gupiki

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki

#91

Post autor: czarteros »

Ostatni post z poprzedniej strony:

saintpaulia pisze:Nie wspomniałam o jedenj cesze tego stada, a mianowicie silnym występowaniu melaniny u samców. Czy to może mieć jakis związek?
Nie sądzę. Zdjęcia (nawet słabe, które są lepsze niż brak zdjęć) oczywiście by się przydały.
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#92

Post autor: saintpaulia »

Obrazek to przykładowy, jeszcze nie najczarniejszy. Fotograf ze mnie jak z koziej...

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki

#93

Post autor: czarteros »

Fotograf jest OK. Na zdjęciu widać, o co chodzi. Twój wcześniejszy wpis zrozumiałem tak, że tutaj jest jakiś hipermelanizm, ale to zdjęcie pokazuje, że nie ma. Nie sądzę, żeby ta spora czarna plamka i nieco czerni na krawędziach ogonka miały wpływ na wybarwienie samiczki.
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#94

Post autor: saintpaulia »

A jak wyglądał by przypadek hipermelanizmu?

Zapominam ciągle dodać zdjęcia wspomnianych pand. Oto one:
Obrazek (przepraszam za zacieki i jakosć)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki

#95

Post autor: czarteros »

Hipermelanizm wygląda bardzo różnie, w zależności od układu barw nałożonych i barwy podstawowej. Z reguły jest to, mocniejsze lub słabsze, przydymienie czarny kolorem, nieregularne czarne, rozmyte plamy, etc., czy, jak u pand, czarnym (lub granatowym, turkusowym - w zależności od barwy podstawowej) zabarwieniem tylnej części tułowia i płetw. Wiele zdjęć hipermelanistycznych ryb można znaleźć na tym forum, w różnych wątkach. Jak sobie nie dasz dary z rosyjskim, daj znać, spróbuję Ci poszukać.

U Twoich pand najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie ze zjawiskiem utraty hipermelanizmu. Zdjęcia nie są bardzo wyraźne, ale wydaje mi się, że Twoje samce wyglądają tak, jak dolny samiec na tym zdjęciu. Czy mam rację?

To zdjęcie Storożewa, który je wstawił na forum, którego link podałem, jako przykład samców pandy z hipermelanizmem i bez.

Chodzi o to, że pandy uzyskano z moskwiczy, ale tych ciemniejszych, niż te pierwsze, które na świecie się pojawiły. Od lat praktycznie wszystkie moskwicze są ciemne (mają hipermelanizm), bo one dla większości ludzi są bardziej atrakcyjne (takie mocno atramentowe). A ten gen jest dominujący. Zatem wśród przodków Twojej linii moskwiczy pałętał się dziki (recesywny w stosunku do hipermelanizmu) allel genu hipermelanizmu (powodujący jego brak) i teraz wylazł w homozygotycznej formie.

Jeśli nie masz ani jednego samca, wyglądającego jak ten górny na zdjęciu z powyższego linka, to możesz sytuacje poprawić poprzez krzyżówkę z rybami z hipermelanizmem. Bo samiczka/samiczki z Twoich zdjęć też nie maj hipermelanizmu.
czarteros

Gaber

Gupiki

#96

Post autor: Gaber »

Patrząc wnikliwie na zdjątka samiczek odnoszę wrażenie, że to goldy u których hipermelanizm jest zablokowany przez to pandy są jaśniejsze.
Strona ze zdjeciami porównawczymi http://swordtailguppies.blogspot.com/20 ... in-my.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Gupiki

#97

Post autor: Miro »

czarteros pisze:Jak sobie nie dasz dary z rosyjskim
Po lewej str są flagi. " Translate this page "
Klikasz na flagę i jest tłumaczenie.

Mówi się że gupik to rybka dla początkujących !!! :shock:
Żeby pojąć hodowlę gupików to trzeba zacząć edu. w 6 roku życia ! Ja zacząłem w 7 więc już tego nie skumam ;] :sad:

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki

#98

Post autor: czarteros »

Gaber pisze:Patrząc wnikliwie na zdjątka samiczek odnoszę wrażenie, że to goldy u których hipermelanizm jest zablokowany przez to pandy są jaśniejsze.
Czyli ryby z upośledzoną syntezą guaniny. To też nie jest niemożliwe i ja tak pierwotnie myślałem. Ale mnie przekonał Storożew, ten gość jak coś napisze, to jet to poparte obserwacja wielu ryb z własnych krzyżówek.

Ciemne ryby często mają w rodowodzie złote, bo złoty to hipermelanizm (dominujący) plus upośledzenie systezy guaniny (recesywny homozygotyczny), więc jedno i/lub drugie wyłazi czasami w kolejnych pokoleniach, przy czym ww przypadku hipermlanizmu wyłazi brak a w przypadku upośledzonej syntezy guaniny ona się pojawia.
miro pisze:
Mówi się że gupik to rybka dla początkujących !!! :shock:
Żeby pojąć hodowlę gupików to trzeba zacząć edu. w 6 roku życia ! Ja zacząłem w 7 więc już tego nie skumam ;] :sad:
Na początku wydaje się to gąszczem nie do przebrnięcia. Mnie się 5 lat temu też tak wydawało. Pomalutku, kroczek po kroczku, da się przez to przebrnąć, żeby chociaż być na poziomie ogólnego zrozumienia.
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#99

Post autor: saintpaulia »

Mam tylko dwie pary i ze trzy przecinki po nich. Samiczki nie są złote, są tak śmiesznie zmatowione. Popracuję jeszcze nad zdjęciami. Samce mają rozjaśnioną nasadę ogona i jego fragment. Nie aż tak jak na zdjęciu Starożytna. Ogólnie jestem nimi rozczarowana.

Nie umiem zrobić odesłania do konkretnego zdjęcia, ale w linku od Gabera jest idealnie taka panda, jaką chciałabym mieć.
Czarniutka jak noc.

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki

#100

Post autor: czarteros »

saintpaulia pisze:
Nie umiem zrobić odesłania do konkretnego zdjęcia, ale w linku od Gabera jest idealnie taka panda, jaką chciałabym mieć.
Czarniutka jak noc.
Na zdjęciach z tego linku są też inne ryby, między innymi znacznie mniej kontrastowe (mniej atrakcyjne wizualnie). To skutek pojawiania się tych bardzo atrakcyjnych (czysto czarno-białych). Z tego, co pisał Storożew (a ja starałem się dokładnie to zrozumieć), uzyskanie czarnej ryby (tam, gdzie ma być czarna) jest możliwe poprzez dodanie hipermelanizmu i lekkie upośledzenie syntezy guaniny (czyli heterozygotycznie dodanie genu, powodującego to upośledzenie). Tak, czy inaczej, czarna ryba nie jest homozygotyczna. To z kolei oznacza, że nie jest możliwe uzyskanie takich ryb czarnych, żeby całe ich potomstwo było czarne. Będą się pojawiać ryby z niebieskim/turkusowym połyskiem (bez upośledzenia syntezy guaniny) oraz ryby nie całkiem wybarwione, z nieregularnymi płetwami, etc. ( z homozygotycznym upośledzeniem guaniny).

Powyższe trudności można ominąć, jeśli zaakceptuje się ryby turkusowe/granatowe (błyszczące). One też są dość atrakcyjne (choć nie tak, jak te całkiem czarne) a przynajmniej całe potomstwo jest takie, jak rodzice.

Czyli: albo bezustanna selekcja (niełatwa w przypadku samic) albo ryby nie całkiem czarno - białe.
czarteros
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Gupiki

#101

Post autor: Frosch »

Czy ktoś z Was ma może dzikie gupiki Poecilia reticulata? Niekoniecznie muszą być z odłowu ale w typie dzikiego gupika, takiego jak np. http://www.kfa.org.pl/aforum.php?op=sho ... ge=0#76386" onclick="window.open(this.href);return false;

futermelok
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 06, 2015 10:11 am
Lokalizacja: żory

Re: gupiki

#102

Post autor: futermelok »

Witam, mam kilka odmian dzikich gupików. Są to populacje z dokładną lokalizacją odłowu, oczywiście utrzymywane są osobno
1. P. reticulata 20km Nord west Paramaribo Suriname 1999
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

2. P. reticulata Rio Tefe 1999
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

3. P. reticulata El Salto Rio Morichal 1996
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

4. Poecilia sp. San Jose 2013
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
I jeszcze 2 populacje ale nie mam zdjecia
2.P. reticulata Cayenne French Guiana
5.P. reticulata Carupano 2008

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki

#103

Post autor: Akwariusz »

Czy na 3 zdjęciu są obydwa samce "El Salto"?
czy samice wszystkie wyglądają mniej więcej tak samo - bez zabarwienia?

zwłaszcza te z Surinamu I Gujany Fr. mnie interesują. Próbuję ostatnio zgłębić temat ich hybrydyzacji z Micropoecilia picta - a tam mogą występować sympatrycznie.
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Gupiki

#104

Post autor: Frosch »

Futermelok, a jaki byłby koszt zakupu takich ryb? Interesowałyby mnie ryby w typie samca z pierwszego zdjęcia. Dawno temu w podstawówce miałem podobne ryby - oczywiście nie była to populacja z konkretnego miejsca tylko akwarystyczny miks.
Drugie pytanie: czy to są ryby wytrzymałe czy trzeba im zapewnić jakieś specjalne warunki?

futermelok
Gość
Posty: 2
Rejestracja: pt lis 06, 2015 10:11 am
Lokalizacja: żory

Re: gupiki

#105

Post autor: futermelok »

Witam . Na zdjeciu 3 są dwa samce El Salto. Ogólnie większość ma prostą pomaranczową linie i czarne znaczenia na podbrzuszu, ale jak to u gupików co któryś tam ma te znaczenie większe a u tego osobnika akurat przecina pomarańczową linię.
Samice wszystkich dzikich przynajmniej tych które mam raczej są bez zabarwienia.
Ryby raczej wytrzymałe nie wiem nie testuje ich jakoś na ekstremalne parametry ale z tego co słyszałem to dzikie populacje są bardzo wytrzymałe.
Koszty ryb są średnie bym powiedział ale gorzej że jest zima i cięzko z wysyłką, latem wysyłałem ryby po całej europie zwykłą pocztą w specjalnych workach oddychających i wszystko pięknie dochodziło. Teraz musiał bym pokombinować z heatpackami i termoboksem bo połączenia pkp z mojej miejscowości nie mam.
Więcej dzikich populacji w mojej hodowli można zobaczyć na stronie https://endlerki.wordpress.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#106

Post autor: saintpaulia »

Wracam ze sprawą moich pand. Może dzis uda mi się na nie zapolować z telefonem. Straciłam jedną dorosłą samiczkę z dwóch par niestety.
Nie jestem zadowolona z wyglądu tych samców, ale jeszcze bardziej zadziwia mnie wygląd młodzieży.
Otóż rodzą się w większosci jako blond, potem pokrywają taką ciemną siateczką i nieco matowieją.
Może uda mi się ustrzelić którąs paskudę.

Gaber

Gupiki

#107

Post autor: Gaber »

saintpaulia pisze:jeszcze bardziej zadziwia mnie wygląd młodzieży.
Otóż rodzą się w większosci jako blond, potem pokrywają taką ciemną siateczką
Identyczny schemat u moich goldów :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#108

Post autor: saintpaulia »

Czyli to goldy, tylko w takim mało-złotym wydaniu? Czy jak? Chyba to zbyt skomplikowane na moją głowę. :D

To co udało mi się zdziałać:
Samiczka: Obrazek Obrazek
samiec: Obrazek Obrazek

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki

#109

Post autor: czarteros »

Samczyk na zdjęciu ma wyraźny połysk. Ja mam u siebie takie bez guaniny i ona są całkowicie czarne, bez jakiegokolwiek połysku. Tyle, że jak samiec nie ma hipermelanizmu, to nie cąły ogonek jest zabarwiony, ma mniejsze obszary pokryte ciemnym kolorem, etc.
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#110

Post autor: saintpaulia »

Tak, samce wyglądają troszkę jak pokryte masą perłową w niektórych miejsca. A to fatalnie psuje efekt.
Pozostała samiczka natomiast jest jakby do połowy "wyprana z połysku". I ma wyraźną czarną siateczkę. Młode rodzą się jako blondy i pokrywają ta siateczką. Czekam co z nich wyrosnie, o ile ojcowie im pozwolą, bo polują.

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki

#111

Post autor: czarteros »

Na tym zdjęciu są dwa samce. Różnią się poziomem syntezy guaniny. Myślę, że różnica jest bardzo wyraźna.

PS. Ten w pełni matowy jest młody, ale innego homozygotycznego w tej chwili nie mam.
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#112

Post autor: saintpaulia »

Moim zdecydowanie bliżej do tego wyżej na fotce.

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Gupiki

#113

Post autor: czarteros »

W takim razie proponuję zrobić tak: poczekaj, co Ci wyrośnie z tych młodych (bo może niektóre samczyki będą Ci odpowiadać i wtedy te samce przeznaczysz do dalszego rozrodu). Jeśli i młode nie będą takie, jak chcesz, wówczas skontaktuj się ze mną. Wprowadzimy do Twoich ryb albo samce pandy takie, jak Ci odpowiadają (mam) albo czarne mnich (też mam - to takie całe czarne ryby, jak na pierwszym zdjęciu artykułu o hipermelanizmie, który tłumaczyła ziabak).
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#114

Post autor: saintpaulia »

Dziękuję. Czekam w takim razie. Kojarzę czarnego mnicha. Fascynowałam się swojego czasu rybami czarny mnich i czarny kiąże. Ale raczej czysto wizualnie niż od strony teorii. Na pewno podstawową kwestią jest dla mnie to, by ryby były krótkopłetwe.

Wygląda na to, że będę musiała wykazać się cierpliwoscią, niewiele rybek przeżywa (mimo kryjówek tatusiowie są bardzo wyrodni), i pierwsze z nich zapowiadają się na samiczki.

Autor
czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Gupiki

#115

Post autor: czarteros »

saintpaulia pisze:Ale raczej czysto wizualnie niż od strony teorii. Na pewno podstawową kwestią jest dla mnie to, by ryby były krótkopłetwe.
Wymieniłem czarnego mnicha, bo on ma bardzo mocny hipermelanizm. Gdyby ten ich hipermelanizm dodać do Twoich pand, wówczas mogły by powstać bardzo atrakcyjne, kontrastowo ubarwione i oczywiście krótkopłetwe ryby.
czarteros
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Gupiki

#116

Post autor: saintpaulia »

To super, gdyby moje chciały pozostać brzydalami, to się zgłoszę. :) Dzięki serdeczne.

akfanowyk
Bywalec
Posty: 95
Rejestracja: ndz sty 23, 2022 2:32 pm
Lokalizacja: Wawa

gupiki

#117

Post autor: akfanowyk »

Co robicie z gupikami jak wam sie wysypuje dużo? Hodujecie czy sprzedajecie czy wywalacie? :huh:

Jakie inne ryby jedza mlode gupiki aby natura ograniczala ilosc? Prócz skalarów.
ODPOWIEDZ