Obsada dna, a podłoże

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
Bombelini
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 9:56 am
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Na imię mam: Gerard

Obsada dna, a podłoże

#1

Post autor: Bombelini »

Witam!!!

Mam pytanie o obsadę dna, jaka będzie odpowiednia?
Na dnie mam częściowo gruby bazalt (5-8 mm), a na drugiej części piasek bazaltowy (1-2 mm). Posiadam kiryski ale z niewiadomych przyczyn co jakiś czas padają. Nie maja widocznych dolegliwości odżywiają się normalnie i buszują po dnie, a mimo to co jakiś czas znajduje trupa. Po przeczytaniu kilku postów doszedłem do wniosku ze to możne być nieodpowiednie podłoże.

pozdr.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#2

Post autor: Lech-u »

Bazalt jest ostry.
Więc może kaleczą się w okolicy pyska.
Ale to byś chyba zobaczył.

Może w tym podłożu jest coś co im szkodzi?
A może jest inna przyczyna?
Pokarm?
Parametry?

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#3

Post autor: robertwawa »

A parametry wody to jakie masz? Może jakiś siarkowodoreczek :) bo syf się zebrał w bazalcie i zaczyna truć rybole denne.
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#4

Post autor: iro1979 »

A może wielkość zbiornika jest nieodpowiednia, a może przerybienie. Za mało danych by określić przyczynę.

Autor
Bombelini
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 9:56 am
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Na imię mam: Gerard

Re: Obsada dna, a podłoże

#5

Post autor: Bombelini »

Do sprawdzania wody używam testów papierowych JBL, wiem ze nie są zbyt dokładne ale wg nich parametry są w normie.
Pokarm specjalnie przeznaczony dla kirysków raz w tygodniu głodówka, i raz podawany pokarm żywy (dafnia,szklarka,ochotka).
Jesli chodzi o obsadę to jest niewielka akwa 200l :
30 neon innesa
15 rozbora klinowa
3 kosiarki
bojownik
2 zbrojniki

Co dwa tygodnie podmiana 20% wody i odmulanie (staram sie odmulać cały zbiornik)

-- Pt kwi 10, 2015 1:15 pm --

Bazalt był płukany i wygotowany pod nim jest substrat jbl wymieszany z przesianą ziemią ogrodową.
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#6

Post autor: iro1979 »

Ciężko mi powiedzieć gdzie jest przyczyna. Może jakieś chore/osłabione kupiłeś. Od dawna je masz/miałeś? Znalazłem zdjęcie w galerii twojego akwarium. Wygląda w porządku, sprawdziłbym jedynie kamienie octem, wiem ze pisałeś że woda ok i testy masz, ale dla pewności. Ocet cię nie oszuka a paski może są zwietrzałe czy coś.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#7

Post autor: Lech-u »

Bombelini pisze:30 neon innesa
15 rozbora klinowa
3 kosiarki
bojownik
2 zbrojniki
Czy to znaczy, że kirysków już nie ma?

Autor
Bombelini
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 9:56 am
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Na imię mam: Gerard

Re: Obsada dna, a podłoże

#8

Post autor: Bombelini »

KIryski zostały trzy z siedmiu, wyglądają na zdrowe są ruchliwe i chętnie jedzą.

-- N kwi 12, 2015 6:39 pm --
iro1979 pisze:Ciężko mi powiedzieć gdzie jest przyczyna. Może jakieś chore/osłabione kupiłeś. Od dawna je masz/miałeś? Znalazłem zdjęcie w galerii twojego akwarium. Wygląda w porządku, sprawdziłbym jedynie kamienie octem, wiem ze pisałeś że woda ok i testy masz, ale dla pewności. Ocet cię nie oszuka a paski może są zwietrzałe czy coś.

Czy mógłbyś mi powiedzieć jak robi sie taki test
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#9

Post autor: iro1979 »

Wyjmujesz kamyk z akwarium, wkładasz gdzieś np. do miski i polewasz octem. To reakcja natychmiastowa. Jak bąbluje to zawiera wapń i nie nadaje się do tego typu akwarium. Kamyk potem możesz opłukać i jak nie bąblował włożyć do akwarium, a jak bąblował to wyjmij pozostałe. Ale jak nie bąblował to nie znamy prawdopodobnej przyczyny padania kirysów.

Autor
Bombelini
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 9:56 am
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Na imię mam: Gerard

Re: Obsada dna, a podłoże

#10

Post autor: Bombelini »

iro1979 pisze:Wyjmujesz kamyk z akwarium, wkładasz gdzieś np. do miski i polewasz octem. To reakcja natychmiastowa. Jak bąbluje to zawiera wapń i nie nadaje się do tego typu akwarium. Kamyk potem możesz opłukać i jak nie bąblował włożyć do akwarium, a jak bąblował to wyjmij pozostałe. Ale jak nie bąblował to nie znamy prawdopodobnej przyczyny padania kirysów.
Dzięki sprawdzę te kamienie, a jeśli chodzi o obsadę dna czy próbować jeszcze raz z kiryskami, mam jeszcze trzy, czy spóbowac innego gatunku mniej wrażliwego?
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#11

Post autor: iro1979 »

Obserwuj te 3 pozostałe, jak nic im nie będzie to spróbuj uzupełnić stadko, ja przynajmniej bym tak zrobił. Może po prostu chore były na coś. Postaraj się o więcej kryjówek, więcej badyli, groty z kamieni, liście, bo może stres je wykończył. One lubią się chować. Ciężko jest ustalić przyczynę, może kilka rzeczy się do tego przyczyniło.
Obrazek
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Obsada dna, a podłoże

#12

Post autor: sylwekw »

Bombelini pisze: Dzięki sprawdzę te kamienie, a jeśli chodzi o obsadę dna czy próbować jeszcze raz z kiryskami, mam jeszcze trzy, czy spóbowac innego gatunku mniej wrażliwego?
Ja bym kirysków i bazaltu nie łączył ...

Autor
Bombelini
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 9:56 am
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Na imię mam: Gerard

Re: Obsada dna, a podłoże

#13

Post autor: Bombelini »

iro1979 pisze:Obserwuj te 3 pozostałe, jak nic im nie będzie to spróbuj uzupełnić stadko, ja przynajmniej bym tak zrobił. Może po prostu chore były na coś. Postaraj się o więcej kryjówek, więcej badyli, groty z kamieni, liście, bo może stres je wykończył. One lubią się chować. Ciężko jest ustalić przyczynę, może kilka rzeczy się do tego przyczyniło.
Obrazek

Dzięki zrobię jak napisałeś
Awatar użytkownika

iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Obsada dna, a podłoże

#14

Post autor: iro1979 »

sylwekw pisze:
Bombelini pisze: Dzięki sprawdzę te kamienie, a jeśli chodzi o obsadę dna czy próbować jeszcze raz z kiryskami, mam jeszcze trzy, czy spóbowac innego gatunku mniej wrażliwego?
Ja bym kirysków i bazaltu nie łączył ...
W pierwszym poście napisał, że poza bazaltem ma plażę z piasku. Liczę też na to, że "część" bazaltowa i piaskowa są sobie +- równe. Niby po zdjęciu w galerii nie widać, ale ufam temu co napisane. Może aranżacja się trochę zmieniła.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#15

Post autor: Lech-u »

iro1979 pisze:W pierwszym poście napisał, że poza bazaltem ma plażę z piasku. Liczę też na to, że "część" bazaltowa i piaskowa są sobie +- równe. Niby po zdjęciu w galerii nie widać, ale ufam temu co napisane. Może aranżacja się trochę zmieniła.
Tak, czy siak: kirysek to tylko ryba. Ryby nie są największymi "mózgowcami" na świecie, więc trudno wytłumaczyć takiej rybie , że bazaltu nie należy kąsać namiętnie. Bo niby jest ostry. A geny gupiej ryby? Geny mówią: w moim naturalnym środowisku mogę gryzać wszelkie podłoża, bo tam nie ma podłożów ostrych dla mego ryja"

Lepiej nie łączyć bazaltu z ryjem kiryska. Nawet jeśli jest tylko 1:1 z mega gładziutkim piaseczkiem z plaży...
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Obsada dna, a podłoże

#16

Post autor: sylwekw »

Zauważcie na dodatek, że ten "piasek" też jest bazaltowy.

Autor
Bombelini
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 9:56 am
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Na imię mam: Gerard

Obsada dna, a podłoże

#17

Post autor: Bombelini »

To jakie ryby wybrać na obsadę dna?
ODPOWIEDZ