Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

#1

Post autor: Lech-u »

Mam pomysł, żeby zrobić automatyczną dolewkę.
A ponieważ "kuję w ścianach" to pomyślałem także o możliwości wykonania awaryjnej "przelewki".
Mam możliwość poprowadzenia rury do kanalizacji (grawitacyjnie). Zastanawiam się na jakimś patencikiem, który pozwoli wodzie uciekać do rury, jeśli do akwarium dostanie się za dużo wody (bo np. elektrozawór nie zadziała i będzie dopuszczał wodę do bólu).

Pytanie: czy można to jakoś zrobić bez wiercenia dziur w akwarium (tego nie mogę i nie chcę zrobić). Myślałem o jakiejś odwróconej U-rurce podłączonej do jakiegoś małego naczynia wyrównawczego ustawionego na poziomie wody w akwarium. I jeśli pojawi się za dużo wody w akwarium, to woda się przeleje do naczynia wyrównawczego a potem grawitacyjnie do kanalizacji.
Tylko nie bardzo wiem:
1. jak zapewnić stałą obecność wody w odwróconej U-rurce?
2. jakie naczynie zastosować, żeby z niego wychodziła przelewka automatyczna (awaryjna) do kanalizacji?
3. jak zrobić, żeby dwa akwaria o różnych poziomach wody mogły korzystać z tego samego patentu (urządzenia) przelewowego?

No i to "coś" mogłoby być fantastycznym urządzeniem do spuszczania wody do podmianek. Jeśli by zastosować jakiś sposób na dopompowanie tam wody, która zechce uciec do rury kanalizacyjnej.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

#2

Post autor: don_Vall »

Jak do U-rurki (konieczne jest jeszcze druga by razem działały jak komin) dolejesz wody to póki będzie w niej woda (w jej syfonie) to będzie płynęła. Poszukaj tematu owerflowbox i pudełko przelewowe bez pudełka.
Jeżeli różnica poziomów jest znaczna to nie widzę patentu by coś wspólnego zadziałało. Jedynie do każdego akwarium naczynie przelewowe.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

#3

Post autor: pkucaba »

Przeniosłem. W dziale DIY tylko konstrukcje proponuję, a dział techniczny ogólny na dyskusje lepszy będzie.

[youtube][/youtube]

-- 6 sty 2015, o 21:41 --

Kompletny system podmiany wody:

[youtube][/youtube]
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

#4

Post autor: Lech-u »

Pierwszy system ma tylko jedno "ale". Mianowicie nie mam pewności, że w zielonej rurce będzie woda. Z różnych powodów może woda z niej wylecieć lub jakiś bąbel powietrza wleci do niej i ją zablokuje. Wtedy system przestanie działać.
Moim zmartwieniem jest właśnie znalezienie takiego sposobu, który zapewni na 100% obecność wody w tej zielonej rurce.

Drugi filmik to sump, a takowego nie mam...

Dziękuję za przesłanie filmików.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

#5

Post autor: krasnal »

Lech-u pisze:Moim zmartwieniem jest właśnie znalezienie takiego sposobu, który zapewni na 100% obecność wody w tej zielonej rurce.
Jeżeli odwrócone U będzie miało końce cały czas zanurzone =obowiązuje zasada naczyń połączonych-woda cały czas jest w środku
Pamiętasz "stare" filtry (szklane) zawieszane na szybie - tam było takie rozwiązanie ,bo napęd(powietrze) podłączony był do wylotu
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przelewka - - awaryjna i do spuszczania wody

#6

Post autor: Lech-u »

krasnal pisze:Pamiętasz "stare" filtry (szklane) zawieszane na szybie
Pamiętam. I właśnie dlatego się niepokoję. Bo raz na jakiś czas zdarzała się taka sytuacja, że rurka się zapowietrzała. I to zwykle przez przypadek. Zatem raz na jakiś czas może się zdarzyć, że rurka się zapowietrzy a wtedy będzie to oznaczało zalanie mieszkania. (jeśli w tym samym czasie nawali elektrozawór od dolewki...)
ODPOWIEDZ