Zapraszamy na comiesięczne spotkania warszawskich akwarystów i użytkowników FAWA.PL.
Szczegóły w wątku: kliknij!. Najbliższe spotkanie już... w sobotę, 13.01.2018.o o godzinie 17:00. Zapraszamy do PUBu Zielona Gęś koło Metro Pole Mokotowskie
UWAGA! Zmieniony został Regulamin FAWA.pl. Pojawił się nowy punkt dotyczący Reklamy na FAWA.pl
Proszę o zapoznanie się z nowym regulaminem.

Oświetlenie 45L

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.

Autor
Ludzik
Gość

Oświetlenie 45L

Post autor: Ludzik » wt wrz 20, 2016 11:56 am

Witajcie,

Baniak 50x30x30 - rośliny nie chcą rosnąć. Domyślam się, że może być to kwestia oświetlenia, stad pytanie - czy dokładać sobie LEDy? Jeżeli tak, to ile? myślałem o 1m 5630 -czy będzie to wystarczające i da zamierzony efekt?

ps. rosną jedynie widoczne na zdjęciach mchy i glony. Akwarium na podłożu podżwirowym EBI; nie podaję CO2, jedynie w ramach substytutu podlewam EasyLife Carbo

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
obrazek
obrazek

Awatar użytkownika

radmac
Maniak
Na imię mam: Jarek
Oświetlenie 45L

Post autor: radmac » wt wrz 20, 2016 1:15 pm

Carbo nie jest tak do końca substytutem CO2. I przedawkowany może rozpuścić Ci mchy i inne rośliny na niego podatne.
Co do oświetlenia - masz tylko jedną rurę 14-16W na 45L? Jeśli tak, to bardzo mało.
Jeśli chcesz dokładać LEDy to sam opis 5630 mało znaczy, - to tylko tak naprawdę rozmiar modułu (5,6mm x 3,0 mm) jest ich cała masa różnych.
Ważniejsze są moc i widmo (ciepłe, zimne, etc.). Na jednym metrze może być 5 takich modułów i moc żadna albo 50 i wtedy to już może być konkretna moc. I pamiętaj, że mocniejsze paski wymagają chłodzenia przynajmniej radiatorem.
oddajcie Tapatalka!!!

Autor
Ludzik
Gość

Oświetlenie 45L

Post autor: Ludzik » wt wrz 20, 2016 1:32 pm

Dziękuję za odpowiedź!

Co do carbo - zabrakło " " przy pisaniu o substytucie, zdaję sobie z tego sprawę.
Odnośnie oświetlenia - tak, tylko jedna rura. Dlatego też wywnioskowałem, że trzeba akwarium doświetlić.
Myślałem o takiej taśmie - http://allegro.pl/bardzo-jasna-tasma-le ... 11288.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Czy 1m takiej taśmy w połączeniu z aktualnym oświetleniem wystarczy? Jaka barwa światła byłaby najlepsza?

Awatar użytkownika

radmac
Maniak
Na imię mam: Jarek
Oświetlenie 45L

Post autor: radmac » wt wrz 20, 2016 1:55 pm

"10-14W/1mb, ok. 1050-1200lm" - dałoby to max 30W, mogło by być ok. W kombinacji z tą świetlówką możesz dodać zimne - IMHO będzie lepsze wrażenie oświetlenia w baniaku.
Dodatkowe pytanie - czy wiesz cokolwiek o jakości tych pasków - wiele osób kupowało na alledrogo różnej maści paski a potem "panieee, te ledy to do d**y", a to się grzeją, a to przepalają etc.
Dalej - to że stoi napisane "do akwarium" to nic nie znaczy - nie daj boże, jest to taśma zalana silikonem - takie omijamy. Pasek się bardziej grzeje a wilgoć i tak wchodzi pod silikon. Jeśli pasek jest zamknięty w tubie - tak samo - omijamy. Ledy musimy sami zabezpieczyć - najlepiej odpowiednim profilem aluminiowym który będzie już działał jako radiator dla słabszych pasków. Poszukaj na tym forum -było już mnóstwo tematów o oświetleniu LED.
No i pamiętaj o zasilaczu - te paski są na 12V i nie każdy zasilacz 12V jest odpowiedni dla LED.
oddajcie Tapatalka!!!

Awatar użytkownika

pezetinz
Uczestnik
Na imię mam: Michal
Oświetlenie 45L

Post autor: pezetinz » wt wrz 20, 2016 2:14 pm

W mojej 25-tce mam taką świetlówke:
http://allegro.pl/oswietlenie-dzienne-l ... 95412.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Niby tylko 720 lm ale wystarcza, żebym co tydzień przycinał ludwigię i nadwódkę; kryptokoryny i żabienica również ładnie rosną.

Awatar użytkownika

marcinzabki29
Moderator
Telefon: 501124489
Na imię mam: Marcin
Oświetlenie 45L

Post autor: marcinzabki29 » wt wrz 20, 2016 8:22 pm

Akurat mam takie akwarium.
Swojego czasu dołożyłem ledy 7020, moc -,około 20,wat na metr.
Nie znam reszty parametrów.
Roślinki rosły tak sobie. Wymieniłem świetlówkę na groluxa i dołożyłem 6 modułów led
O mocy 1,25 wata. Teraz nie narzekam. Jest wyraźna różnica.
Pozdrawiam Marcin
240 litrów ogólne Większość Brzanki
240 litrów ogólne Głownie Tęczanki
90 litrów ogólne Głównie Limki Garbatki
30 kostka Wieloplamki
30 kostka Drobniczki Jednodniówki

ODPOWIEDZ