Używane akwarium bez wody - ile czasu może tak stać?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Używane akwarium bez wody - ile czasu może tak stać?

#1

Post autor: peater »

Witam,

Powoli przymierzam się do zmiany akwa na większy zbiornik. Zdecydowanie skłaniam się ku używanym zestawom i tu moje pytanie - często widzę wystawione na aukcjach używane akwaria które stoją suche - bez wody. Czy macie jakieś doświadczenia/wiedzę teoretyczną w tym temacie - chodzi mi o to ile czasu może takie akwarium stać bez uszczerbku na szczelności - czy silikon po jakimś czasie nie zrobi się kruchy i nieszczelny ? (zakładam że wcześniej akwa służyło komuś x lat w formie zalanej )

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi! :)
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Używane akwarium bez wody - ile czasu może tak stać?

#2

Post autor: tompoz »

Woda lub jej brak nie mają tu nic do rzeczy - silikon w żaden sposób nie reaguje na wilgoć, dlatego jest idealnym klejem akwariowym.

Bardziej istotne jest w jakich warunkach baniak był przechowywany, silikon źle reaguje na zmiany temperatury, właśnie wtedy może się kruszyć i przestać być szczelny.
Pozdrawiam,
Tomek

Majszczur
Uzależniony
Posty: 687
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 11:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Używane akwarium bez wody - ile czasu może tak stać?

#3

Post autor: Majszczur »

Moja 450tka przez rok stała w garażu (bo nie mogłam się zebrać do jej zainstalowania), więc był narażona na upał i mróz. Po zalaniu już trzeci rok "działa" bez zarzutu.
"Kto prawdę mówi ten niepokój wszczyna"
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Używane akwarium bez wody - ile czasu może tak stać?

#4

Post autor: grazdar1 »

ogólnie uważa się dla bezpieczeństwa iż pewna żywotność akwarium to 10 lat- po tym czasie radzi się wymiana na nowe lub przynajmniej sklejenie na nowo
na silikon jak i szkło ujemny wpływ mają promienie uv czyli ogólnie mówiąc -słoneczne -
także unikaj np trzymanych na balkonach itp
grazdar1

Autor
peater
Bywalec
Posty: 81
Rejestracja: czw lip 22, 2010 8:37 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Używane akwarium bez wody - ile czasu może tak stać?

#5

Post autor: peater »

dzieki za bardzo pomocne odpowiedzi - widze ze byłem w błędzie ;]
ODPOWIEDZ