli nie wtedy dołóż diody kolorowe.
Naświetlacz rgb nie spełni tej roli. Lepiej będzie, gdy użyjesz konkretnej barwy.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#9

Post autor: Conrad »

Hehe, przypuśćmy, że mamy oprawą LED, która ma spektrum pokrywające się ze spektrum pokazanym wyżej dla chrolofilu, jak myślicie, akwarium by ładnie wyglądało bez pokazania barwy zielonej na roślinach :)

Raczej będzie to optymalny kombajn do pędzenia roślin jak w nowoczesnych szklarniach opartych o technologie LED i podawania wody. Sam się zastanawiam nad sałatą w piwnicy tak pędzoną :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Filtry kolorowe i naświetlacz LED - czy to ma sens

#10

Post autor: Lech-u »

Conrad pisze:Sam się zastanawiam nad sałatą w piwnicy tak pędzoną
Taaa, dzisiaj złapali jakąś rodzinkę, która w piwnicy miała hodowlę jakiejś zieleniny. To chyba nie była sałata, ale mieli na pewno profesjonalne oświetlenie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
ODPOWIEDZ