Oświetlenie 45L

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Ludzik
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 10:46 am
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie 45L

#1

Post autor: Ludzik »

Witajcie,

Baniak 50x30x30 - rośliny nie chcą rosnąć. Domyślam się, że może być to kwestia oświetlenia, stad pytanie - czy dokładać sobie LEDy? Jeżeli tak, to ile? myślałem o 1m 5630 -czy będzie to wystarczające i da zamierzony efekt?

ps. rosną jedynie widoczne na zdjęciach mchy i glony. Akwarium na podłożu podżwirowym EBI; nie podaję CO2, jedynie w ramach substytutu podlewam EasyLife Carbo

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie 45L

#2

Post autor: radmac »

Carbo nie jest tak do końca substytutem CO2. I przedawkowany może rozpuścić Ci mchy i inne rośliny na niego podatne.
Co do oświetlenia - masz tylko jedną rurę 14-16W na 45L? Jeśli tak, to bardzo mało.
Jeśli chcesz dokładać LEDy to sam opis 5630 mało znaczy, - to tylko tak naprawdę rozmiar modułu (5,6mm x 3,0 mm) jest ich cała masa różnych.
Ważniejsze są moc i widmo (ciepłe, zimne, etc.). Na jednym metrze może być 5 takich modułów i moc żadna albo 50 i wtedy to już może być konkretna moc. I pamiętaj, że mocniejsze paski wymagają chłodzenia przynajmniej radiatorem.

Autor
Ludzik
Gość
Posty: 2
Rejestracja: wt wrz 20, 2016 10:46 am
Lokalizacja: Warszawa

Oświetlenie 45L

#3

Post autor: Ludzik »

Dziękuję za odpowiedź!

Co do carbo - zabrakło " " przy pisaniu o substytucie, zdaję sobie z tego sprawę.
Odnośnie oświetlenia - tak, tylko jedna rura. Dlatego też wywnioskowałem, że trzeba akwarium doświetlić.
Myślałem o takiej taśmie - http://allegro.pl/bardzo-jasna-tasma-le ... 11288.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Czy 1m takiej taśmy w połączeniu z aktualnym oświetleniem wystarczy? Jaka barwa światła byłaby najlepsza?
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie 45L

#4

Post autor: radmac »

"10-14W/1mb, ok. 1050-1200lm" - dałoby to max 30W, mogło by być ok. W kombinacji z tą świetlówką możesz dodać zimne - IMHO będzie lepsze wrażenie oświetlenia w baniaku.
Dodatkowe pytanie - czy wiesz cokolwiek o jakości tych pasków - wiele osób kupowało na alledrogo różnej maści paski a potem "panieee, te ledy to do d**y", a to się grzeją, a to przepalają etc.
Dalej - to że stoi napisane "do akwarium" to nic nie znaczy - nie daj boże, jest to taśma zalana silikonem - takie omijamy. Pasek się bardziej grzeje a wilgoć i tak wchodzi pod silikon. Jeśli pasek jest zamknięty w tubie - tak samo - omijamy. Ledy musimy sami zabezpieczyć - najlepiej odpowiednim profilem aluminiowym który będzie już działał jako radiator dla słabszych pasków. Poszukaj na tym forum -było już mnóstwo tematów o oświetleniu LED.
No i pamiętaj o zasilaczu - te paski są na 12V i nie każdy zasilacz 12V jest odpowiedni dla LED.
Awatar użytkownika

pezetinz
Uczestnik
Posty: 36
Rejestracja: śr mar 09, 2016 9:44 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Michal
Płeć:

Oświetlenie 45L

#5

Post autor: pezetinz »

W mojej 25-tce mam taką świetlówke:
http://allegro.pl/oswietlenie-dzienne-l ... 95412.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Niby tylko 720 lm ale wystarcza, żebym co tydzień przycinał ludwigię i nadwódkę; kryptokoryny i żabienica również ładnie rosną.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie 45L

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Akurat mam takie akwarium.
Swojego czasu dołożyłem ledy 7020, moc -,około 20,wat na metr.
Nie znam reszty parametrów.
Roślinki rosły tak sobie. Wymieniłem świetlówkę na groluxa i dołożyłem 6 modułów led
O mocy 1,25 wata. Teraz nie narzekam. Jest wyraźna różnica.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ