Drobniczka z Jurassic Park ;)

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Drobniczka z Jurassic Park ;)

#1

Post autor: ziabak »

Oczom nie wierzę... mam w akwa samca z wyraźnie widocznym gonopodium wielkości bardzo dużej samicy :roll: ryby mi ewoluują?? widzial ktoś coś podobnego? Gdyby nie to, że to akwa jest baaardzo zarośnięte i ciemno jest, to bym od razu fotę pstryknęła, ale raczej nic na nie jnie wyjdzie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Drobniczka z Jurassic Park ;)

#2

Post autor: Majszczur »

Bywa że u dominującej samicy - w szczególności przy deficycie samców w otoczeniu - pojawiają się drugorzędne cechy płciowe (w tym wypadku gonopodium). Zjawisko to może wystąpić również po kilkukrotnym pojawieniu się narybku tej samicy. Oczywiście osobnik taki nie jest w stanie zapłodnić innej samicy, gdyż na poziomie organów nadal pozostaje samicą :) Zjawisko często obserwowane u mieczyków i molinezji. U mnie wystąpiło również u... barwniaków szmaragdowych (a więc ryb jajorodnych) - cztery samice tak długo nie mogły się doczekać samców, że jedna z nich "zmieniła" się w samca - znacznie wydłużyła płetwy i wybarwiła się po samczemu. Oczywiście proces jest nieodwracalny.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Drobniczka z Jurassic Park ;)

#3

Post autor: ziabak »

pomyślałam, że tak własnie może być w moim przypadku, ale nie jest to spowodowane na pewno brakiem samców, bo w stadzie miałam ich przewagę - teraz się może wyrównało... ciekawe, czemu ona zmieniła płeć :roll:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Drobniczka z Jurassic Park ;)

#4

Post autor: Witek Miszczak »

Zaburzenie hormonalne wykorzystywane przez hodowców, w celu uzyskania dużych samców np. na konkurs. Ogólnie wygląda to tak, że w pewnym wieku hormony powodują wytworzenie się męskich organów płciowych, co jednocześnie wpływa na zatrzymanie ich wzrostu. Najłatwiej zauważyć to zjawisko u mieczyków - pierwsze samce mieczyki dojrzewające z miotu pozostają już małe, ale są bardzo jurne, później dojrzewające są duże i mało aktywne - prawdopodobnie mają mniej hormonów.
Niedawno wyczytałem, że w rzekach, mimo oczyszczalni ścieków, dzięki powszechnemu stosowaniu antykoncepcji hormonalnej zwartość tychże jest na tyle wysoka, że dziko żyjące ryby (w tym wypadku bassy) podlegają zmianom jak wyżej, tzn samce osiągają dojrzałość później nawet o rok, ale mają większy przyrost.
W przypadku twojego akwa wątek domieszania hormonów np. z kranówki raczej spowodowałby podobne "objawy" u większości samców, więc sądzę, że jest osobnicza przypadłość. Też kiedyś miałem 6 cm samca gupika, ale ani nie zapładniał, ani nie miał dużego ogona.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

akwarek
Bywalec
Posty: 63
Rejestracja: pt gru 09, 2011 3:12 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Drobniczka z Jurassic Park ;)

#5

Post autor: akwarek »

A w ogóle gdzie można nabyć drobniczkę?
Akwarystyczny Akwarek
250l - powrót po przerwie
Awatar użytkownika

Witek Miszczak
Bywalec
Posty: 67
Rejestracja: wt sty 04, 2011 12:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Drobniczka z Jurassic Park ;)

#6

Post autor: Witek Miszczak »

Pohodowałem sobie i... jestem teraz w czarnej D. Gdyby ktoś miał, to proszę o info na pw.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Drobniczka z Jurassic Park ;)

#7

Post autor: Akwamaniak.pl »

Ja obserwowałem niejednokrotnie takie zjawisko u przyszczaków (demasoni, yellow, msobo, trawavasae).
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

locdog
Zapaleniec
Posty: 254
Rejestracja: pt maja 18, 2012 9:57 pm
Lokalizacja: Warszawa-Praga
Płeć:

Re: Drobniczka z Jurassic Park ;)

#8

Post autor: locdog »

Jeśli ktoś jest zainteresowany nabyciem Drobniczki
http://allegro.pl/drobniczka-jednodniow ... 96292.html

Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Drobniczka z Jurassic Park ;)

#9

Post autor: Weilan »

A ja nie wiem czy z moimi nie mam przypadkiem problemu. Początkowo miałam 2, jak to drobniczki zaczęły mi się rozmnażać. Teraz mam ich 8 (część oddałam) i martwi mnie trochę ich wybarwienie. Tzn niektóre mają piękną, czarną kreskę jak powinny - inne są całkowicie białe/przezroczyste. Niektóre mają pionowe kreski, inne nie. Cztery możliwości kombinacji. Do tego rybcie tej samej wielkości potrafią tak się od siebie różnić, czyli raczej nie jest to kwestia ich "wieku" i tego, że jeszcze sie nie wybarwiły.
Co o tym sądzicie? Nie jestem hodowcą i nie dbałam specjalnie o narybek, więc to może być moje zaniedbanie z okresu, gdy maluchy dojrzewały. Ale sama nie wiem. :)

-- Cz maja 01, 2014 11:14 am --

Do tego moje rybki w okolicy pyszczka są koloru różowo-pomarańczowego. Tak bardzo delikatnie, u człowieka byłby to rumieniec. To może oznaczać jakąś chorobę?
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Drobniczka z Jurassic Park ;)

#10

Post autor: saintpaulia »

Zdjęcie wiele by pomogło. Pewna zmienność wzorów, czy od cieni zależy od nastroju, kondycji ryby. Zazwyczaj już nowo narodzone drobniczki mają wybarwienie dorosłej ryby. Te przeźroczyste z Twojego opisu wydają się niepokojące.

Weilan
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 23, 2013 9:45 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Drobniczka z Jurassic Park ;)

#11

Post autor: Weilan »

Niestety próba zrobienia wyraźnego zdjęcia spala na manewce. Ale teraz przypatrzyłam się im, i mam tylko jedną (po oddaniu kilku) niewybarwioną - i jest to samiczka. Tak wnioskuję z bardziej wydętego brzuszka, do tego pozostałe się za nią cały czas wloką i są mniejsze.
ODPOWIEDZ