Statecznik 80W do świetlówki 54W???

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Statecznik 80W do świetlówki 54W???

#1

Post autor: ORZECHOPCJA »

Witam, jestem ciekawy czy można podłączyć świetlówkę 54W,T5 lub mniejsza do statecznika o mocy 80W,T5. Słyszałem rożne wersje, jedna że tak ale skróci się żywotność świetlówki i się spali, druga ze poleci statecznik :?:

Mam statecznik 80W,T5 i mogę mieć świetlówkę właśnie 54W T5 i właśnie mam dylemat, czy nie brać tej 54W,T5 a po prostu kupić 80W,T8 ??
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Statecznik 80W do świetlówki 54W???

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Ja się zbytnio na tym nie znam, ale mam już trochę praktycznego doświadczenia ze statecznikiem mocniejszym niż świetlówka. Tak się złożyło, że dostałam w komplecie z bazyliszkiem i terrarium również oświetlenie - statecznik 36/38W i świetlówka 15W. Po 10 miesiącach użytkowania (w zakresie mniej więcej takim samym, jak świetlówek w akwariach) świetlówka terraryjna jest kaput. A powinna działać przynajmniej rok.
U Ciebie nie ma aż takiej różnicy, więc może nie będzie tak źle, chociaż żywotność świetlówki na pewno trochę się skróci.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Statecznik 80W do świetlówki 54W???

#3

Post autor: ORZECHOPCJA »

Już zasięgnąłem wiedzy u mądrego człowieka. Czas świecenia na mocniejszym stateczniku od świetlówki skróci żywotność diametralnie. nawet do 1 miesiąca jej żywotności.
1. zacznie bardzo mocno świecić
2. potem migać
3. do całkowitego zniszczenia
Ostatnio zmieniony pt kwie 09, 2010 2:54 pm przez ORZECHOPCJA, łącznie zmieniany 2 razy.
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
ODPOWIEDZ