Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
quest
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr paź 13, 2010 7:16 am
Lokalizacja:
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#1

Post autor: quest »

Witam Was,

czy ktoś z Was trafił w internecie na opis lub może badania, na jaką wysokość można podnieść belkę oswietleniową ze świetlówkami, aby utracić jak najmniej ilości światła potrzebnego dla roślin. Mam otwarte akwarium z belką oswietleniową z 2x24w świetlówkami. Jak sądziacie czy podniesienie belki na wysokość ok 20cm nad taflą wody będzie powodował znaczna utratę mocy światła niezbędnego dla roślin ?

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#2

Post autor: Conrad »

Gdy odległość między źródłem światła a oświetlanym punktem rośnie, natężenie oświetlenia w tym punkcie maleje tyle razy, ile razy kwadrat nowej odległości jest większy od kwadratu starej odległości (prawo odwrotnych kwadratów)

wzór:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

czyli

Jak na powierzchni wody miałeś zmierzone np 10000lx przy wysokości zawieszenia oprawy nad wodą na 20cm, to po podniesieniu o następne 20cm (do 40cm nad pow. wody) mamy zmierzone natężenie oświetlenia około 2500lx, cztery razy mniejsze.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#3

Post autor: Lech-u »

Conrad pisze:Gdy odległość między źródłem światła a oświetlanym punktem rośnie, natężenie oświetlenia w tym punkcie maleje tyle razy, ile razy kwadrat nowej odległości jest większy od kwadratu starej odległości (prawo odwrotnych kwadratów)
Czy to się odnosi do konkretnego środowiska (np. powietrze) czy nie ma znaczenia? Czy w wodzie będzie tak samo?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#4

Post autor: Conrad »

Zależność wysokości najsilniej wpływa na spadek natężenia oświetlenia, ale oczywiście masz racje, na spadek też ma wpływ ośrodek przez który przechodzi światło, czyli powietrze-woda, a później przejrzystość tego ośrodka. Dalej jest albedo, czyli stosunek ilości promieniowania odbitego do padającego, czyli zdolność odbijania promieni przez daną powierzchnię i dla wód na naszej planecie średnio rocznie jest to od 5 do 7%, przy czym na równiku jest wyższy nawet 12-13% (w naszym akwarium mamy taką właśnie sytuację).

Co do penetracji światła przez wodę, zmiana PAR wraz z głębokością, zależność wyliczona z prawa Lamberta.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Widać, że przy głębokości 50cm do dna dociera tylko 20% światła, przy 25cm tracimy 50%, ale moim zdaniem te dane są bardzo zaniżone chyba do wody i sytuacji w naszych baniakach, tutaj potrzebny byłby realny test.

Mam sprzęt pomiarowy, baniak 30x30x30cm więc może się pokusze o test, nawet wiem jak go poprawnie przeprowadzić bez maczania aparatury.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#5

Post autor: Lech-u »

No właśnie.
A propos tego "maczania" aparatury.
Skorą sa tak duże straty ilości światła emitowanego w stosunku do ilości jaka dociera "na miejsce" to powstaje pyanie: dlaczego akwaryści nie wpadli na pomysł zanurzania źródła światła do wody?
Nie byłoby efektu odbijania światła od powierzchni a przy okazji można by umieścić źródło światła tuż nad trawnikiem, żeby było super oświetlone także w wysokich zbiornikach.
W dzisiejszych czasach zrobienie megasuperszczelnej oprawy nie stanowi problemu.
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#6

Post autor: denkmal »

Sądzę, że taka lampa wisząca tuż nad trawnikiem trochę słabo by wyglądała (wraz z kabelkiem zasilającym).
Ale idąc za Twoimi wskazówkami, myślę że opcja z doświetleniem trawnika cienkim paskiem ledów przyklejonym po bokach, bądź na przedniej szybie na wysokości trawnika (5-7cm od dna) mogłoby zdać egzamin - też by słabo to wyglądało, ale przynajmnienij nie trzebaby było zawracać sobie głowy "szczelnością" ;)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#7

Post autor: Lech-u »

denkmal pisze:taka lampa wisząca tuż nad trawnikiem trochę słabo by wyglądała (wraz z kabelkiem zasilającym).
I tak to lepiej wygląda niż termometr na przedniej szybie akwarium. Ale to już rzecz gustu.

Lampę doświetlającą dno można by ukryć w jakiejś sprytnej ozdobie. Na przykład w kokosie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#8

Post autor: marcinzabki29 »

Taki pasek ledów można by było łatwo zamaskować, łatwiej niż świetlówkę.
Ukryć pod korzeniem itp ;]
Lechu musisz to opatentować :)
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#9

Post autor: Lech-u »

marcinzabki29 pisze:Lechu musisz to opatentować
Myślę, że producenci basenów i oczek wodnych już dawno to rozkminili jak to robić.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Ale w akwarium jeszcze nie, bądź pierwszy :)
No może poza świecącymi kurtynami napowietrzającymi.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#11

Post autor: Conrad »

Lech-u pisze:
marcinzabki29 pisze:Lechu musisz to opatentować
Myślę, że producenci basenów i oczek wodnych już dawno to rozkminili jak to robić.
Oprawy oświetleniowe z IP68 do 2m są bardzo drogie i obudowę mają bardzo dużą, do naszych domowych akwariów się nie nadają.

Co do oprawy, która byłaby przy powierzchni wody, wręcz stykała się z wodą to idealny pomysł. Ja mam w głowie inny pomysł, wykorzystanie trzech ścianek akwarium do pompowania światła prostopadle do szkła, do środka, takie świetlne białe tło.

-- Pt maja 27, 2016 5:26 pm --
Lech-u pisze:Nie byłoby efektu odbijania światła od powierzchni a przy okazji można by umieścić źródło światła tuż nad trawnikiem, żeby było super oświetlone także w wysokich zbiornikach.
W dzisiejszych czasach zrobienie megasuperszczelnej oprawy nie stanowi problemu.
Co o tym sądzicie?
Tok rozumowania słuszny i w tym kierunku pewnie to pójdzie.

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Re: Na jakiej wysokości świetlówki tracą wartość energetyczną.

#12

Post autor: denkmal »

Conrad pisze:
[...] Ja mam w głowie inny pomysł, wykorzystanie trzech ścianek akwarium do pompowania światła prostopadle do szkła, do środka, takie świetlne białe tło.
Tak - też powyżej o tym wspomniałem - jednak obawiam się jednek efektu - który może być dość dziwny - tzn. że liście roślin i całe rośliny zamiast do góry, będą "skręcały" i obracały się do bocznych źródeł światła. Trzeba przetestować :)
ODPOWIEDZ