[260l] Ameryka Południowa - początkujący

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
Swiezak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 27, 2016 12:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#1

Post autor: Swiezak »

Cześć!

Zakładam akwarium 260l o wym 120x40x60 (Aquael Glossy). Kiedyś miałem już do czynienia z rybkami, ale od tego czasu minęło wiele lat, a wiedza i technika poszły znacznie do przodu. Dlatego proszę o pomoc w dobraniu ciekawej i kolorowej obsady i jakchiś ewentualnych roślinek do nich.

Akwarium 260l - 120x40x60.

Woda w kranie według dostawcy: https://mpwik.com.pl/view/jakosc-wody/p ... c=listopad
PH - 7,49
Twardość GH - 12,8

Podłoże i roślinki chciałbym przystosować do rybek. Nie chcę tworzyć sterylnego biotopu, raczej akwarium towarzyskie w obrębie kontynentu z domieszką krewetek. Nad Ph i Gh można zawsze popracować chyba.

Myślałem o zestawieniu:

20 x Neon Inessa
1 x Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.)
5 x Skalar
10 x Drobnoustek obrzeżony
6 x Pstrążenica marmurkowa
4 x Kirysek Albinos
2 x Pielęgniczka Ramireza lub 4 x Pielęgniczka Kakadu lub 6 x Pielęgniczka Boliwijska
8 x Barwieniec czerwony
+
1 x Ślimak helenka
1 x Ślimak helmet
5 x Krewetka Red Cherry

Jakie są Wasze opinie?
Awatar użytkownika

kiql
Zapaleniec
Posty: 265
Rejestracja: ndz sty 11, 2015 6:52 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Paweł
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#2

Post autor: kiql »

Przy skalarach i pielęgniczkach zapomnij o krewetkach. Dałbym wiecej kirysków a mniej pielęgniczek
JE SUIS CERATOPHYLLUM DEMERSUM!!! :mrgreen:

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#3

Post autor: cinek1916 »

Swiezak pisze: 5 x Krewetka Red Cherry
Dobre urozmaicenie diety ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
Swiezak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 27, 2016 12:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#4

Post autor: Swiezak »

Czyli na krewetki przy tym kontynencie nie mają szans? A które pielęgniczki czułyby się najlepiej w tym baniaku i nie nastręczyły większych trudności (w końcu jestem początkujący w tym temacie))

I Skalary i neonki pogodzą się w jednym baniaku?
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Pogodzą, dopóki nie zostaną pokarmem skalarów :wink:
Ostatnio zmieniony wt gru 27, 2016 12:20 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

mpaw
Bywalec
Posty: 56
Rejestracja: pn cze 28, 2010 4:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#6

Post autor: mpaw »

Zredukował bym ilość gatunków, w szczególności towarzyszących, a zwiększyłbym ilość sztuk w gatunku, z moich doświadczeń pstrążenice czuja się dobrze dopiero w grupie 20+, co do reszty to z grupy: neony, drobnoustki i barwieńce wybrałbym jeden gatunek i zwiększył ilość. Z neonów przy skalarach zdecydowałbym się na czerwone, rosną największe i jeśli kupisz nieduże skalary, a dość spore neony to nie powinno skończyć się "konsumpcją". W przypadku pielęgniczek piszesz tylko o ilości, a nie o konkretnym układzie płci, więc ciężko mi się do tego odnieść, ale są to ryby dość mocno terytorialne i połączenie dwóch samców może skończyć się dla jednego z nich tragicznie, w szczególności w przypadku kakadu. W przypadku jeśli zdecydujesz się na pielęgniczki, które zajmują przydenną część akwarium, to dobrą opcją są mniejsze gatunki kirysów, pigmeje, hastatusy lub habrosusy, ewentualnie pandy.
Apistogramma WF:
allpahuayo, baenschi, diplotaenia, , elizabethae, erythrura, panduro, cf. personata, sp. Tefe, sp. Miua, sp. D12
Inne:
Dicrossus maculatus, Hypancistrus zebra, Tucanoichthys tucano, Nannostomus anduzei

Autor
Swiezak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 27, 2016 12:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#7

Post autor: Swiezak »

Ok, dzięki za dotychczasowe rady. Dokonałem małych modyfikacji i m.in. zamieniłem neonki Innesa na czerwone.

To moja proponowana obecnie obsada:

5 x Skalar (2 samce, trzy samice)
Para lub harem (nie wiem, co lepiej) Pielęgniczka Ramireza lub Pielęgniczka Boliwijska
20 x Neon czerwony
10 x Drobnoustek obrzeżony
6 x Kirysek pigmej lub Sterby
1 x Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) (?)

Wychodzi na to, że większość ryb jest ciepło lub umiarkowanie ciepłolubna.
Wątpliwość przy kiryskach wynika z obawy, czy małe pigmeje nie staną się pokarmem dla Skalarów? Sterby jako bardziej tropikalne i nieco większe byłyby w takim razie ok? I czy pomagałaby w sprzątaniu dna?
Zbrojnik jest raczej zimnolubny, więc chyba raczej odpada? Podobno to też niezły brudas.
Nie zrezygnowałem z Drobnoustków obrzeżonych, bo czytałem, że pływają przy tafli wody, a chciałby zagospodarować całą toń baniaka.

Przy tej obsadzie ślimaki helenka i helmet sobie poradzą i wykonają swoją pracę? Bo z krewetek to wiem, że muszę bezwzględnie zrezygnować.
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 600
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#8

Post autor: jacekzabki »

Swiezak pisze: 5 x Skalar (2 samce, trzy samice)
Jeśli kupisz młode ryby w ilości 5 sztuk to może okazać się, że wszystkie pięć będzie tej samej płci... . Ponadto jeśli skalary dobiorą się już w pary (dajmy na to, że będziesz miał dwie pary) to pozostały skalar będzie tłuczony przez dobrane pary (przynajmniej u mnie tak było)
Swiezak pisze: 6 x Kirysek pigmej lub Sterby
Kiedyś kupiłem pigmeje i umieściłem je w akwarium z niewyrośniętymi, dość małymi paletkami... następnego dnia po pigmejach pozostało wspomnienie :-|

Autor
Swiezak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 27, 2016 12:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#9

Post autor: Swiezak »

Czyli pigmeje jednak odpadają. Ostatecznie chciałbym więc zostać przy:

4 x Skalar (dwie pary)
Para, dwie pary, harem (nie wiem, co lepiej) Pielęgniczka Ramireza
20 x Neon czerwony
6 x Kirysek Sterby

i ewentualnie 10 x Drobnoustek obrzeżony lub 10 x Pstrążenica marmurkowa (czytałem również na tym forum, że wielu akwarystów z powodzeniem trzyma je w podobnej obsadzie i liczebności). Chyba, że uważacie, że któryś gatunek powinien być liczniej reprezentowany?

Teraz chciałbym Was prosić o pomoc w doborze podłoża. Chciałbym, żeby pasowało do rybek, ale zależy mi na czarnym. Myślałem, żeby część dna, około 50% wysypać białym piaskiem kwarcowym (0,2-0,8 mm - 30 kg), a pozostałą część czarnym piaskiem kwarcowym (0,8-1,2 mm - ok. 25 kg). Co myślicie? I czy można/warto dać pod piasek ziemię ogrodową?

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#10

Post autor: Witek »

Ja bym na początek z ziemią nie kombinował... choć w takim akwa nie robi się łatwo zmiany podłoża...
Co do dwóch kolorów piachu to musiał byś dać mocną przegrodę pomiędzy by się nie mieszały... a jak zdecydujesz się na pielęgniczki to i tak będą one je mieszać... więc chyba lepiej wybrać jeden kolor... ważne by piach dodatkowo nie zatwardzał bo twardości i pH i tak masz sporę jak na planowaną obsadę. Piachu chyba za dużo planujesz dać... Jakie rośliny planujesz, jaki inny sprzęt (filtry, butle z CO2) jakie masz oświetlenie (to ten nowy zestaw z 3 belkami 18W, ja mam stary z dwoma 24W). Akwa mam mocno zarośnięte na piachy (jeden worek 25kg) z kulkami gliniano-torfowymi praktycznie bez nawożenia http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=32370

Autor
Swiezak
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt gru 27, 2016 12:42 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#11

Post autor: Swiezak »

Witek pisze: chyba lepiej wybrać jeden kolor... ważne by piach dodatkowo nie zatwardzał
Ok, zdecydowałem się na piasek ZEW, nie powinien zatwardzać. Dam też te kulki gliniano-torfowe skoro się sprawdzą z piachem
Witek pisze: Jakie rośliny planujesz
Do tej obsady i warunków doradzono mi cryptocoryny vallisneria sagitaria rogatek anubias i moze echinodorus. Dość łatwe w uprawie jak na moją początkową wiedzę
Witek pisze: jaki inny sprzęt (filtry, butle z CO2) jakie masz oświetlenie
Oświetlenie 3x18W. Podobno może być za mocne. CO2 na razie nie planuje, a co do filtra, to rozważam jeden z tych:
1) JBL CristalProfi e1501 Greenline
2) EHEIM 2271 020 Filtr Professionel 4+ 250
3) Aquael Unimax 500 Professional
Który by się najlepiej sprawdził?
Witek pisze: Akwa mam mocno zarośnięte na piachy (jeden worek 25kg) z kulkami gliniano-torfowymi praktycznie bez nawożenia viewtopic.php?f=15&t=32370
Piękne!

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#12

Post autor: Witek »

EHEIM 2271 chyba za mały... Unimax500 za duży... JBL 1501 z tego chyba najbliższy...
Ja wolę dwa mniejsze filtry... w sumie to mniej prądu łącznie pobierają i można w jednym spokojnie pogrzebać bo drugi ewentualnie uciągnie... i jak się z jednym coś stanie (awaria) to też masz czas... u siebie mam jeszcze wewnętrzny. Tobie jak się zdecydujesz na jeden większy kubeł też radzę mieć jakieś zabezpieczenie w postaci wewnętrznego zawsze to jakieś mieszanie wody z symboliczną biologią...
Twoja decyzja.
Nowe belki dają więcej światła to jak by co możesz jedną wyłączyć...
Trochę ziela mogę odstąpić... dawaj info na priv
Awatar użytkownika

jacekzabki
Noble
Posty: 600
Rejestracja: sob kwie 09, 2016 8:36 am
Lokalizacja: Ząbki

[260l] Ameryka Południowa - początkujący

#13

Post autor: jacekzabki »

Znów wybór filtra... . A ja znów poradzę to samo: jeśli masz zamiar ten zbiornik (260 litrów) użytkować przez wiele lat to proponuję nie oszczędzać na filtrze i zakupić odpowiedniej wielkości Eheim (wtedy masz dużą pewność, że nie będziesz miał problemów przez wiele lat). A jeśli to tylko zbiornik przejściowy i zamierzasz w niedalekiej przyszłości zakupić większe akwarium to lepiej zainwestować w tani filtr, który za jakiś czas sprzedasz i nie odczujesz za bardzo straty w portfelu.
Aha... do tego akwarium proponowałbym raczej Eheim o większej wydajności.
Ostatnio zmieniony czw gru 29, 2016 10:37 pm przez jacekzabki, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ