Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.

eratez
Zapaleniec
Posty: 344
Rejestracja: ndz lis 20, 2016 2:42 am
Lokalizacja: Z internetów

Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

#31

Post autor: eratez »

Ostatni post z poprzedniej strony:

Po przespaniu się i przemyśleniu sprawy wydaje mi się, że to co piszą na RA może zadziałać. Znaczy TC420 z LM lub PT. Nie wiem czy zgodnie ze sztuką i czy nie zaszkodzi to LMowi i PT. Jak bym miał TC to bym to sprawdził. Ale nie mam więc piszę może zadziała.
Na pewno do LM 6 ledów nie więcej :P
Jeśli chodzi o ledy to ja bym się ograniczył do 6500K i 8500K i ewentualnie WFS. Żadnych niebieskich czy czerwonych bym nie dawał, jak już koniecznie jakiś kolor to FS zamiast WFS i tyle.
Sam nie wierzę w to co napiszę, ale jak chcesz żeby było łatwiej to może paski led :razz: wtedy wszystko zadziała z TC420 bez problemu, tylko trzeba by zasilacz 12V.
Ostatnio zmieniony śr lis 29, 2017 4:34 pm przez eratez, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
OharaWymiatashi
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pn lis 27, 2017 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Tomek

Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

#32

Post autor: OharaWymiatashi »

Zasięgnąłem jeszcze w między czasie kilku rad i na RA i od producenta driverów P4115G i są one troszeczkę sprzeczne. Zgodnie z informacją jaką otrzymałem na RA jest możliwość połączenia szeregów po 7szt, ale zapas jest bardzo niewielki. Teoretycznie można by podłączyć te, których napięcie jest w granicach 3,1-3,2V (czyli większość) ale jest to "ryzykowne".

Z informacji uzyskanych od producenta mówiąc w skrócie wynika, że więcej diod o napięciu 3,1-3,2V niż 6 stosować nie powinienem. 2V przy tym driverze powinno być nieprzekraczalnego zapasu i tak pewnie przekonfiguruję schemat rozmieszczenia diod.

Druga sprawa, o której należy pamiętać to, że TC420 należy jednak lekko przerobić, tak aby sterować driverami przez PWM. Podłączenie wg koncepcji jaką miałem może być jednak zabójcze dla driverów po jakimś czasie.

Powyżej przekazuję informacje, które posiadam (nie są one przeze mnie sprawdzone).

Myślę że za jakiś czas dotrą do mnie zamówione sterowniki i drivery i będę mógł napisać co udało mi się osiągnąć i czy założenia są poprawne.

Wklejam aktualny schemat. Być może rozszerzę go o dodatkowy szereg, ale założenia są takie jak poniżej.

Obrazek

Henoch
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pt lip 19, 2019 12:12 pm
Lokalizacja: Wawa
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

#33

Post autor: Henoch »

Witajcie Panowie, z racje waszego ogromnego doświadczenia czy rzucilibyście okiem na moj projekt papierowy. Lampa jak każda inna ale jedna drugiej nie równa. Pytanie czy 52lm na litr nie jest za dużo czy ogólnie nie jest za mocna do zbiornika 185l. Będę przykrywał to dibondem + soczewki 60stopni. Czy zdjąć trochę mocy z lampy? Z roślin 1/3 powierzchni będzie heniek + coś niewymagajcego + 50 neonków. Czy rozkład i rodzaj diod pozwoli mi osiągnąć dobre wysycenie kolorów z większą ilością światła zimnego?
Czy lepiej zachować tę ilość przetwornic czy zmiejszyc ją o połowę i podnieść prąd do 680mA na P4115. Czytałem że przy P4115adj można podpiąć do 14 szt. nie wiem jak się to ma w praktyce ...

Będę wdzięczny za każdą sugestię i pomysł
pozdr

Obrazek

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

#34

Post autor: Wojtekxxx9 »

Henoch pisze: pt wrz 06, 2019 10:07 am czy 52lm na litr nie jest za dużo
przecirz jak bedzie za duzo to na sterowniku zmniejszysz
Henoch pisze: pt wrz 06, 2019 10:07 am + soczewki 60stopni
Sugeruje 90°
Henoch pisze: pt wrz 06, 2019 10:07 am Czy rozkład i rodzaj diod pozwoli mi osiągnąć dobre wysycenie kolorów z większą ilością światła zimnego
wyglada na to ze tak
Henoch pisze: pt wrz 06, 2019 10:07 am Czy lepiej zachować tę ilość przetwornic czy zmiejszyc ją o połowę i podnieść prąd do 680mA
ja bym tak zrobil
Na cholere wiecej driverow jak mozna mniej. Teoretycznie i 21 mozesz podlaczyc. Tylko trzeba go schłodzić juz

TomQuaD
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 16, 2022 8:19 pm
Telefon: 506021413
Lokalizacja: Chwaszczyno
Na imię mam: Tomasz

Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

#35

Post autor: TomQuaD »

Witam.
Przepraszam że odnowię temat, ale nie widzę wyniku. Czy autorowi postu (wątku) lub komukolwiek wg tych schematów udało się zbudować oświetlenie na sterowniku TC420/421? W temacie brakuje mi lub może się nie doczytuję "konkluzji". Autor obiecał się ostatecznie podzielić wiedzą końcową, ale jak czytam nie ma owego podsumowania :( .Osobiście jestem zainteresowany tematem sterownika TC-420/421, przygotowując się do budowy oświetlenia. Chciałbym wiedzieć jw. Ja mianowicie mam ogromny problem, bo muszę przygotować oświetlenie na planowany zbiornik ponad 800l. Ktoś pomoże? Ktoś dokończy temat?

taipan3
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: sob lut 26, 2022 6:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarium ~150l - Pytania (głównie oświetlenie)

#36

Post autor: taipan3 »

Ja też jestem ciekawy tematu, czy listwa się nie przegrzewa ? jaką dobrać szerokość listwy do tej ilości diod ?
Pozdrawiam i liczę na odpowiedz autora .
ODPOWIEDZ