Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
legion94
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt wrz 26, 2014 2:25 am
Telefon: 535691329
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#1

Post autor: legion94 »

Witam, przy zakupie filtra dostałem grzałkę Eheim Jager 250w i nie bardzo wiem jak ją poprawnie ustawić w tej chwili w mojej 300l jest temperatura 29 choć "wybrałem" 26... boje się że jak przyjdą mrozy, rozpalę w kominku lub piecu i usmażę ryby.
btw nie mam instrukcji .
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#2

Post autor: Lech-u »

Jeśli masz temperaturę wyższą niż nastawioną na grzałce, prawdopodobnie co innego grzeje wodę. Np. oświetlenie.
Ile masz stopni bez grzałki? Sprawdzałeś?

Tu masz info jak skalibrować grzałkę: [youtube][/youtube]

Przejdź przez filmik do końca.

Rrrrogaty

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#3

Post autor: Rrrrogaty »

Na pewno coś innego musi grzać, chyba, że masz bardzo ciepło w domu. Żeby 250W ugrzało 300l do takiej temp. to by musiała bidula chodzić nonstop.

Autor
legion94
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt wrz 26, 2014 2:25 am
Telefon: 535691329
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#4

Post autor: legion94 »

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#5

Post autor: Lech-u »

Nie wykluczone, że zdechł termostat w grzałce. Poobserwuj, czy się włącza i wyłącza jak kręcisz regulatorem temperatury.

Autor
legion94
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt wrz 26, 2014 2:25 am
Telefon: 535691329
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#6

Post autor: legion94 »

Panowie mam bardzo ciepło w pokoju i na przeciwko mam okno niestety ( nie pomyślałem stawiając bańsko no i nie było bardzo miejsca innego ) druga sprawa że mam mocne ledy też. Okno niby mocno zasłonione no ale grzać grzeje.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#7

Post autor: Lech-u »

Sprawdź temperaturę w akwarium bez grzałki. Może jej nie potrzebujesz w ogóle.

Autor
legion94
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt wrz 26, 2014 2:25 am
Telefon: 535691329
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#8

Post autor: legion94 »

Sprawdzałem kiedyś i było coś koło 24 no ale to nie jest do końca bezpieczne, przez noc będą spadki duże, w zimę to samo. Co do tej grzałki to do czego służy ten niebieski "guzik"? do kalibrowania ? (załączyłem screena)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#9

Post autor: rhino »

Jeśli to nowa grzałka, to tutaj masz instrukcję (po polsku również)

https://www.eheim.com/en_GB/products/te ... #downloads" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel

Dein

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#10

Post autor: Dein »

Nop. Ja mam od dawna grzałkę taką samą i przyzwyczaiłem się, że jak ustawię na niej 20 stopni, woda będzie miała 24 stopnie niezawodnie. Nic oprócz niej nie grzeje, tylko jest nieskalibrowany termostat.

Autor
legion94
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt wrz 26, 2014 2:25 am
Telefon: 535691329
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Na imię mam: Mateusz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#11

Post autor: legion94 »

Dalem na 19 stopni ( ktoś mi kiedyś powiedział że jak jest 19 to patrzy sie na przeciwko wskaźnika czyli 26-27 ) chyba że zamienię eheima na jakąś grzałkę 100W która leży w szafce..

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#12

Post autor: inerkoma »

"Odgrzebuje" ten zacny topik....próbowałem wszelkich chyba sposobów żeby dojść do ładu z tą grzałką i serio....wymiękam. Powyższy filmik obejrzałem parę razy i kilka innych, robię tak jak Panowie radzą i co? I nic....Woda w akwarium ma 27 stopni ustawiam grzałkę na 25 a ta się włącza i grzeje...LOL. Może ja czegoś nie rozumiem??? :D Robię tak: niebieskim pokrętłem ustawiam na 27 stopni (tyle ile jest w baniaku) a następnie czerwonym przestawiam na 25 bo tyle chce mieć (zakładam 1 stopień odchyłki), włączam do kontaktu, a ta się od razu załącza...Pozostaje kupno innej grzałki lub kalibracja metodą prób i błędów w jakimś oddzielnym pojemniku....
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#13

Post autor: rudy1986 »

No wlasnie musisz zrobic na odwrot. Niebieskim ustawiasz sobie np na 25 stopni. Wlaczasz i czekasz jaka pokaze termometr. I dopiero czerwonym kalibrujesz na wskazana na termometrze:D

telefonotapatalkniete

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#14

Post autor: inerkoma »

Teraz tak zrobiłem. Przełożyłem grzałkę do miski i teraz kwestia jest taka: nagrzała wodę do 30 :D, ustawiłem wcześniej na 25 stopni niebieskim, nie da rady przekręcić czerwonego na 30 stopni tak jak napisałeś. Te czerwone pokrętło - z jednej strony wskazuje na skalę na niebieskim z drugiej jest pewna możliwość przekręcania pokrętła, w jakiej pozycji powinno być ustawione czerwone pokrętło - skrajnie przesunięte w lewo i dopiero od tego należy ustawiać niebieskie pokrętło czy też skrajnie w prawo lub na środku?
Ostatnio zmieniony wt sie 08, 2017 9:38 pm przez inerkoma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#15

Post autor: rudy1986 »

Czerwone na sam srodek. A niebieskie pokazuje wtedy temperature bez regulacji

telefonotapatalkniete

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#16

Post autor: inerkoma »

Czyli jak czerwone dam idealnie na środku że i wskaźnik i ten dzyndzel będą w środkowym położeniu w stosunku do tej czarnej zaślepki na górze grzałki to będzie ok? Zrobiłem własnie tak poprzednio i ustawiłem sobie na 25 stopni a woda miała 30 :(
Ostatnio zmieniony wt sie 08, 2017 9:48 pm przez inerkoma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#17

Post autor: rudy1986 »

Tak ale wtedy wskazania ustawiasz wg tego co na termometrze

telefonotapatalkniete

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#18

Post autor: inerkoma »

Oki zrobię tak jak zaproponowałeś za pierwszym razem. Ustawie niebieskim 26 stopni a jak grzałka popracuje to wtedy czerwonym wskażę wynik termometru, tylko zastanawiam się co jeśli nie będę mógł czerwonego pokrętła dać na wskazanie termometru.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#19

Post autor: rudy1986 »

Jak co tonapisz na priv. Wysle Ci zdjecia jak to powinno byc

telefonotapatalkniete

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#20

Post autor: inerkoma »

Napisałem na priv :)

pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#21

Post autor: pio386 »

Odkopię temat, bo również mam problem z grzałką Eheim i doprowadza mnie ona do szału :mad: Mam tą grzałkę (dokładnie model 50W) w akwarium 30l. Od początku miałem problemy z kalibracją, ale jakimś sposobem udało mi się ją doprowadzić do porządku i przez rok działała dobrze. Pech chciał, że tydzień temu w nocy odcięli mi prąd na osiedlu, temperatura spadła o kilka stopni i od tamtej pory za nic w świecie nie jestem w stanie ponownie ustawić grzałki, żeby trzymała temp. 26-27 st. Problem polega na tym, że niezależnie jakbym ustawił pokrętła na grzałce, to ona zawsze grzeje wodę o 3-4 stopnie więcej. Przykładowo - w akwarium temperatura wynosi 25 stopni. Ustawiam więc czerwone pokrętło na 25 (temperatura w baniaku) i niebieskie na 27 (docelowa jaką chcę mieć). Grzałka wyłącza się jednak dopiero gdy temperatura osiągnie 29 stopni. Czyli za dużo. No ale zrobiłem zgodnie z instrukcją - gdy grzałka "dobiła" do tych 29 st. przekręciłem czerwone pokrętło na 29, a niebieskie na 27. No i ta cholera znowu się załączyła i wyłączyła dopiero gdy temp. doszła do 32 stopni. Więcej już jej próbowałem kalibrować, bo z bojownika byłaby jajecznica ;) Nie wiem czy ja coś źle robię, czy grzałka po prostu jest uszkodzona. Gdyby ktoś mógł jeszcze coś tutaj poradzić, to będę wdzięczny.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#22

Post autor: marcinzabki29 »

Ustaw czerwone na 23, a niebieskie na 25.
Nie miałem takiej, ale z tego co piszesz, to takie ustawienie wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam Marcin

pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#23

Post autor: pio386 »

marcinzabki29, fabryczne ustawienia grzałki to 26 stopni na czerwonym i 26 na niebieskim. Gdy próbuję ustawić czerwone pokrętło na 23 to jest blokada (najniżej mogę wybrać 24 st.). Ale to i tak by pewnie dużo nie pomogło, bo jak pisałem grzałka niezależnie od ustawień zawsze podgrzewa wodę o ok. 4 stopnie. Ustawiłem na próbę 24 na czerwonym i 25 na niebieskim. W akwa miałem 25 stopni (mierzone trzema termometrami, każdy wskazuje tyle samo). Grzałka się załączyła i przestała grzać dopiero gdy temp. dobiła do 29 stopni. Czyli znowu te nieszczęsne 4 stopnie więcej... Wydaje mi się, że tą grzałkę mam uszkodzoną, bo to niemożliwe, żeby za każdym razem grzała tak samo. Chyba jedyne co mi pozostaje to zbić temperaturę w akwarium do 23 stopni i wtedy załączyć grzałkę. Dobije do 27 st. i powinno być ok.
Ostatnio zmieniony sob sty 20, 2018 3:00 pm przez pio386, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#24

Post autor: marcinzabki29 »

Gdzieś był jeszcze wątek z takim problemem.
Z tego co pamiętam to udało się go rozwiązać.
Ale niestety nie pamiętam jak.
Pozdrawiam Marcin

pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#25

Post autor: pio386 »

Pokombinowałem trochę i metodą prób i błędów doszedłem do takiego ustawienia:
- temperaturę w akwarium zbiłem do 25 stopni
- czerwone kółko na grzałce na 27
- niebieskie kółko na 24

W takim ustawieniu grzałka działa ok, tzn. podgrzewa wodę do 27 stopni jak chciałem. Pytanie tylko kiedy znowu się w niej coś nie poprzestawia ;) Z tego co czytam na forach, też zagranicznych, to dużo osób ma problemy z grzałkami Eheima. Jak już działają to jest ok, ale kalibracja tych grzałek to katorga.
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#26

Post autor: MarioM »

pio386 pisze: pn sty 22, 2018 1:24 pmak już działają to jest ok, ale kalibracja tych grzałek to katorga.
I dlatego lepiej, szybciej i taniej kupić jest grzałkę JBL lub Aquael'a :mrgreen: Tam po prostu włączasz, ustawiasz temp i zapominasz. Też przechodziłem gehennę z Jaeger'em 50W. Dla mnie te grzałki, obecne, to porażka niewarta pieniędzy, czasu i nerwów. Są lepsze i tańsze.
Ostatnio zmieniony pn sty 22, 2018 1:31 pm przez MarioM, łącznie zmieniany 1 raz.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pomoc z ustawieniem grzałki eheim

#27

Post autor: pio386 »

Teraz bym na pewno jej nie kupił. Za dużo kombinowania z tą kalibracją.
ODPOWIEDZ