Zestaw co2

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
pablo8700
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob sie 18, 2012 9:21 pm
Lokalizacja: warszawa-wawer
Płeć:

Zestaw co2

#1

Post autor: pablo8700 »

Witam,
temat był wałkowany miliony razy, wiem, ale może zmieniły się Wasze odczucia, jakieś nowe doświadczenia itp.
Przechodząc do sedna sprawy, chciałem się Was zapytać czy lepiej jest kupić gotowy zestaw co2 czy może lepiej zainwestować w lepszy reduktor( typu aqua art) i kupować "na części? Słyszałem że mając reduktor z górnej półki do zestawu wystarczy butla, reduktor i dyfuzor, czy to prawda? Czy również potrzebny jest zaworek precyzyjny? Nie chciałbym uśpić obsady, wiec proszę o jak największą ilość rad i podpowiedzi.
pozdro
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zestaw co2

#2

Post autor: rhino »

Lepiej poskładaj - wybierzesz najlepsze (sprawdzone) elementy .
Jak bez zaworka zamierzasz precyzyjnie (!) regulować dopływ gazu ? Co prawda są reduktory (mam taki) z wbudowanym dodatkowo zaworem precyzyjnym (igłowym) ale do precyzji raczej im dość daleko (przynajmniej w moim Dennerle , bo Aqua Art nie używałem).
Dobry (!) zawór stanowi też ogranicznik (swego rodzaju bezpiecznik) , który ochroni (przypadkowe odkręcenie zaworu 2-go stopnia , awaria itp. ) mieszkańców akwarium przed zagazowaniem.
Do całego zestawu niezbędny jest też zawór przeciwzwrotny , który zabezpieczy przed cofającą się wodą wszystko co po drodze do butli- chyba że gazujesz 24h/dobę i szybko wymieniasz butlę ;)
Ratel

Autor
pablo8700
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob sie 18, 2012 9:21 pm
Lokalizacja: warszawa-wawer
Płeć:

Zestaw co2

#3

Post autor: pablo8700 »

Dzięki za radę, możesz podać jakieś konkretne firmy ?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zestaw co2

#4

Post autor: rhino »

Chodzi o zawór precyzyjny ?
Jeśli tak to z tych co testowałem mogę polecić Grün system oraz ADA (chyba najlepszy i niestety najdroższy :( ale tego używam) . Raczej dobre opinie maja też Camozzi . Podejrzewam że jutro od forumowiczów dostaniesz inne , sprawdzone propozycje.
Pamiętaj tylko o podłej przypadłości wielu reduktorów , pod koniec gazu w butli gdzieś w okolicach 10-30 bar , reduktor traci zdolność utrzymania ciśnienia i wali w dyfuzor (z jakim skutkiem ? chyba łatwo się domyślić) i dlatego uważam że na zaworku precyzyjnym (dławiącym) nie ma co oszczędzać ! Właśnie w takiej sytuacji dobry zawór powstrzyma ciśnienie i będzie znacznie ograniczał ilość gazu . Nawet w nocy nie powinno to spowodować totalnego wytrucia obsady w akwarium .
Ostatnio zmieniony wt paź 29, 2013 12:02 am przez rhino, łącznie zmieniany 4 razy.
Ratel

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Zestaw co2

#5

Post autor: pkucaba »

Używam Grün system i Camozzi... Są lepsze niż plastikowe.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Zestaw co2

#6

Post autor: rudy1986 »

Co do reduktora uzywalem i zaworka precyzyjnego (uzywane w dwoch roznych akwa) oba bardzo dobrze sie sprawdzaly i naprawde bylem z tego zadowolony

quest
Bywalec
Posty: 51
Rejestracja: śr paź 13, 2010 7:16 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Odp: Zestaw co2

#7

Post autor: quest »

To i ja dam swoją opinię. Ponad dwa lata temu kupilem na aquario zestaw z podzespołami pneumatic. Jezuu ile ja przez ten syf się namordowalem. Elektrozawor miał wymienioną ze trzy razy uwzczelke a i tak był nieszczelny, teraz leży gdzieś niewiadomo gdzie w szafce bo straciłem do niego cierpliwość. Zaworek precyzyjny PĘKŁ ! także absolutnie odradzam kupno Pneumatica. Teraz mam na sztywno reduktor a za nim zaworek camozzi i już nie muszę martwić się o to że butla poleci w tydzień.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zestaw co2

#8

Post autor: Drottnar »

Pamiętam, że Kamila też w Aquario coś kupowała i miała potem problemy ze szczelnością... Ja u siebie mam reduktor z rotametrem i do tego zaworek precyzyjny wyklinany przez wszystkich, bo plastikowy. I żyję. I obsada też żyje. :)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Zestaw co2

#9

Post autor: pkucaba »

Drottnar pisze:Pamiętam, że Kamila też w Aquario coś kupowała i miała potem problemy ze szczelnością...
Ja odkupiłem ten zestaw od Kamili. Zmieniłem zaworek precyzyjny i uszczelniłem manometr w reduktorze. Działa ok.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Zestaw co2

#10

Post autor: Drottnar »

Aha, czyli nie poszedł w końcu do reklamacji :)
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Zestaw co2

#11

Post autor: Winter »

Ja kupiłam taki zestaw:
http://www.plantagarden.pl/technika-co2 ... butla.html" onclick="window.open(this.href);return false;
jestem z niego bardzo zadowolona. Bardzo ładnie trzyma. Nie wiem, co się dzieje jak butla się kończy, bo od marca się jeszcze nie skończyła (daje 10h na dobę).
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Zestaw co2

#12

Post autor: pkucaba »

Winter, masz zestaw jak ja, z zaworkiem camozzi. Nie mam tylko elektrozaworu.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Zestaw co2

#13

Post autor: Winter »

Elektrozawór dobra rzecz :-D Oszczędza CO2 (na dłużej starcza), zabezpiecza baniak, jak elektryczności zabraknie i ułatwia obsługę, bo wystarczy w przedłużaczu wtyczkę wyjąć i już nie leci bez sensu w czasie prac pielęgnacyjnych.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Autor
pablo8700
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob sie 18, 2012 9:21 pm
Lokalizacja: warszawa-wawer
Płeć:

Re: Zestaw co2

#14

Post autor: pablo8700 »

winter pisze:Ja kupiłam taki zestaw:
http://www.plantagarden.pl/technika-co2 ... butla.html" onclick="window.open(this.href);return false;
jestem z niego bardzo zadowolona. Bardzo ładnie trzyma. Nie wiem, co się dzieje jak butla się kończy, bo od marca się jeszcze nie skończyła (daje 10h na dobę).
no własnie a co powiecie o takim zestawie jaki posiada koleżanka? i nie wiem też czy stosować elektrozawór, bo z jednej strony to ułatwienie, ale w przypadku braku prądu mogą być problemy

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Zestaw co2

#15

Post autor: pkucaba »

pablo8700 pisze:ale w przypadku braku prądu mogą być problemy
Nie ma prądu, zawór zamknięty...
Zestaw przyzwoity, a dzięki elektrozaworowi zaoszczędzisz czas na nabijanie butli.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zestaw co2

#16

Post autor: rhino »

Pablo8700 ,

zawory dzielą się sposobem działania na NC(NZ) - normalnie zamknięty i NO-normalnie otwarty , normalnie znaczy bez napięcia . W akwarystyce do CO2 stosujemy NC czyli "brak prądu" = brak gazu (CO2) bo zawór zamknięty , a to akurat jeszcze żadnego zbiornika w historii akwarystyki nie zabiło ;)
Ratel

Autor
pablo8700
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob sie 18, 2012 9:21 pm
Lokalizacja: warszawa-wawer
Płeć:

Zestaw co2

#17

Post autor: pablo8700 »

Czaje, po prostu chodziło mi o to czy braki w dostawie prądu nie spowodują przestawienia czasowego elektrozaworu i tyle, źle ująłem myśli :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Zestaw co2

#18

Post autor: rhino »

Przy elektronicznym programatorze czasowym z podtrzymaniem bateryjnym - nie . Przy prostym mechanicznym programatorze czasowym - tak .
Ratel
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Zestaw co2

#19

Post autor: Winter »

Owszem, brak prądu spowoduje przestawienie czasowe, ale ponieważ zegara sterującego światłem też to dotyczy, więc choć dzień z nocą się mogą zamienić, to nadal co2 będzie zsynchronizowane ze światłem. I o to mi chodzi.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Zestaw co2

#20

Post autor: sum »

winter, pod warunkiem,że światło i CO2 będą podłączone pod timery mechaniczne.Inaczej będzie to wyglądało jak któreś z urządzeń będzie podpięte pod elektroniczny z własnym podtrzymaniem czasu rzeczywistego :evil:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1459
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Zestaw co2

#21

Post autor: Winter »

Pewnie, że tak :-D Dlatego trzeba się zdecydować na jeden typ :-D
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Autor
pablo8700
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob sie 18, 2012 9:21 pm
Lokalizacja: warszawa-wawer
Płeć:

Zestaw co2

#22

Post autor: pablo8700 »

Dzięki za pomoc, chyba zdecyduje się na taki zestawik

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Zestaw co2

#23

Post autor: pkucaba »

winter pisze: Dlatego trzeba się zdecydować na jeden typ
Lub światło i zawór Co2 mieć pod jednym programatorem ;)
ODPOWIEDZ