Oświetlenia LED do 160l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
okon80
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 23, 2016 5:39 pm
Lokalizacja: Płońsk

Oświetlenia LED do 160l

#1

Post autor: okon80 »

Witam.
Po paru latach bezrybia chciałem wrócić do akwarystyki. Wyciągnąłem akwarium 100x40 (160l) z piwnicy i stoi.... Chciałbym aby akwarium to posiadało oświetlenie Led (ale nie taśmy led). Chciałbym zbudować swoją belkę (radiator 100x16). Troszkę się pośpieszyłem i zakupiłem sterownik oświetlenia TC420. Myślałem że to urządzenie obsłuży wszystkie moje Ledy (prawdopodobnie białe 6500-8500, czerwone i niebieskie). Teraz pytania:

1. Ile diod led białych muszę umieścić na belce a ile czerwonych ile niebieskich?
2. Czy zamiast czerwonych i niebieskich dać diody fullspectrum? Jeśli tak to w jakiej ilości?
3. Czy diody niebieskie, czerwone lub fullspectrum umieszcza się na środku belki?
4. Co jest bardziej wskazane: Power Led czy RGB (biorąc pod uwagę sterownik tc420)?
5. TC420 jak doczytałem ma na wyjściu 24V więc nie będę nim mógł ściemniać wszystkich diód (chodziło mi o świt/zmierzch)? tylko 7 na każdym z pięciu kanałach (licząc że dioda pobiera 3,4V)?
6. Biorąc pod uwagę że sterownikiem oświetlenia będzie tc420 to lepiej zbudować belkę na bazie power led 1W czy 3W?

Dziękuję.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenia LED do 160l

#2

Post autor: radmac »

1. Ile diod led białych muszę umieścić na belce a ile czerwonych ile niebieskich? - same białe wystarczą - tylko ciepłe i zimne.
2. Czy zamiast czerwonych i niebieskich dać diody fullspectrum? Jeśli tak to w jakiej ilości? Po co?
3. Czy diody niebieskie, czerwone lub fullspectrum umieszcza się na środku belki? j.w.
4. Co jest bardziej wskazane: Power Led czy RGB (biorąc pod uwagę sterownik tc420)? Na pewno nie RGB. Bo znowu - Po co?
5. TC420 jak doczytałem ma na wyjściu 24V więc nie będę nim mógł ściemniać wszystkich diód (chodziło mi o świt/zmierzch)? tylko 7 na każdym z pięciu kanałach (licząc że dioda pobiera 3,4V)? Nie. TC420 ma na wyjściu to co mu dasz na wejściu - obsługuje 12V lub 24V, TC420 nie jest zasilany 220V!!! I będziesz mógł go użyć do świtu/zmierzchu ale musisz mieć driver do powerLEDów odsługiwany sygnałem PWM a TC420 służyłby tylko do sterowania a nie zasilania. Poczytaj co to sygnał/sterowanie PWM.
6. Biorąc pod uwagę że sterownikiem oświetlenia będzie tc420 to lepiej zbudować belkę na bazie power led 1W czy 3W? Biorąc pod uwagę powyższe pytania i, bez obrazy, wynikający z nich stan Twojej wiedzy, łatwiej Ci będzie kupić paski LEDowe i podpiąć je bezpośrednio do TC420 a TC do zasilacza 12V o odpowiedniej mocy. A jak nie chcesz pasków to czytaj czytaj czytaj.

Autor
okon80
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 23, 2016 5:39 pm
Lokalizacja: Płońsk

Oświetlenia LED do 160l

#3

Post autor: okon80 »

1. Pytanie Ile diod...
2. Fullspectrum po to aby nie dawać czerwonych i niebieskich...
3. Widziałem takie belki... diody czerwone i niebieskie... pasmo na środku dla roślin... dlatego pytam
4.Tu chodziło mi o zmiany koloru barwy diod...
5.Na elektronice, elektryce się nie znam. Może źle to napisałem... skoro zasilam go 24V to on przekazuje te 24V na szereg diod przynajmniej tak mi się wydawało... pewnie pisałeś o Driverze jak P4115... (nie ważne)
6. Oczywiście gdyby stan mojej wiedzy był duży to bym tu o pomoc nie prosił Panie oczytany.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenia LED do 160l

#4

Post autor: radmac »

Ok, to jeszcze raz
1. Pytanie Ile diod... aby rośliny które planujesz miały wystarczająco światła - anubiasy - kilka diod wystarczy, wymagające - tak na oko żeby było 0,5W na litr - wiem, że przy ledach powinno się stosować lumeny na litr, ale tak łatwiej.
2. Fullspectrum po to aby nie dawać czerwonych i niebieskich... diody białe mają spektrumwystarczające dla roślin - trzeba tylko pamiętać o mieszaniu ciepłych (więcej czerwonego) i zimnych (więcej niebieskiego)
3. Widziałem takie belki... diody czerwone i niebieskie... pasmo na środku dla roślin... dlatego pytam j.w. A tak naprawdę fajnie jest klientowi wcisnąć coś, czego nie potrzebuje (vide paliwa Vpower etc.). No i jeśli planujesz belkę a nie pokrywę, to będziesz miał kolorowe poświaty w pokoju.
4.Tu chodziło mi o zmiany koloru barwy diod... to już co innego. przepraszam, nie doczytałem.
5.Na elektronice, elektryce się nie znam. Może źle to napisałem... skoro zasilam go 24V to on przekazuje te 24V na szereg diod przynajmniej tak mi się wydawało... pewnie pisałeś o Driverze jak P4115... (nie ważne) tak, przekazuje 24V... nawet wtedy jak zaczniesz ściemniać/rozjaśniać - bo TC daje na wyjściu sygnał PWM. Do powerLED potrzebujesz sterowania prądem a nie PWM stąd wymagany taki driver.
6. Oczywiście gdyby stan mojej wiedzy był duży to bym tu o pomoc nie prosił Panie oczytany. tak, lubię czytać, szczególnie jak coś jest moim hobby i chce się bawić w DIY. Akurat o LEDach i TC420 jest już tyle tematów, że niepotrzebnie Tobie odpowiadałem.
ODPOWIEDZ