Obsada 375 l

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
nowa
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt lip 21, 2009 11:26 am
Lokalizacja:
Płeć:

Obsada 375 l

#1

Post autor: nowa »

Z góry przepraszam jeśli był już temat podobny do mojego ale jakoś nie udało mi się znalezć.

otóż od dłuższego czasu planuję zrobić reaktywację największego swojego akwarium.zbiornik ma wymiary 150x50x50.
za lepszych czasów był ,,prawie holenderski'' teraz akwa jest ciągle na chodzie,ale ze znacznie ograniczoną roślinnością.
na razie rosną
-valisineria nana
-Heydotis salzmani
-sagitaria (odmiana niska)
a,no i moja kochana krynia rzemieniolistna

planuje jeszcze dosadzić
- 1,2 lotosy
-jakąś kolorową żabienicę
-kryptokorynę parva
-może lobelię cardinalis

największy problem mam z obsadą.w tej chwili w akwarium nic nie pływa.
na razie zdecydowana jestem na
-DANIO MALABARSKIE
fascynują mnie tez brzanki ,a zwłaszcza
-titeya
-brokatowa
-odeska
-pięciopręga

Proszę więc bardziej doświadczonych kolegów o pomoc .z jakimi rybami mogę owe danio połączyć?
chciałabym oczywiście aby wypełnione były wszystkie strefy zbiornika i żeby akwa nie było nudne.
ale najbardziej chcę uniknąć powstania tzw zupy rybnej..........
bardzo chcę aby to była przemyślana obsada aby rybom było w miarę fajnie.
jeśli można proszę o sugestie.

-

-- 10 paź 2014, o 10:34 --

No aż takiej lawiny odpowiedzi to sie nie spodziewałam:wink:


mimo wszystko spróbuje jeszcze raz


co mogę połączyć z danio malabarskim?

ciągle ,,chodzą mi po głowie brzanki.
zwłaszcza
-brzanki Denisona
-brokatowa
-titeya
a może sumatra ?
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Obsada 375 l

#2

Post autor: jgoluch »

Napisz do Saintpaulii, ona ma doświadczenie z brzankami.
Ja trzymałem kiedyś danio malabarskie/różowe/pręgowane, ale łączyłem je w mniejszym akwarium z kirysami i jakimiś żyworódkami (mieczykami/molinezjami).
Więc za wiele nie mogę Ci pomóc.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 375 l

#3

Post autor: saintpaulia »

Poczułam się wywołana do tablicy.
Czy koniecznie jestes zdecydowana na to danio malabarskie? Mimo wszysto wydaje mi się duże i sledziowate w akwarium.
Odradzałabym też denisona, jest wielka, mega zwinna i zdaje się ledwie wyhamowywać przed szybką. Nasze oddałam do dużo większego zbiornika.

Nie miałam nigdy brzanek odeskich - tutaj możesz się zwrócić do Sławka-krasnala o pomoc.

Akwarium z brzankami na pewno nie może być nudne, to ryby nad aktywne, ciekawskie. Każdy gatunek ma jakies swoje specyficzne zachowania.

Brzanka brokatowa wsród zieleni jest widoczna z daleka, to smiała, ruchliwa i trzymająca się głównie w grupie ryba.

Titeyki to brzankowi partyzanci. Pojawiają się w różnych miejscach akwarium w najmniej spodziwanych momentach, by za chwilę znowu znikać w krzaczkach i tam buszować w poszukiwaniu ikry współmieszkanek. Nie trzymają się w grupie, mają swoje rewiry. Samiczki mało efektowne, samczyki za to pięknie wybarwione.

Wspomniane już ryby, dzielą zbiornik z brzanka purpurową, której samce w okresie godowym przywdziewają niesamowite kolory. Purpurowa trzyma się głównie srodkowej częsci zbiornika.

Przy powierzchni grasują u nas skrzeczyki pręgowane. A dno mamy nie zamieszkane - gdyby to było wyłącznie moje akwarium, to dno zamieszkałaby duża grupka piskorków.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Obsada 375 l

#4

Post autor: Christo »

Na pewno polecę Ci brzankę pięciopręgą przed sumatrzańską. Jest mniejsza, ładniejsza i dużo bardziej stadna, a równocześnie mniej terytorialna. Ławica z większej ilości mniejszych ryb byłby IMO efektowniejsza. U mnie trzymają się raczej dna (choć może wynikać to z braku roślin w akwa), więc uzupełniałyby się danio pływającymi wyżej. Akwa jest duże więc nie sądzę aby były za duże a dwie ławicę ryb wyraźnie różniących się wielkością mogą wyglądać fajnie, ważne tylko aby nie przesadzić z roślinami, aby mogły swobodnie korzystać z całej długości zbiornika. Dobrze byłoby aby zwłaszcza czarnowodnym brzankom zapewnić miękką wodę.

Możesz sobie przejrzeć youtube pod kątem zachowań gatunków, które Cię interesują, bo jednak słowne opisy mogą się okazać dość subiektywne.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 375 l

#5

Post autor: saintpaulia »

U mnie w bardzo zarośniętym akwarium akwarium pięciopręgie też przebywają głównie przy dnie.
Awatar użytkownika

Autor
nowa
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt lip 21, 2009 11:26 am
Lokalizacja:
Płeć:

Obsada 375 l

#6

Post autor: nowa »

Bardzo dziękuję za powyższe wypowiedzi.
i jednocześnie pragnę poinformować że moje akwa ma już lokatorów :)
jako że miałam dzień wolny to poniosło mnie aż do IQUITOSA na Bielany.
Mam nadzieje tyko że nie będę żałować tej wyprawy,bo dopiero teraz przeczytałam sobie wypowiedzi forumowiczów o tym miejscu.
Na razie zrezygnowałam z danio malabarskich.
moja obsada to;
-brzanka brokatowa 10 szt
-brzanka odeska 6 szt
-no i brzanki - :) huliganki czyli sumatra klasyczna 14 szt i mszysta 4 szt
(choć po Waszych wypowiedziach żałuje trochę że nie zdecydowałam się na pięciopręgą)

póki co wszystkie lokatorki mają się dobrze i już odzyskują kolorki.(bo jeszcze wczoraj udawały sumiki szkliste )
dziś już hulają aż miło popatrzeć
jak radzicie,czy to dobry skład?
w zasadzie to myślałam żeby kupić mniej Sumatry,chciałam aby sprzedawca zaproponował mi coś innego
to mi SKALARY polecił,albo ŚWIECIKI KONGOLAŃSKIE :razz:
Bo podobno jak się brzanki wychowa ze skalarami to nie ma problemu.dla mnie to bzdury totalne.
tak samo jak wyjmowanie ryb z siatki ręką.
mam nadzieję że brzanki będą zdrowe.kwarantanny nie robiłam ,bo akwa było nie zarybione.
jeszcze muszę dokupić troche roślin takich pierwszoplanowych i może odważę się przedstawić swoje akwarium na forum.........
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Obsada 375 l

#7

Post autor: saintpaulia »

Akurat spora ilosc sumatr to dobre wyjscie, podobno rozładowuje to ich "agresję".
ODPOWIEDZ