LED 6W do 25l starczy?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

LED 6W do 25l starczy?

#1

Post autor: exhumed »

Czytam i czytam i coraz głupszy jestem bo już nie wiem jak mam moc ledów na moc klasyczny świetlówek przeliczać przeliczać i odwrotnie...

Mam zmienić komuś pokrywę tak aby miała system uchylny (obecnie wromak z jakąś shitową żarówką). W związku z tym konkretne pytania:
1. Czy LED 6W 6500K wystarczy do oświetlenia zbiornika 40x25x25 czy może lepiej zostać przy klasycznej jarzeniówce 11W?
2. Czy aquael leddy tube (http://www.aquael.pl/produkty/akwarysty ... ube#szczeg" onclick="window.open(this.href);return false;óły) nie będzie dawał zbyt mało światła na bokach? Świetlówka ma długość 28 cm a zbiornik 45 - czy taka długość wystarczy?
3. Może jakaś inna firma podobny sprzęt robi? (do aquela przekonany nie jestem, uwzględniając wcześniejsze doświadczenia)

PS
W zbiorniku rośnie mały anubias, rogatek i całe stado małej kryptokoryny więc wymagania swietlne raczej duże nie są.

THX za pomoc
BEFORE CREATION OF TIME...
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

LED 6W do 25l starczy?

#2

Post autor: adi14 »

Wg mnie leddy tube w takim zbiorniku starcza aż nadto (i nie ma ciemnych boków). 25l z pokrywą 6W stosuje do leczenia i kwarantanny - światło jest wręcz za mocne (mam skojarzenia z salą operacyjną). Aquael zresztą taki sam moduł wykorzystuje nawet w 54l, ale wtedy to jest wyraźnie ciemno po bokach.
Awatar użytkownika

Tomasz3k
Zapaleniec
Posty: 451
Rejestracja: pt lut 06, 2015 9:12 pm
Lokalizacja: Mokotów
Na imię mam: Tomek
Płeć:

Re: LED 6W do 25l starczy?

#3

Post autor: Tomasz3k »

adi14 pisze:Wg mnie leddy tube w takim zbiorniku starcza aż nadto (i nie ma ciemnych boków).

Jak exhumed pisał, lampka ma 28cm (z obudową) , a rozłożenie led jest może na 15cm , więc ciężko będzie doświetlić wszystkie boki w 40cm akwarium. Co niektórzy dają dwie takie lampki , i wtedy doświetlają całe akwarium

-- Wt sty 19, 2016 10:34 pm --
adi14 pisze:zresztą taki sam moduł wykorzystuje nawet w 54l, ale wtedy to jest wyraźnie ciemno po bokach.

Coś rośnie w tym akwarium ??
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

LED 6W do 25l starczy?

#4

Post autor: adi14 »

Owszem, to jest low tech, korzysta też ze światła słonecznego (w akwarium rośnie głównie nurzaniec + bakopa, strzałka, gałęzatka, mech jawajski, trochę kryptokoryn, była nadwódka ale z jakichś niedoborów po pewnym czasie zmarniała), ostatnio z jednego boku (dalszego od okna) dorzuciłem jednak 2 jednowatowe moduły led. Zrobiłem to także z tego względu, że rośliny bardzo gęstniały bezpośrednio pod lampą (nb. światła tam było na tyle, że ładnie rosła tam rotala wspaniała).
Mimo to, zgadzam się, że nie jest to najbardziej przemyślana konstrukcja aquaela i niedoświetlenie boków jest widoczne (mówię o wersji 54l - 60 cm długości z ledem 6W)

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

LED 6W do 25l starczy?

#5

Post autor: Witek »

Jak dla mnie lampka taka starczy, założyłem takową siostrze i muszę przyznać, że były problemy z glonami... bo w akwa świeciła wcześniej jakaś słabiutka. Oczywiście całe akwa nie jest równomiernie naświetlone, ale to może pasować niektórym rybom i rośliną. Na pewno nie dawaj bezpośrednio pod nią anubiasa bo liście Ci zarosną glonem.
Co masz na myśli "do aquela przekonany nie jestem, uwzględniając wcześniejsze doświadczenia" nie słyszałem chyba jeszcze nic złego o tych lampkach - by komuś nawaliła czy coś, choć oczywiście są opinie, że glon przy nich rośnie ale to chyba wina mega wzmocnienia światła.
Ostatnio zmieniony czw sty 21, 2016 8:01 am przez Witek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
exhumed
Bywalec
Posty: 60
Rejestracja: wt cze 21, 2011 8:51 pm
Lokalizacja: somewhere in time
Płeć:

Re: LED 6W do 25l starczy?

#6

Post autor: exhumed »

Co masz na myśli "do aquela przekonany nie jestem, uwzględniając wcześniejsze doświadczenia" nie słyszałem chyba jeszcze nic złego o tych lampkach - by komuś nawaliła czy coś, choć oczywiście są opinie że glon przy nich rośnie ale to chyba wina mega wzmocnienia światła.[/quote]

o tych lampkach konkretnie nic powiedzieć nie mogę ale miałem "przyjemność" z modułami ecolight. Tak średnio raz na 3-4 miechy żarówka się przepalała. Na początku wymieniali moduł na nowy ale potem już nie chcieli. Nowy kosztował cos około 50 PLN więc sam zmieniłem żarówkę (teoretycznie moduł nierozbieralny). Mam pokrywę aquael classic, w której przy pierwszej wymianie świetlówek czyli zaraz po kupnie, bo firmowe to sobie można było o kant 4 liter rozbić, pękły mi jakieś plastiki. Jak później przeczytałem trzeba było bardzo uważać, bo ponoć w środku te plastiki są słabe :) Filtr kubełkowy unimax używam i dość szybko poszedł się kochać odpowietrzacz (jeśli tak to mogę nazwać) - nie wiem dokładnie co się stało ale uchwyt od pompki pozostał w pewnym położeniu i jest nie do ruszenia więc po każdym czyszczeniu filtr trzeba uruchamiać trochę inaczej. Ostatnio coś poszło w diabły z zaworem zamykającym dopływ wody w głowicy filtra, w związku z tym trochę zaskoczenia i zbierania wody miałem w pokoju po otwarciu kubełka. Grzałka easy heather też w diabły poszła jakiś krótki czas po gwarancji.
Może firma się poprawiła, tego nie wiem.
BEFORE CREATION OF TIME...

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

LED 6W do 25l starczy?

#7

Post autor: Witek »

Ecolight - tak te to na pewno były trefne i jest dużo niezadowolonych, ta lampeczka ma właśnie zastąpić ecolighty i chyba to na szczęście im się udało.
Przemyśl jeszcze barwę światła jak byś się decydował 6500K (Sunny) lub 8000K (Plant), są jeszcze wersje morskie tej lampki z 10000K i 20000K.
ODPOWIEDZ