Agresywny samiec platki

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#1

Post autor: Karolus »

W sobotę do akwarium wpuściłem między innymi samca platki, do wczoraj było wszystko OK, ale od dziś skubany szaleje i goni w akwarium wszystko co ma płetwy.... chociaż czasem nawet amano się dostanie...
Dei samiczki platki i molinezja przez większość dnia siedzą w koncie akwarium a on nie daje im wypłynąć, odganiając przy okazji inne rybki które tam podpłyną.
To normalne zachowanie. czy trafiłem na egzemplarz z ADHD, jest szansa że mu przejdzie?

Obecna obsada
platki 1+2
molinezja 0+1
gupik 3+1
danio 2+0
otosek 2
zbrojnik 1
amano 4
ampularie 2

Wiem że obsada pozostawia wiele do życzenia, pracuje nad jej poprawą (na kwarantannie mam kolejne dwa otoski)
Awatar użytkownika

brenda
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 31, 2017 10:42 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Na imię mam: Agata
Płeć:

Agresywny samiec platki

#2

Post autor: brenda »

a litraż?
Jest:
20l - Dolina Krewetek
112l towarzyskie
W planach: 112l BW i ok 300l towarzyskiego

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#3

Post autor: Karolus »

80 x 35 x 40 -> 102L
Ostatnio zmieniony wt sty 16, 2018 6:58 pm przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Agresywny samiec platki

#4

Post autor: Lech-u »

Karolus pisze: wt sty 16, 2018 6:22 pmTo normalne zachowanie. czy trafiłem na egzemplarz z ADHD, jest szansa że mu przejdzie?
Te ryby czasami się ganiają.
Ale nie robią sobie krzywdy.
Czy mu przejdzie? To zależy jak się ustawią relacje w akwarium.
W każdym zbiorniku panuje pewna równowaga, hierarchia, ważność i relacje między rybami (oczywiście to jest zmienne w czasie).
Więc możliwe, że teraz szaleje bo ustawia swoją pozycję, a potem się sprawa unormuje.

Obserwuj to, bo to jest fajne w akwarystyce.

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#5

Post autor: Karolus »

Fajnie wyglądają jego wyścigi z gupikami po całym akwarium, ale patrząc na molinezję, to jej chyba do śmiechu nie jest, cały dzień przesiedziała w najbardziej zakrzaczonym kącie akwarium ;)
No ale mam nadzieje że mu przejdzie ochota na takie zaloty :)
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Agresywny samiec platki

#6

Post autor: Miro »

Karolus pisze: wt sty 16, 2018 6:22 pmmolinezja 0+1
Karolus pisze: wt sty 16, 2018 6:22 pmdanio 2+0
Dokup im towarzystwo, molinezje 1 a Danio im więcej tym lepiej się prezentują.
Platki są bardzo żywotne ryby ale krzywdy sobie nie zrobią

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#7

Post autor: Karolus »

mija już trzeci dzień panoszenia się pana platki po moim akwarium... coś mi się wydaje że mam trzy wyjścia:
1. odłowić go do kwarantannowego i zobaczyć czy sytuacja w głównym wróci do normy
2. odłowić molinezję do kwarantannowego. dokupić samca i dopiero jak on przejdzie kwarantanne to wpuścić parkę do głównego
3. czekać dalej... ale strasznie mi tej molinezji szkoda, albo to jakaś totalna ciapa (jest większa od samca platki), albo ten samiec wybitnie gustuje w murzynkach, ma dwie samiczki, a mimo wszystko uparł się na molinezję...

Jak myślicie które wyjście potencjalnie może być najlepsze?
ja skłaniam się ku 2, w sumie i tak miałem dokupić jej samczyka, a może jakieś inne pomysły?
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agresywny samiec platki

#8

Post autor: marcinzabki29 »

A ja bym dokupił jeszcze parkę Platek.
Tak żeby mieć dwa samce i trzy samice.
Oczywiście"drugą połówkę" dla Molinezji też.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Johanna
Bywalec
Posty: 87
Rejestracja: czw lip 27, 2017 1:07 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Agresywny samiec platki

#9

Post autor: Johanna »

Gdybyś miał bliżej to nawet mogłabym Ci te platki sprezentować. ;)

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#10

Post autor: Karolus »

Na brak platek to ja raczej narzekał nie będę (raczej zaraz będę szukał chętnych na ich przygarnięcie) .... już mi się po zbiorniku pałęta ~15 przecinków, chyba jakaś pielęgniczka by mi się przydała ;)
Szczerze mówiąc platki to akurat rybki które mi się najmniej podobają, niestety, co jakiś czas dziadek robi "prezent" dla wnuczków, a ja mam problem (stąd właśnie pojawiły mi się platki i zbrojnik lamparci), myślę jak wyperswadować takie prezenty, ale to nie proste :(
Najgorsze że te prezenty psują mi strasznie plany obsady, a w sumie akwarium 102l netto i na chwilę obecną 15 rybek to już powoli zaczyna być ciasno, nawet biorąc poprawkę na to że to w większości małe rybki to dużego pola manewru już nie mam.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agresywny samiec platki

#11

Post autor: marcinzabki29 »

Najgorszym prezentem wydaje się być ten zbrojnik lamparci - gibiceps.
Musisz popracować "nad Dziadkiem".
Rybka raczej do oddania.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#12

Post autor: Karolus »

Myślę co prawda o większym zbiorniku ale 120x40x50 to jest max o czym mogę myśleć, a to chyba nadal będzie za mało dla lamparciego :(
No chyba że to jakiś "kundelek" i taki duży nie wyrośnie
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Agresywny samiec platki

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Wyrośnie, wierz mi, przerabiałem to już, dwa razy.
Pierwszy urósł do prawie 40 cm.
Nadal przerabiam drugiego, jak na razie ma około 20 cm.
Pływa w 240 litrach, jeszcze trochę i pójdzie na oddanie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Agresywny samiec platki

#14

Post autor: Karolus »

Zdaje sobie sprawę że jeśli to lamparci, to za pewien czas będę miał problem (na razie ma jakieś 6cm, nie wiem jak szybko rosną).
Niestety wiedza taty na temat akwarium jest taka, jak moja była 3m-ce temu, wtedy nie było zbrojników Lxxx a były "glonojady" :)
Jak wrócę do domu to pstryknę mu fotkę.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
ODPOWIEDZ