Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#1

Post autor: silver007 »

Mam w akwarium 60x35x45 punktowy wylot wody z kubła. Mimo, że filtr ma przepływ całkiem solidny, to z tego co obserwuję woda nie krąży dobrze. Szczególnie kuleją przednie narożniki akwa gdzie widać, że zaczynają gromadzić się glony. Miałem niedawno podobną sytuację w 240l i wtedy po prostu dołożyłem drugi kubeł :) W 94l to już byłaby lekka przesada... :)

Dlatego myślę nad cyrkulatorem (deszczownia póki co nie wchodzi w grę). Na allegro gotowca raczej nie znajdę (bo falownik do morszczaka mi nie potrzebny), zwłaszcza, że chciałbym żeby to było coś naprawdę malutkiego, co można schować za korzeniem, czy w upchnąć między roślinami.

Znalazłem taki mini filterek, który po odjęciu "pojemnika na media" jeszcze zmniejszyłby swoją objętość i może dałby radę:
http://www.allegromat.pl/aukcja169893" onclick="window.open(this.href);return false;

Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły na małą pompkę "gotowca" lub DIY?
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#2

Post autor: asheka »

JVP produkuje takie małe, tanie cyrkulatory.
Niestety opinie na ich temat są mocno podzielone.
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#3

Post autor: silver007 »

A masz gdzieś Asheko jakiś konkretny przykład? Bo najmniejszy jaki widzę to 2500l/h a to będzie tornado :)
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#4

Post autor: asheka »

JPV 100 jest chyba najmniejszy, ale to też 2000l/h. Tornado.
Jeśli chcesz, mogę Ci pożyczyć na testy FAN mikro.
Mam gdzieś w szufladzie.
Awatar użytkownika

bartek
Zapaleniec
Posty: 240
Rejestracja: wt lis 05, 2013 9:15 pm
Telefon: 790020866
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Bartek
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#5

Post autor: bartek »

silver007 pisze:Znalazłem taki mini filterek, który po odjęciu "pojemnika na media" jeszcze zmniejszyłby swoją objętość i może dałby radę:
http://www.allegromat.pl/aukcja169893" onclick="window.open(this.href);return false;
Czy jak zdejmiesz pojemnik na media, to na wierzchu nie znajdzie się wirnik? To chyba mało bezpieczne dla fauny akwarium...
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#6

Post autor: asheka »

bartek pisze:Czy jak zdejmiesz pojemnik na media, to na wierzchu nie znajdzie się wirnik?
Znajdzie się. Konieczna byłaby mała przeróbka.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#7

Post autor: rhino »

Eheim skim 350, ma regulację przepływu, wirnik jest oddzielony, dodatkowo możesz używać jako "skimmera" :)
Jeden minus, przewyższa zakładany budżet.
Ratel
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#8

Post autor: tzw79 »

Posiadam Eheim skim350 ale używam tylko jako skimmera kiedy jest to potrzebne, kilka minut dziennie, żeby nie wytrącać zbytnio z wody co2. Za to swego czasu w swoich 54l zauważyłem ten sam problem czyli słaba cyrkulacja w dolnych partiach. Rozwiązaniem stał się Hydor pico : http://erybka.pl/product-pol-4751-Hydor-Pico-250.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Cena niewygórowana jest naprawdę mały, schowałem go przy tylnej ścianie za roślinami. Jedyny minus to położenie przewodu zasilającego na wejściu do urządzenia. Wymusza takie ułożenie wylotu, że powoduje " kopanie" dołów w podłożu przez strumień wody. Radą na to było założenie na wylot daszka od filtra Aquael fan 2. Daszek skierował strumień wody ku powierzchni i rozwiązał problem.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#9

Post autor: rhino »

Po wyjęciu "pływaka" spokojnie może pracować w zanurzeniu. Dwa w jednym :)

Oczywiście, to zupełnie luźny pomysł. Używam tego skimmera dłuższy czas, to fajne urządzenie.
Ratel
Awatar użytkownika

asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#10

Post autor: asheka »

Wirnik eheima zabezpiecza gąbka, co nie znaczy, że skimmer nie zassie zabłąkanej rybki, czy krewetki.
Nie zostanie poszatkowana, owszem. Zostanie przytulona.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#11

Post autor: sum »

Http://www.aquariumsklep.pl/aqarium-sys ... p7582.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A tu pod symbolem NWA 1000 prawidłowe zdjęcie.W przeciwieństwie do mocniejszych posiada regulacje przepływu,taka przesuwna osłonka na wylocie.
Obrazek
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#12

Post autor: rhino »

asheka pisze:Wirnik eheima zabezpiecza gąbka, co nie znaczy, że skimmer nie zassie zabłąkanej rybki, czy krewetki.Nie zostanie poszatkowana, owszem. Zostanie przytulona.
Muszę przyznać rację, tak niestety jest. Słuszne spostrzeżenie, asheko.
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#13

Post autor: silver007 »

rhino pisze:Eheim skim 350, ma regulację przepływu, wirnik jest oddzielony, dodatkowo możesz używać jako "skimmera" :)
Jeden minus, przewyższa zakładany budżet.
A przecież tu nigdzie nawet słowo o budżecie nie padło :D
Ten eheim jest ciekawy tylko gabaryty ma spore, a chciałbym sprzęt możliwie niewidoczny i który będzie zamontowany przy dnie akwarium, bo odnoszę wrażenie że to tam właśnie cyrkulacja kuleje.
tzw79 pisze:Rozwiązaniem stał się Hydor pico : http://erybka.pl/product-pol-4751-Hydor-Pico-250.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Bardzo ciekawa propozycja. 250l/h pralki nie zrobi, a z tego co widzę jest też chyba regulacja przepływu.
sum pisze:Http://www.aquariumsklep.pl/aqarium-sys ... p7582.html
A tu pod symbolem NWA 1000 prawidłowe zdjęcie.W przeciwieństwie do mocniejszych posiada regulacje przepływu,taka przesuwna osłonka na wylocie.
Z tego co widzę w danych to regulacja jest chyba od 800 do 1600 l/h. 800 w akwarium o podstawie 60x35 cm to już będzie wichura...

Jak by nie było - sporo propozycji padło, więc dziękuję za opinie i pomysły. Wszystkie przydatne. Wspomnianego Aquaela obiecał mi pożyczyć mieszkający niedaleko znajomy (a jak nie, to da Asheki się uśmiechnę :) ). Zrobię testy i jak się nie sprawdzi to poleci Hydro pico. Drogi nie jest, a pompa się zawsze przyda, więc jak się nie sprawdzi to będę leciał dalej z poszukiwaniami :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#14

Post autor: rhino »

silver007 pisze:A przecież tu nigdzie nawet słowo o budżecie nie padło
Przepraszam, DIY mnie jakoś zmyliło :)
Ratel
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#15

Post autor: Lech-u »

A ja bym Ci polecił coś takiego:
Obrazek

Mało, że są już odpowiednio zabezpieczone wirniki, to masz regulację przepływu i niezawodną firmę.

No i możesz w razie czego zrobić z tego całkiem niezły filtr wewnętrzny.

Tu poczytaj:
https://www.eheim.com/en_GB/products/te ... /powerhead
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#16

Post autor: tzw79 »

silver007 pisze:z tego co widzę jest też chyba regulacja przepływu
Tak zgadza się, czerwony element urzadzenia jest pokrętłem regulującym przepływ.
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#17

Post autor: silver007 »

Lech-u pisze:A ja bym Ci polecił coś takiego:
https://www.eheim.com/en_GB/products/te ... /powerhead
Taka myśl wpadła mi do głowy... Ciekawe czy taki filtr prawowałby dobrze... "do góry nogami" :)
Bo jeśli nie byłaby to pompka, lub coś równie małego, to na otarcie łez mógłbym upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zrobić wspomniany już w temacie skimmer (typowego nie chcę, bo są wielkie i brzydkie :) ).
Tego eheima bym chętnie odwrócił i dał przeźroczystą rurkę na wlot, którą pociągnąłbym pod taflę (bo w otwartym akwa z filmem problem niestety jest). Tylko czy to zda egzamin... Chyba muszę się wybrać do sklepu i pomacać tego typu filtry...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#18

Post autor: Lech-u »

silver007 pisze:Ciekawe czy taki filtr prawowałby dobrze... "do góry nogami"
To jest głowica w pełni zanurzalna w wodzie.
Może pracować do góry nogami.

-- 6 lut 2015, o 14:18 --

Zerknij na części:
Obrazek

-- 6 lut 2015, o 14:21 --

I jeszcze to:
http://reefbuilders.com/2013/04/26/ehei ... ter-mover/

-- 6 lut 2015, o 14:22 --

Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#19

Post autor: rhino »

Spokojnie :)
Zauważ że np. skim 350 i filtry miniUP i FLAT (też Eheim), mają na 99% tą samą jednostkę napędową. I w zależności od zastosowania, pracują albo wirnikiem w dół, albo w górę.
Po zakupie Skimmera i dodatkowo kosza na wkład od np. miniUP, masz dwa urządzenia. Filtr wewnętrzy lub skimmer, w zależności od potrzeby.
Nie miałem okazji tego sprawdzić, ale mam takie mocne przeczucie :)

-- 6 lut 2015, o 14:37 --

Lech-u,

chyba dogiąłeś tą StreamON 1800 :D
1800l/h do 94l ?!
Chciałbym to zobaczyć !
Ratel
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#20

Post autor: Lech-u »

rhino pisze:Lech-u,

chyba dogiąłeś tą StreamON 1800
1800l/h do 94l ?!
Chciałbym to zobaczyć !
To ostatnie to już żeby dobić wybrednego silvera! :D :D :D

Według mnie wyborem numer jeden jest powerball
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#21

Post autor: rhino »

Silver007,

mam filtr E. Aquaball 60. Głowica jest taka sama*, jak w tym "leszkowym".
Jeśli chcesz pożyczyć i wypróbować przed zakupem, służę.

*Przepraszam, pomyliłem się.
Leszkowy ma do 650l/h max.
Mój ma do 480l/h max.
Ratel
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#22

Post autor: sum »

Panowie,prawdziwy cyrkulator ma tą przewagę nad innymi pompami,iż można dowolnie regulować kierunek wypływu wody.
O ile się nie mylę to takiej regulacji nie posiada pompa Eheima a już na pewno skimmer.
silver007, uwierz,że 800l/h nie zrobi pustynnej burzy :) wszystko zależy od ustawienia.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#23

Post autor: silver007 »

No dobra, to dzięki za wszystkie propozycje, teraz będę robił testy i coś może wybiorę :) Zacznę od małych filterków i jak nie przejdzie to pomyślę nad czymś potężniejszym :) Propozycji padło sporo, więc dziękuję wszystkim raz jeszcze :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#24

Post autor: Lech-u »

Daj znać co wybrałeś, bom ciekaw.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Mały cyrkulator do akwarium słodkowodnego

#25

Post autor: silver007 »

Zacznę od Aquaela mikro, tylko muszę odwiedzić kolegę, który taki posiada. Jak nie da rady to mini pompa. Kolejny krok to coś ze wspomnianych Eheimów. Ale liczę że zatrzymam się na pierwszych mini opcjach. Jak by nie było - dam znać :)

-- Pn mar 02, 2015 9:29 am --

Tak jak obiecałem, krótki update z testów...

Zacząłem od Aquaela fan-mikro pożyczonego od kolegi. Filterek fajny jako typowy cyrkulator (bo nie wiem jak by można nim cokolwiek filtrować, skoro wkład filtracyjny to gąbką wielkości 4cm3...). Malutki, cichy, ogólnie super do poprawienia przepływu. Jest tylko jedno ale... Stwierdziłem, że jak już będę pchał kolejny kabel do akwa, to przydałoby się mimo wszystko mieć coś ze skimmerem, bo strasznie dokucza mi film białkowy. Właściwie to muszę go zbierać codziennie, bo tworzy się jednolita warstwa... Dlatego też przejrzałem rysunek "złożeniowy" i postanowiłem kupić Aquael'a Pat mini (jest nawet tańszy od mikro, bo kosztuje 30 zł):

Obrazek

Obrazek

Różnica między Patem i Fan-mikro jest taka, że Pat zamiast pojemiczka na media, ma nasadkę na gąbkę ("normalnych" rozmiarów), dzięki czemu można go swobodnie odwrócić żeby robił za skimmer. W dodatku nasadka pasuje na wąż 12/16, o czym później.
Tak więc wsadziłem go testowo w ten sposób:

Obrazek

W koszyczek wyglądający jak peryskop włożyłem trochę gąbki i umieściłem wlot jak najbliżej lustra wody (jednak na tyle, żeby nie zaciągał powietrza).

Początkowo wylot skierowałem w dół, bo chciałem zobaczyć czy poradzi sobie z filtracją powierzchni wody tylko za pomocą wlotu... Obserwacje po 24h? Na powierzchni film jest, ale o dużo mniej zwartej strukturze niż zwykle. Skierowałem więc wylot filtra do góry na kolejne 24h, tak żeby woda falowała. Efekt? Tafla wody - kryształ. Ale trochę nie o to chodziło... Dlaczego? Ano dlatego, ze filtr chciałem umieścić blisko dna i wyciągnąć do góry wlot z przezroczystego węża lub pleksi (jeśli chciałbym czarny komin to bym kupił Eheima Skim 350 i nie bawił się w DIY). Przede mną więc kolejny test - chcę umieścić jako wlot mały lejek z nacięciami. Może to pomoże w zasysaniu z powierzchni, bo mocy filtrowi nie brakuje (rozkręcony na maxa zamiata bardzo konkretnie).

Jest też kolejna kwestia - kultura pracy. Umieszczony "do góry nogami" Pat zaczyna hałasować. Co chwila cicho trzeszczy (i nie jest to zapowietrzanie, bo dzieje się podczas pracy "w pełnym zanurzeniu", raczej po prostu charakterystyka konstrukcji). Obrócenie go o 90 stopni już hałas niweluje, więc możliwe że wlot będę musiał zrobić z kolankiem.
Na minus też trzeba zaliczyć brak regulacji wylotu przez ruchomą głowicę (jak w fan mini chociażby). Wylot jest po prostu prostopadle do ściany akwa i amen. Można go korygować jedynie płaską nasadką lub jakimś DIY, ale to nie jest dla mnie jakiś szczególny kłopot.
W każdym razie będę jeszcze dawał znać jak coś z nim wykombinuję ;) (bardzo możliwe że będę się go starał zakopać w podłożu, albo coś tego rodzaju :D ).

-- Śr mar 04, 2015 10:11 am --

Minęły kolejne dwa dni testu z Patem który stara się zamiatać powierzchnię wody. Falowanie za jego pomocą pomaga, ale nie tak jak to sobie wyobrażałem. Film ciągle się zbiera. Nie ma struktury zwartej błony jak wcześniej, ale ewidentnie coś się osadza. Nie uniknie się zbierania go co jakieś 3-4 dni. Ewidentnie muszę coś wymyślić, żeby lepiej zasysać wodę z powierzchni, bo to powinno rozwiązać sprawę.
ODPOWIEDZ