Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Minoar
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: pt sty 09, 2015 1:59 pm
Lokalizacja: Jelonki
Na imię mam: Szymon
Płeć:

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#1

Post autor: Minoar »

Witajcie,

Na półce 2 tyg. dojrzewa już sobie akwarium, a kwestię obsady nadal mam nie rozwiązaną.
Pomóżcie:)

Baniak 112l, oświetlenie 2x18W + listwa LED (nie wiem ile to ma watów/lumenów), filtr JBL e901 (wata + gąbka oraz 3 wiaderka spieku dla bakterii).
Z roślin na razie tylko gałęzatka, rogatek sztywny i moczarka argentyńska.
W drodze mchy: flame, weeping, willow, phoenix oraz roślina (ni to mech ni wątrobowiec) SuBwassertang.

Obecni mieszkańcy: Military Helmet i Ampularia (po 1 sztuce - starczyło na kolonie pierwotniaków:) ).

Parametry:
Za 2 dni dojdą testy kropelkowe. Obecnie na podstawie testów paskowych JBL:
Ph: 7,4 (ostatnio uaktywniona bimbrownia, ale za wcześnie chyba na efekty)
kH: 10d
gH: >14d
NO2: 0
NO3: 10

Wstępny plan:
Głównym lokatorem ma być krewetka Red Cherry (na początek 10?), ale nie dostanie pakietu kontrolnego akcji.
Podobają mi się Otoski i Kiryski Pigmejki. Czy po 6 szt. obu gatunków będzie OK, czy to za mało, czy może za dużo na 112l czy trzeba może wybrać albo Otoski albo Pigmejki?
Myślę nad dokupieniem Ampularii - zabawny ślimak:)
Ew. 2-3 brotia pagodula lub tylomelania golden rabbit, ale musze jeszcze więcej się o nich dowiedzieć.
Do tego jeszcze z 6-8 razbór galaxy na górną część zbiornika.

Taką obsadę chciałbym mieć docelowo, ale czy 112l jest dla nich wystarczające?
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#2

Post autor: silver007 »

Otoski i pigmejki pasują jak najbardziej. Po 6 sztuk jest ok. (spokojnie może być kilka więcej).
Co do ślimaków - pewnie da radę kilka sztuk, ale na tym zwierzyńcu się nie znam, bo nie lubię :)
Co do Galaxy to 6-8 będzie za mało, bo to jeszcze nie ławica. 15 powinno być ok. Z tym że galaxy wolą chłodniejszą wodę. Rozważ też inne opcje.

I należy pochwalić Twoje podejście do tematu - już od początku starasz się nie przerybiać zbiornika, a to częsta zmora wśród nowych akwamaniaków :) Oby tak dalej! :)
Ostatnio zmieniony pt sty 16, 2015 12:40 pm przez silver007, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
Minoar
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: pt sty 09, 2015 1:59 pm
Lokalizacja: Jelonki
Na imię mam: Szymon
Płeć:

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#3

Post autor: Minoar »

Dziękuję za szybką pomoc choć z obsadą poczekam, aż dojdzie mech aby stworzonek nie straszyć :).
Jak 15 Galaxy nie będzie za dużo to jak najbardziej. Bałem się, że przedobrzę.

Z temperatura mnie zaskoczyłeś.
Z dostępnych w sieci informacji wynikało, że wszystkie są w przedziale ~ 22-27 (choć faktycznie o galaxy raz piszą 21-24, a innym razem 22-27). I jak tu im wierzyć.
Obecnie mam 23 `C i w planie miało pozostać 23-24.
Czy którymś z w/w rybek będzie w takich warunkach zbyt niekomfortowo?
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#4

Post autor: silver007 »

Myślę, że jak dasz 24 stopnie to będzie ok.
Z tym, że Galaxy to Azja, a kirysy i otoski Ameryka - stąd rozbieżności. Zastanów się czy nie chciałbyś mieć obsady z jednego kontynentu (tzw. biotop). Może jakieś neony, zwinniki, bystrzyki? Ale to tylko sugestia - nie namawiam jakoś szczególnie :)

Zapomniałem też dopytać, co masz jako podłoże? Kirysy wymagają przynajmniej w sporej części akwarium podłoża drobnoziarnistego (najlepiej piasku) i w ich przypadku tego wymagania się nie przeskoczy.
Minoar pisze:Z obsadą poczekam, aż dojdzie mech aby stworzonek nie straszyć :)
Też nie ma co przesadzać z tym straszeniem ;) Nie raz przyjdzie Ci grzebać łapskami w akwarium ;) Ale jako że akwa stoi 2 tygodnie to jak najbardziej z obsadą nie ma co się jeszcze spieszyć.
Awatar użytkownika

Autor
Minoar
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: pt sty 09, 2015 1:59 pm
Lokalizacja: Jelonki
Na imię mam: Szymon
Płeć:

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#5

Post autor: Minoar »

Nad biotopem się nie zastanawiałem. Wyszedłem od założenia, że chciałbym krewetki + rybki dla urozmaicenia.
Potem patrzyłem które rybki nie gustują w kreweciach i tak powstało założenie obsady.
Z kiryskami nie dopatrzyłem, mam 2-4 mm bazalt. Zatem będę poszukiwał czym można zastąpić lukę po wesolutkich kiryskach.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#6

Post autor: silver007 »

Kirysy odpadają nie tylko ze względu na gradację bazaltu, ale przede wszystkim na ostre krawędzie. Ryby buszujące po dnie mogą się po prostu o niego pokaleczyć.
Będziesz też musiał uważać przy czyszczeniu akwa, bo łatwo porysować nim szybę jeśli dostanie się pod gąbkę.
Awatar użytkownika

Autor
Minoar
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: pt sty 09, 2015 1:59 pm
Lokalizacja: Jelonki
Na imię mam: Szymon
Płeć:

Otoski + Kiryski Pigmejki w 112l ?

#7

Post autor: Minoar »

Dziękuje za kolejną radę.
Mam nadzieje, że military helmet "Helmut" nie będzie zbyt leniwy i zajmie się szybą frontową.
Ampularia właśnie złożyła kokon to i tak będzie siędziało więc pozostane przy Otoskach, RC i Razborze Galaxy.
Paskowe testy są raczej do niczego. Na kropelkowych wyszło mi kH i gH 6.
Zbijam CO2 PH, aby przyszykować teren pod Otoski.
ODPOWIEDZ