Tetratec 1200- podnosi temp

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
norx0
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: czw gru 01, 2011 9:46 pm
Lokalizacja: warszawa,praga północ
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#1

Post autor: norx0 »

Witam.
Kilka dni temu do swojej filtracji, aby wspomóc mniejszego kolegę HW 302, dodałem używanego Tetratec 1200,
ładny przepływ, można dobrze go wypełnić...ale zauważyłem skok temperatury o 2-3*C (zależy od termometru), tak czy siak zamiast chcianych 25*C jest 27-28*, przy czym pracę turbiny słychać(co w tym tanim chińskim HW nigdy nie występowało), także czuć cieplejszą głowicę tuż nad turbinką, sama turbinka też jest cieplejsza.
Czy to taki filtr czy wada mojego? dodam że więcej nie podnosi temperatury, tylko tyle.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#2

Post autor: bartek »

Moją tetrę też było słychać parę dni, aż się odpowietrzyła kompletnie. Temperatury mi filtr nie podnosi - bardziej oświetlenie.
Irytuje mnie w tym filtrze, że pracuje nieco głośniej po każdej podmianie wody, jak się choćby lekko zapowietrzy. Ręczne odpowietrzanie niewiele daje - trzeba odczekać te ok. 30 godzin aż ponownie ucichnie.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#3

Post autor: rudy1986 »

Jak chcesz go odpowietrzyc dobrze potrzasaj nim czesto i wtedy caly tlen sie usunie i nie bedzie pierdzial. co do temperatury to napewno nie przez filtr. glowoca nie jest w stanie tak podgrzac, sprawdz grzalke czy termostatu szlak nie strzelil. chyba ze to przez zapow8etrzenie jest ciepla glowixa

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#4

Post autor: don_Vall »

Przecież filtr mam tylko kilka watów mocy. Nie da rady grzać. Temperaturę podnosi albo grzałka albo oświetlenie.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#5

Post autor: Christo »

Filtry wewn. mają tylko kilka wat, a potrafią ładnie podgrzać. Np Aqua Szut Turbo 8W dokładał mi trzy stopnie (do 23-24*C) i mogłem sobie zrezygnować z ogrzewania. W kubłach silniczek znajduje się na zewnątrz i oddaje większość ciepła powietrzu, a nie wodzie, więc to trochę nienormalne mimo większej mocy. Może coś uniemożliwia normalną pracę wirnika i w wyniku jego tarcia wydziela się ciepło, ale żeby było go aż tyle - dziwne.

Jeżeli filtr jest niedojrzały to możesz go wyłączyć na 1 dzień i będziesz wiedział czy to jego sprawka. Do jego odpowietrzenia polecam przepłukać go porządnie jakąś mocną głowicą wewn. (jeśli taką masz) zgodnie z normalnym obiegiem wody. Skuteczniejsze i wygodniejsze od potrząsania. :)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#6

Post autor: don_Vall »

To albo pobierał 8W albo zaginasz fizykę. Być może w jakiś niekorzystnych warunkach (np zatrzymany wirnik lub z dużymi oporami) prąd płynący przez cewkę będzie większy i tym sposobem znacząco zwiększy się moc. Duży prąd - duży opór - dużo ciepła.
Może masz zabrudzoną ośkę albo zaciśnięty wirnik. W JBL e901 da się tak zrobić.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Tetratec 1200- podnosi temp

#7

Post autor: Christo »

Nie znam się na fizyce, a już na pewno nie na tyle aby ją zaginać. Wiem tylko z czego korzystałem i jakie były tego skutki. Filtr pracował w normalnych warunkach. Przy kubłach (różnych marek) "efektu cieplarnianego" u siebie nie zauważyłem.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ