Bimbrownia co2

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
agaka
Uczestnik
Posty: 28
Rejestracja: pn mar 17, 2014 11:09 am
Telefon: 601072594
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Agnieszka

Bimbrownia co2

#1

Post autor: agaka »

Witam mam pytanko odnośnie wykonania bimbrowni,wiem że w necie jest mnóstwo tego typu rzeczy ale chciała bym usłyszeć opinie forumowiczów może ktoś z czegoś takiego korzystał lub korzysta jak to się sprawdza może jakiś sprawdzony schemat wykonania będę bardzo wdzięczna :-D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Bimbrownia co2

#2

Post autor: Lech-u »

Wiem, że niektórzy lubią bimbrownie, ale ja bym Ci polecał butlę CO2 z reduktorem.
Wiem, koszt większy, ale i wydajność, a także kontrola tego co podajesz, większe.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Bimbrownia co2

#3

Post autor: rudy1986 »

Zalezy od tego jak duze masz akwarium, jezeli ok 100 litrow mysle i sam tego doswiadczylem ze wiecej przy tym roboty niz przy butli.
Metida jest prosta 1410.
Awatar użytkownika

Yorok
Bywalec
Posty: 58
Rejestracja: śr maja 21, 2014 3:29 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Bimbrownia co2

#4

Post autor: Yorok »

Potwierdzam opinie starych wyg. Sam chciałem spróbować bimbrowni zanim zdecyduje się na butlę. Tak też zrobiłem. Jednak mimo szybszego wzrostu roślin, ciągłe sprawdzanie ilości co2 w baniaku i częste przygotowywanie zacieru sprawiły, że przy jednakowo nie dużych kosztach bimbrowni po 6 tygodniach zamówiłem zestaw co2. Chcesz spróbować - próbuj, nabierzesz większego doświadczenia. Większość schematów dostępnych w sieci jest identycznych a dodając do tego przepis na zacier, który podał ci Rudy, nie będziesz miała problemow z jej przygotowaniem. Ale i tak pewnie zdecydujesz się na butlę.

Medalik

Re: Bimbrownia co2

#5

Post autor: Medalik »

rudy1986 pisze:Zalezy od tego jak duze masz akwarium
Mógłbyś rozwinąć myśl. Jaka jest zależność między bimbrownią, a rozmiarem zbiornika ? Sam skłaniam się do zrobienia bimbrowni do akwa 240l ale póki co zbieram jak najwięcej informacji na ten temat czy jest sens się bawić w małego "chemika" :D .

Rrrrogaty

Bimbrownia co2

#6

Post autor: Rrrrogaty »

Medalik pisze:Mógłbyś rozwinąć myśl. Jaka jest zależność między bimbrownią, a rozmiarem zbiornika ? Sam skłaniam się do zrobienia bimbrowni do akwa 240l ale póki co zbieram jak najwięcej informacji na ten temat czy jest sens się bawić w małego "chemika" :D .
Im większe akwarium tym większe zapotrzebowanie na CO2. Im większe zapotrzebowanie na CO2 tym większą bimbrownię musisz odpalić i częściej zmieniać zacier. Mam taki sam zbiornik i z moich eksperymentów wyszło, że nie jest to opłacalne. Poza tym bimbrownia ma coś takiego jak optymalne warunki pracy. Jak dowalisz za dużo zacieru to na początku będzie gazowała niesamowicie, ale będzie się szybko zużywać.

Medalik

Bimbrownia co2

#7

Post autor: Medalik »

Z zacierem i poprawnym zestawem nie będzie najmniejszego problemu gdyż w pracy mam bimbrownika, który trudni się tym fachem od dobrych kilku lat. Co prawda jego bimbrownie służą do zupełnie innych celów ale zasady chyba te same.

Rrrrogaty

Bimbrownia co2

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Bimbrownik to chce mieć dobry bimber i nie dać się złapać policji, ty chcesz mieć w miarę jednostajną produkcję CO2, który dla tego pierwszego jest tylko produktem ubocznym, na który nie zwraca uwagi. Przy tak dużym zbiorniku bimbrownia mija się z celem. Sam do tego dojdziesz.

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Bimbrownia co2

#9

Post autor: inerkoma »

To ja dodam od siebie, że całkiem niedawno miałem bimbrownie w akwarium i zakończyłem juz ten etap. Na początku fajna zabawa, pozornie taniej ale...jak zrobisz nieszczelną instalację to oczywiscie gaz szlak trafi, ponownie cała zabawa z zacierem itd. Przy nieszczelnościach będą lecieć bomble ale słabiej i będziesz się zastanawiał o co come on. Więc szczelność to podstawa. Druga rzecz, przynajmiej u mnie tak było że zacier wystarczał tak maks na tydzień, lipa jest taka, że drożdże mają jakąś tam datę ważności a po tej dacie jakoś ta reakcja z cukrem nie była zadowalająca. Za jakiś czas zacznie Cię wkurzać ciagłe pilnowanie zacieru, potrząsanie butelkami, sprawdzanie czy nic sie nie rozszczelniło. Krótko mówiąc bimbrownia ok, żeby sobie poeksperymentować z CO2 przekonać sie a w między czasie zbierać kase na zestaw z butlą.

Medalik

Bimbrownia co2

#10

Post autor: Medalik »

Wczoraj wyleczyłem się z bimbrowni :D Po 3 godzinach uszczelniania kolejnych mydlanych bąbelków zacier popłynął do sedesu... Aż ciśnie mi się na usta popularny cytat "No i w piz*u wylądował...i cały misterny plan też w piz*u" :shoot:
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Bimbrownia co2

#11

Post autor: adams750 »

Na taki baniak jak Twój już 1,5kg butla wystarczy na jakiś czas, a koszt nabicia jest nie wielki. Sam zaczynałem z co2 z bimbrowni w swoim 450 litrowym aqua a przygoda ta trwała dwa tygodnie :mrgreen: gdyż już po tygodniu miałem dosyć pilnowania zacieru na tak dużym szkle.

Rrrrogaty

Bimbrownia co2

#12

Post autor: Rrrrogaty »

Medalik pisze:Wczoraj wyleczyłem się z bimbrowni :D Po 3 godzinach uszczelniania kolejnych mydlanych bąbelków zacier popłynął do sedesu... Aż ciśnie mi się na usta popularny cytat "No i w piz*u wylądował...i cały misterny plan też w piz*u" :shoot:
Napisałbym coś, ale wydało by się w końcu jaki jestem złośliwy, więc sobie daruje :D
adams750 pisze:Na taki baniak jak Twój już 1,5kg butla wystarczy na jakiś czas, a koszt nabicia jest nie wielki. Sam zaczynałem z co2 z bimbrowni w swoim 450 litrowym aqua a przygoda ta trwała dwa tygodnie :mrgreen: gdyż już po tygodniu miałem dosyć pilnowania zacieru na tak dużym szkle.

Kupuj butlę jak największą i jaką dasz radę zmieścić. Kosztami się nie bardzo różnią, a komfort ładowania raz na rokczy półtora dużej butli to coś świetnego.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Bimbrownia co2

#13

Post autor: adams750 »

Jeżeli chodzi o mnie to ja już jestem wyposażony i to sądzę całkiem dobrze gdyż mam dwie butle 6,2 kg alu. i jedną 1,5kg :-D

Rrrrogaty

Bimbrownia co2

#14

Post autor: Rrrrogaty »

Uwagę o pojemności butli kierowałem do Medalika.

@adams750: Butla aluminiowa o takiej pojemności? Chciałbym to zobaczyć.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Bimbrownia co2

#15

Post autor: adams750 »

Jestem teraz w pracy ale zerknę w telefonie czy nie mam gdzieś zdjęć jak znajdę to wrzucę. Różni się od stalowej tym że jest niższa ale pękata

-- Wt lis 25, 2014 6:45 pm --

Tak ona wygląda nie widać całej ale zawsze coś. Już kilka osób chciało odkupić jedną butle bo są nietypowe.

Obrazek

Medalik

Bimbrownia co2

#16

Post autor: Medalik »

Rogatek chyba wiem co mniej więcej chciałeś mi przekazać ale przyznaj, że "doświadczenie" jakie zdobyłem bezcenne :mrgreen:
Ostatnio zmieniony wt lis 25, 2014 8:56 pm przez Medalik, łącznie zmieniany 1 raz.

Rrrrogaty

Bimbrownia co2

#17

Post autor: Rrrrogaty »

W ramach doświadczania zawsze mogłeś zaliczyć zacierową eksplozję po całym pokoju, więc i tak szybko Ci poszła nauka ;).
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Re: Bimbrownia co2

#18

Post autor: Vanilka »

ROGATEK pisze:W ramach doświadczania zawsze mogłeś zaliczyć zacierową eksplozję po całym pokoju, więc i tak szybko Ci poszła nauka ;).
taaaak, to jest bezcenne doświadczenie :D :razz: :hah:
na szczęście mam tym razem butlę :viva:
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
ODPOWIEDZ