jaka barwa swiatła najlepsza ?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#31

Post autor: as400 »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Wojtekxxx9 pisze: To wsadzmy słońce do baniakow to będzie takie samo. A widziałeś może w rzekach czy jeziorach filtry? No to po co nam w akwariach? Albo grzałki czy wentylatory? A słońce ma jedną temperaturę barwową?
A może zmienianie w zależności od pory dnia, zachmurzenia itp?
Nie popadajmy w skrajności.
Nie wiem, kolego, o czym myślisz pisząc o "wsadzaniu" słońca do "baniaków"...

Ale przecież to Ty napisałeś:
Wojtekxxx9 pisze: Oczywiście nie od dziś wiadomo, że najlepsza barwa jest 6500K.
A ja tylko się odnoszę do takich właśnie "truizmów" przeczytanych w internecie. I powielanych jako rada ekspercka.
Film obejrzałeś ?
-------------------

Wojtekxxx9

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#32

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nie obejrzałem bo akurat zajęty byłem.
Ale dałeś mi trochę do myślenia.
Co do utartych schematów, to jestem pierwszy żeby je łamać i próbować rzeczy nowych.
Co do BW to nie mam i mi się nie widzi osobiście. Natomiast kiedyś, na innym forum, interesowało mnie co by wyszlo z połączenia HT roslinne i BW jeśli chodzi o kolor wody. Odradzono mi ten pomysł, że względu na to,że podobno zbyt mocne światło rozkłada garbniki i może rybom skrzela zalepiać. Nie chciałem ryzykować życia ryb. Natomiast wrócił on do mnie wraz z pojawieniem się diodek WFS. Tylko mam zakaz stawiania nowych baniakow :-(

O to słońce chodziło mi o to, że przyjęło się że barwa właściwa to 6500k.
Ale to ogromne uproszczenie. Bo inna temperatura barwową jest rano 3000K, później się zmienia do 5500K (Słoneczny, bezchmurny dzień) a dalej zmienia się w kierunku 8000K
A i to jest dużym uproszczeniem ponieważ wpływ ma nawet okolica i światło odbite od innych powierzchni, roślin itp.
Jednym słowem nie da się idealnie odwzorować tego w małym mikrosystemie jakim jest akwarium.
Dla osoby początkującej wystarczy informacja 6500 jest ok i najlepsza do roslinniakiem, 4000 do BW a 8000 i wyżej do morszczuka. Dalej, to już się dużo komplikacji na które potrzebny jest czas. A osoba początkująca i tak ma nabitą głowę ogromną liczbą informacji które się wykluczają.

Choć, przyszło mi coś do głowy.
Generator liczb pseudolosowych połączony ze sterownikiem PWM. Mając barwy FS, WFS, 6500, 8000, 10000 można by kombinować żeby losowo PWM wartości dobierał. Było by to jakieś tam odwzorowanie światła przez cały dzień.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Dodano po przerwie do tego postu:
Obejrzalem film
Ale jaja Obrazek


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Wojtekxxx9

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#33

Post autor: Wojtekxxx9 »

Obejrzalem film
Ale jaja


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#34

Post autor: as400 »

Wojtekxxx9 pisze: Obejrzalem film
I tu się całkiem zgrabnie wpasowuje to co powiedziałeś wcześniej. Czyli:
Wojtekxxx9 pisze: Co do utartych schematów, to jestem pierwszy żeby je łamać i próbować rzeczy nowych.
:)

I dlatego to wszysko napisałem. Nie należy wierzyć w te bzdury, które ludzie wypisują w necie.
Ja kompletnie nie mam ręki do roślin podwodnych. Ale od pewnego czasu rośnie mi Lotos w wodzie, w której pH spada momentami do 3,8 !!!
I wcale mu to nie przeszkadza, że żyje w kwasie.
A w internetach piszą, że to niemożliwe. A on rośnie dopiero teraz - w kwasie :)
-------------------

Rrrrogaty

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#35

Post autor: Rrrrogaty »

Ale teorie tworzycie. Tylko szkoda, że trochę tak obok tematu :D.

Wojtekxxx9

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#36

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wiesz, ktoś pisze na podstawie własnych doświadczeń. Czasami się strzeli babola i okazuje, że nie ma tragedii.
Ostatnio mam pecha w 180l. Jedno naprawiam, drugie się psuje. Ostatnio z 90W swiatla zostało 36W 8000K. Zanim zamówiłem drivery, i przyszły to się bałem o rośliny. A tu patrz, wszystko żyje. Co prawda czerwień osłabła ale wzrost przyspieszył.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#37

Post autor: as400 »

ROGATEK pisze: Ale teorie tworzycie. Tylko szkoda, że trochę tak obok tematu :D.
Film widział ?
-------------------

Wojtekxxx9

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#38

Post autor: Wojtekxxx9 »

A co do filmu,to tylko go przeklatkowalem. Czy ta barwa czerwona i niebieska to była przypadkowa czy Deep Red i Royal Blue?
Druga sprawa, to rośliny się przystosowują. Jak wchodziły Ledy to były głosy, że rośliny nie chcą na tym rosnac

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Rrrrogaty

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#39

Post autor: Rrrrogaty »

Widziałem ten film już jakiś czas temu. Dziwi mnie tylko czemu dyskutujecie o temperaturach barwowych skoro najważniejsze w tym wszystkim jest widmo. Polecam poogląać wykresiki https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature i gifka.

Pakowanie 2700K tylko na podstawie temepratury to taki troch strzał w kolano. Chyba, że ktoś chce robi blackwater i chce podkreślić herbacianość całego zbiornika.
Dodano po przerwie do tego postu:
Poza tym co ten film ma udowadniać? Chcesz mieć rośłiny w akwa czy pomidory? :D Wpływ słupa wody nie może być zaniedbywany.

Wojtekxxx9

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#40

Post autor: Wojtekxxx9 »

O właśnie to miałem na mysli pisząc że początkującemu trzeba udzielić konkretnej odpowiedzi. Przecież jakby mi na początku ktoś takich odpowiedzi udzielał to bym się pochlastal

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#41

Post autor: sum »

Do mnie lepiej by przemawiał film z pięknym akwarium roślinnym na takim świetle. A tak widzę*, że pomidory rosną i niewiele ma to wspólnego z roślinami wodnymi.
To tak samo jak ja bym dał super przepis na nawóz do akwarium i sugerował obejrzeć ten film :arrow: Dla nie mających czasu polecam od 5 min. :evil:
* niestety nie znam angielskiego i swoje uwagi opieram na tym co widzę.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

jaka barwa swiatła najlepsza ?

#42

Post autor: marcinzabki29 »

as400 pisze: Nie należy wierzyć w te bzdury, które ludzie wypisują w necie
Przecież Ty też piszesz w necie ;]
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ