Reduktor do co2

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
bartolini1986
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 12:04 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Płeć:

Reduktor do co2

#1

Post autor: bartolini1986 »

Cześć

Może ktoś mi podpowie jak ustawić ciśnienie robocze na wyjściu na tym reduktorze, gdyż mam podane jednostki l/min i niby jest na dole podana skala od 0-10 bar ale jak to przeliczyć, że niby na czarnej skali 10 odpowiada 2 bary, 20 -4bary 30-6 i tak do ostatniej skali?? Nie chce uszkodzić elektrozaworu i zaworka które pracują do max 6 barów.

Obrazek

Zawór na butli odkręcony na maksa a na reduktorze tak, że wskazówka pokazuje 5 l/min (czerwona skala).
Zdjęcie poglądowe.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Reduktor do co2

#2

Post autor: don_Vall »

Pierwszy mierzy ciśnienie w butli. Drugi po redukcji. U mnie za reduktorem mam ustawione okolo 5 bar. Na ciśnienie w butli nie masz wpływu. Gdy używałem licznika bąbelków przy ciśnieniu powyżej 3 bar trudno było mi ustawić liczbę bąbli.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
bartolini1986
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 12:04 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Płeć:

Reduktor do co2

#3

Post autor: bartolini1986 »

Też masz takie manometry na reduktorze z taką skalą?
Właśnie chodzi mi jak tu ustawić tak jak w Twoim przypadku te 5 bar? mam ustawione niby 5 l/min według czerwonej skali a ile to bar o to jest pytanie... kręcąc zaworem na samym reduktorze mogę ustawić ile mi się podoba tylko ile będzie rozsądnie?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Reduktor do co2

#4

Post autor: don_Vall »

Przecież masz na nich napisane...
Ten po lewej ma skalę do 300 bar a ten po prawej do 40 bar. Czarne skale masz w barach a czerwone w psi (lewy) i l/min (prawy). Te czerwone wg mnie są zupełnie nieprzydatne.
Tam musisz kręcić pokrętłem, żeby prawy pokazywał około 5. Jak nakręcisz więcej to musisz spuścić CO2 za reduktorem by spadło ciśnienie na membranie.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

Autor
bartolini1986
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 12:04 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Płeć:

Reduktor do co2

#5

Post autor: bartolini1986 »

Dzięki za informację, kierowałem się tym że do czerwonej skali przypisane są- l/min a do tej czarnej- cfh i dlatego to mnie zmyliło bo nie wiedziałem jak to odczytać poprawnie :)

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Reduktor do co2

#6

Post autor: zorbek »

Cfh to producent manometru.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz

michal_j
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: ndz lip 26, 2009 1:06 am
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Michal
Płeć:

Reduktor do co2

#7

Post autor: michal_j »

Mam taki sam reduktor i zaworek camozzi

ustawiasz na prawym manometrze ok 5l/min i resztę regulujesz zaworkiem precyzyjnym, jak ustawisz za małe ciśnienie na reduktorze nie będzie możliwe dokładne ustawienie przepływu zaworkiem (nastawa będzie się rozjeżdżać po krótkim czasie)

przy moim setupie nie ma problemu, żeby ustawić przepływ powiedzmy 1 b / 3 sec, polecam zaworek camozzi, jest drogi ale wiadomo za co się płaci, przerabiałem już sporo innych zaworków i często kończyło się zagazowaniem obsady ..

pozdr
MJ
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Reduktor do co2

#8

Post autor: Drottnar »

Ja camozzi nie polecam. Miałem chyba jakiś felerny, bo nie szło na nim ustawić ciśnienia. Teraz mam plastikowy czarny i od kilku lat spisuje się doskonale

Autor
bartolini1986
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 12:04 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Płeć:

Reduktor do co2

#9

Post autor: bartolini1986 »

Ja kupiłem bo podobno ma być bardzo dobry z firmy AZ Pneumatica i póki co muszę powiedzieć, że dobrze się sprawuje i bardzo dokładnie można nim regulować przepływ.
Jeśli chodzi tak jak piszesz michal_j czy to nie zaszkodzi zaworkowi i lektrozaworowi ? bo niby jak ustawię te 5 l/min to wychodzi, że będzie trochę więcej jak 10 bar a zaworek ma sugerowane nominalne ciśnienie 6 bar? :roll:
Awatar użytkownika

limak
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 1:36 pm
Lokalizacja: tluszcz
Płeć:

Reduktor do co2

#10

Post autor: limak »

Cfh to nie żaden producent manometru tylko jednostka przepływu stopy sześcienne/godzinę. Producent tych "manometrów" klepie to chyba w chinach i nawet wyskalować swojego produktu nie potrafi :/ Prosił bym byś wykonał mały test dla mnie, zamknij zupełnie elektrozawór/zaworek precyzyjny, jeśli prawy "manometr" będzie pokazywał nadal nastawiona wartość to cala skala na nim jest do dupy ponieważ jest on obecnie wyskalowany jako przepływomierz(choć jego konstrukcja nie pozwala na mierzenie przepływu), a przy zamkniętym odpływie gazu powinien on pokazywać 0! Zapomnij o istniejącej skali na prawym manometrze, jest on opisany jako 0-10bar wiec można zakładać ze max wychyl istniejącej skali to 10bar resztę dzielisz proporcjonalnie. Wskazówka pionowo w górę to będzie ok 5bar, nie mogę jednak dać 100% pewności że będzie to idealna skala, można próbować go wyskalować podpinając na wyjście reduktora np. manometr do sprawdzania ciśnienia w oponach, lub dla własnego spokoju zakupić http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-16696" onclick="window.open(this.href);return false; mesle ze nawet wersja 6 czy 4 bary będzie odpowiednia do dawkowania co2 w akwa.

Autor
bartolini1986
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 12:04 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Płeć:

Reduktor do co2

#11

Post autor: bartolini1986 »

Czyli tak jak myślałem od samego początku, że czarna skala to zakres od 0-10 bar, czyli można przyjąć w tym przypadku, że:
10cfh = 2 bary
20cfh = 4 bary
30cfh = 6 bar
40cfh = 8 bar
i ostatnia kreska to te 10 bar max ??

Zrobiłem tak jak prosiłeś czyli wyłączyłem(zamknąłem) elektrozawór i zakręciłem zaworek to na zegarze ciśnienie nawet się zwiększyło miałem ustawione trzymając się czerwonej skali ok 2,5 l/min a po zamknięciu jest dobre 5 l/min :roll:
Awatar użytkownika

limak
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 1:36 pm
Lokalizacja: tluszcz
Płeć:

Re: Reduktor do co2

#12

Post autor: limak »

Tak jak myslalem skala prawego manometru jest bledna i manometr wcale nie pokazuje przeplywu.
Uklad cisnienie- wychylenie wskazowki jest praktycznie zawsze liniowy wiec zakladamy liniowa skale, 0 min 10bar max, reszte dzielimy na rowne czesci, tak jak zrobilem na szybko(i malo dokladnie) na zalaczonym obrazku. Fajnie by było jakby ktos zmierzyl faktycznie czy ten reskalowany manometr faktycznie bedzie mial 1 bar na wyjsciu przy wskazaniu 1bar, ale mysle ze do zastosowan akwarystycznych i taka skala przejdzie i bedzie dawala realne odzwierciedlenie tego co na wyjsciu.

Ja to widze tak ;)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Autor
bartolini1986
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 12:04 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Płeć:

Reduktor do co2

#13

Post autor: bartolini1986 »

No właśnie taki manometr powinni montować :)
ODPOWIEDZ