Jakiego dobrać samca do złotej samicy gupika?

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ

Autor
matylada
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 8:48 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Olga
Płeć:

Jakiego dobrać samca do złotej samicy gupika?

#1

Post autor: matylada »

Witam,
Ostatnio dostałam od koleżanki w spadku samicę gupika:

Obrazek
Obrazek


Urodziła się u mnie z samicy półczarnej, uratowałam 2 pary "złote".
(jej siostra na ogonie i płetwie grzbietowej miała tylko niebieski kolor, niestety nie przeżyła choroby..)

Samiczka ta rodziła już kilkakrotnie(ojcowie: tułów w połowie złoty, od ogona czerwono-czarne, ze znaczeniami endlerów).
Potomstwo mieszane: część półczarnych, część złotych jak na zdjęciu, jednakże samce podobne do endlerów, bardzo drobne (samica jest duża), żadna z samic złotych nie odziedziczyła żaglowej płetwy grzbietowej i ogonowej.
Kilka osobników było czerwono-różowo-złotych(piękne!), niestety, z biegiem czasu nabrały kolorów ciemnych(ceglasty, czerń). Jedyna córka o żaglowych płetwach była półczarna.

Jakiego samca powinnam dobrać samicy ze zdjęcia, żeby utrzymać złoty kolor u potomstwa (i weloniaste płetwy u samic)?

Dodam,że raz widziałam w sklepie takie duże, żółte samice, ale z przeźroczystymi, krótkimi płetwami a obok nich pływały samce w kolorze złoto-czerwonym w typie dużych endlerów z krótkimi płetwami -prawdopodobnie krzyżówki). Może ta samica ma podobne do nich geny?
Olga.
Awatar użytkownika

Zuber
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: śr paź 24, 2012 3:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jakiego dobrać samca do złotej samicy gupika?

#2

Post autor: Zuber »

Proponuje takiego jak w tym wątku http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=54&t=17937
54 L w trakcie organizacji
25 L w trakcie zmiany na krewetkarium
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Jakiego dobrać samca do złotej samicy gupika?

#3

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Jak chcesz żeby miały dłuższe płetwy to możesz dać samca yelow snakeskin, lub yelow platinum, z krótszymi są red blond lub blond flame. Poszukam później zdjęć w necie i wrzucę , jak nie znajdę to spróbuje zrobić fotki moim.

czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Jakiego dobrać samca do złotej samicy gupika?

#4

Post autor: czarteros »

Ta samiczka nie jest złota. Jest blondynką - ma barwę podstawową, określaną, jako "blond". Jest to cecha recewysna, więc aby utrzymać ją u potomstwa, wystarczy dobrać samczyki "blond".

Wydłużone płetwy u samiczek są rezultatem zaburzeń hormonalnych. Te samiczki są troszkę mniej samicze, mówiąc obrazowo. Te cechy mogą być rezultatem warunków, w których rybka przebywała. Na przykład rosła w dużym zagęszczeniu przy rzadkich podmianach. Stężenie związków azotowych powoduje u gupików wzrost stężenia męskich hormonów. W takich warunkach samce są często mniejsze, bardzo kolorowe i bardzo aktywne płciowo, natomiast u samiczek mogą się pojawić wydłużone płetwy. Ciekawostka: na rosyjskim forum hodowca Władimir Storożew pokazał ostatnio zdjęcie samiczki mieczowej, u której miecze pojawiły się na skutek takich właśnie warunków:

Obrazek


Cechy wydłużonych płetw mogą być również determinowane genetycznie. Chodzi o to, że u przodków samiczki, na skutek zjawiska crossing over, część chromosomu Y (samczyk ma chromosomy Y i X) przeskoczyła na chromosom X (samiczka ma dwa chromosomy X) i samiczka ma trochę cech samczych. W takim przypadku samiczki potomne (przynajmniej połowa, bo cecha może być jedynie w jednym chromosomie X), powinna mieć wydłużone płetwy, jeśli oczywiście chromosomy samczyków - ich ojców, nie będą niczego blokować. Wybierać na tatusiów należy samczyki z długimi, szerokimi ogonkami.

Jeśli coś jest niezrozumiałe, pytajcie śmiało. Postaram się odpowiedzieć w miarę swojej wiedzy.

-- 16 mar 2013, o 10:12 --

Zapomniałem dodać, że Twoja samiczka też jest półczarna. W połączeniu z blond dostaje się taki właśnie efekt. ponieważ pisałaś, że część tylko potomstwa było półczarnych, wniosek z tego taki, że ona jest heterozygotyczna (ma ten gen jedynie w jednym chromosomie X).
czarteros

Autor
matylada
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 04, 2012 8:48 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Olga
Płeć:

Jakiego dobrać samca do złotej samicy gupika?

#5

Post autor: matylada »

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i rady :).
ODPOWIEDZ