Moje pierwsze 240l

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
Medalik

Moje pierwsze 240l

#1

Post autor: Medalik »

Mam nadzieję, że już wkrótce uruchomię swoje szkło i przyjdzie czas na ożywienie baniaka.
Bardzo chciałem uniknąć skalarów, ale jako, że musiałem bardzo namawiać swoją drugą połówkę na większe akwa to chyba muszę trochę iść jej na rękę i skalary muszą być. Nigdy nie miałem do czynienia z tak dużymi rybkami i pojawia się problem jaka ławica może z nimi swobodnie pływać. Po przeczytaniu wielu wątków mam jeszcze większy mętlik w głowie. Jedni piszą, że spokojnie można ładować razborę galaxy, a drudzy drżą o ryby wielkości gupika. Nie chciałbym obsadzić akwa tylko skalarami, chyba że będzie to nieuniknione to sprawa będzie prosta.
Doradźcie też ile skalarów może pływać w 240l, 120x50x40 - początkowo planowałem 3 pary, po kilkunastu wątkach zmieniłem zdanie na 2 pary. Zdaję sobie sprawę z gabarytów tych zwierzaków ale czy 4 ryby nie będą się czuć samotnie ? :D

Jednego jestem pewien, mianowicie dna. Z popularnych czyścicieli zdecyduję się na 10 szt. kirysa plus może jakieś 4 zbrojniki.

Podpowiedzcie ile tych skalarów mogę wpuścić i czy jakakolwiek ławica wchodzi w grę, i z czego może się składać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Rafał Odo
Zapaleniec
Posty: 217
Rejestracja: pt paź 22, 2010 6:23 pm
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz
Płeć:

Moje pierwsze 240l

#2

Post autor: Rafał Odo »

Witaj.
U mnie jako ławica sprawdzają się neony i drobnoustki obrzeżone.
Faktem jest że najmniejsze neonki zostały żywym pokarmem, więc wprowadzenie do zbiornika neonkowych maluszków prawdopodobnie zakończy się ucztą skalarów.
Myślę ze z powodzeniem możesz mieć 15-25 neonów lub drobnoustków.
Chodzenie po bagnach wciąga.
Awatar użytkownika

mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Moje pierwsze 240l

#3

Post autor: mieciu »

Miałem 50 neonów ze skalarami.. Po kilku miesiacach zostało kilka, mimo, ze wpuszczone wszystmie razem wiec "dorastały " razem :-)
Moze bardziej jakies bystrzyki?

Autor
Medalik

Moje pierwsze 240l

#4

Post autor: Medalik »

Hmm... właśnie wertuję kartki mojego poradnika akwarysty i skłaniam się do bystrzyka czerwonego, biorę też pod uwagę razborę klinową bo nie raz widziałem egzemplarze sporych rozmiarów.

Po wielu lekturach do głowy przyszedł mi też pewien pomysł. Wielu internautów pisze o hodowaniu gupików wraz ze skalarami. Naturalne źródło pokarmu :) Nie ukrywam, że pomysł mi pasuje, bo gupiki darzę dużą sympatią. Pytanie tylko czy te dwa gatunki można swobodnie połączyć. :roll:
ODPOWIEDZ