SUMP czy Pompa C.O.

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#1

Post autor: Coatl1987 »

Witam ponownie po długiej przewie i od razu proszę o poradę.

Ostatnio przywracam do życia "projekt akwarium" i pojawił mi się dylemat... Mianowicie czy "wrócić" do pompy C.O. czy też zbudować/zakupić SUMP? Która z filtracji jest bezpieczniejsza? Która jest efektywniejsza?
Na Youtubie widziałem kilka (dokładnie 3 rodzaje) filtrów typu sump i odniosłem wrażenie że są dosyć głośne, potrzebują dużo miejsca i są stosunkowo niebezpieczne w wypadku braku prądu.

Generalnie zależy mi na wysokiej kulturze pracy a z doświadczenia wiem że DIY filtr z pompy C.O. jest całkiem cichy.
Gwoli wyjaśnienia tym razem śni mi się akwarium 200l 100x40x50 z kilkoma welonkami (max 4 szt)... I resztą obsady podobną do akwarium kolegi suma.

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#2

Post autor: denkmal »

To nie musi być pompa "czy" sump ... sump potrafi być bardzo cichy (zwłaszcza, jak masz miejsce, aby postawić go na tym samym poziomie - schować za ścianą albo co... ) - pompę C.O. jak najbardziej możesz użyć do "pędzenia" wody przez SUMPa.

Ja tam właśnie SUMPa będę robić :) - podoba mi się ta idea... oraz to życie, które czasem fajnie się tam rozwija, bo warunki nieraz bardziej sprzyjające dla jakiś alienów .... niż te, które panują w głównym.

Więc o ile masz miejsce, to ja bym Cię namawiał na SUMPa :)
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#3

Post autor: Coatl1987 »

Więc tak...

Niestety nie mam możliwości postawić sumpa nigdzie indziej niż pod akwarium i nie wiem czy to najlepszy pomysł co się zaś tyczy pompy C.O. to chodziło mi o filtr z korpusów narurowych. Czy taki pomysł jest w ogóe możliwy do realizacji? sensie sump pod akwarium... Co z przypadkiem gdy zabraknie prądu? przecież wtedy woda z akwarium grawitacyjnie znajdzie się w sumpie i powódź gotowa? Jest na to jakieś rozwiązanie? Zabezpiecznie?

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#4

Post autor: denkmal »

Żadna woda nie znajdzie się na podłodze - chyba, że ktoś zrobi jakąś super dziwną konstrukcję.
(jak ja kiedyś przy okazji robienia automatycznej podmiany wody :P ) ;)

Normalnie, to woda z akwarium przelewa się do SUMPa przez "grzebień" i dalej, zwykle przez komin wlewa / ścieka do sump'a. Jak nie będzie prądu - to po prostu woda z akwarium nie będzie się przelewać do SUMPa i tyle.

Na youtube (i nie tylko) jest pełno przykładów opisanych ładnie sumpów pod akwariami :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#5

Post autor: sum »

W temacie postu niestety nie pomogę :(
Ale to mnie bardzo cieszy :arrow:
Coatl1987 pisze:z kilkoma welonkami
:mrgreen:
Masz już jakieś doświadczenia z tymi rybami czy tak jak ja idziesz na żywioł? :x
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#6

Post autor: Coatl1987 »

Doświadczenia brak w utrzymywaniu welonów ale mam chęci :D
Co się tyczy sumpa to czy musi być koniecznie komin lub grzebień? Myślałem o czymś w rodzaju filtra zewnętrznego tak żeby od dna była mechaniczna filtracja (rzadka gąbka żeby drobnica nie wlazła) i potem w zbiorniku pod akwarium sump (zbiornik) z mediami i powrót np deszczownicą...
Czy takie rozwiązanie to już nie sump?!

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#7

Post autor: denkmal »

No jeśli chcesz bezpośrednio rurą leżącą na dnie akwarium połączyć sump stojący poniżej, to takiego rozwiązania nie widziałem i będzie faktycznie tak, że cała woda będzie mogła spłynąć z akwarium do sumpa (czy tam na podłogę).

EyeQueue
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: sob paź 30, 2010 9:31 pm
Lokalizacja: Rembertów (+Ursynów)
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#8

Post autor: EyeQueue »

Proponowane rozwiązanie może się sprawdzić moim zdaniem tylko w przypadku zainstalowania w sumpie zaworu, z przeproszeniem, spłuczkowego. Wtedy awaria prądu nie będzie straszna, bo podniesienie poziomu wody w sumpie zamknie zawór i tym samym odpływ wody z akwarium. To zresztą konieczne nie tylko w razie braku prądu, ale gdyby zablokował się wirnik pompy lub wydajność tłoczenia pompy spadła poniżej wydajności odpływu z akwarium.
Z drugiej strony, takie blokowanie odpływu do filtra może podczas zasłużonego urlopu lub długiego łykendu na Mazurach ubić całą obsadę.
Chyba jednak trzeba przeprosić się z kominem - rozwiązania sprawdzone często są najlepsze.

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş
Awatar użytkownika

Autor
Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#9

Post autor: Coatl1987 »

No dobrze. To pytanie od lajka. Czy do komina nie trzeba ingerować w strukturę akwarium? To znaczy czy nie jest konieczne wiercenie dziur w dnie? Albo wycięcie w boku aby wstawić grzebień? Jak taki komin miałby wyglądać bo szczerze mówiąc nie bardzo mam choćby blade pojęcie w tym temacie.

Poza tym, poprawcie mnie jeżeli się mylę, grzebień przelewowy będzie czyścił powierzchnię tylko i ewentualne tylko poderwane resztki chyba że prąd wody będzie na tyle duży żeby mieszał skutecznie wodę i podrywał syf z dna... A przy sumpie chyba raczej wskazane jest aby woda płynęła spokojnie... Czyli musiałbym uzupełnić jeszcze filtrację o mechanika np. w środku akwarium...?

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

SUMP czy Pompa C.O.

#10

Post autor: cinek1916 »

Trochę późno ale napiszę ;)
Zobacz sobie w internecie "overflow box" - pudełko przelewowe albo "PVC overflow". W tych wariantach nie musisz ingerować w akwarium.

Jeżeli dodasz do komina dodatkową szybę umieszczoną przed nim w taki sposób, że jej górna krawędź będzie nad wodą a dolna kilka cm nad dnem uzyskasz "zasys" z dna akwarium.

Moim zdaniem do 200l szkoda się bawić i w narurowce i w sumpa.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ