Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#1

Post autor: pio386 »

Witajcie. Kupiłem grzałkę "Eheim thermocontrol" 50W (wcześniej nazywała się chyba "Jager"). Mam problem z jej wyregulowaniem. Grzałka ma dwa pokrętła. Niebieskie - do ustawienia temperatury i czerwone, które jak mi się wydaje służy do kalibracji grzałki (w instrukcji są lakoniczne informacje na ten temat). Chciałbym grzałkę ustawić tak, żeby utrzymywała stałe 26 st. C.

Zrobiłem tak:
- przed pierwszym uruchomieniem grzałki ustawiłem czerwone pokrętło zgodnie z tym co wskazywał termometr w akwarium (na 25 stopni).
- niebieskie ustawiłem na 26 stopni i załączyłem grzałkę.
- grzałka zamiast "dobić" do tych 26 st. i przestać grzać wyłączyła się dopiero gdy na termometrze było 28 st.

Wyłączyłem ją na noc w obawie, że mi się bojownik ugotuje ;) Dzisiaj gdy temperatura w akwa spadła ponownie do 25 st. powtórzyłem całą procedurę, z tymże tak testowo ustawiłem żądaną temperaturę na 25 stopni (czerwone i niebieskie pokrętło w tej samej pozycji). W takiej sytuacji teoretycznie grzałka w ogóle nie powinna się załączyć. Mimo to wyłączyła się dopiero przy 27 stopniach. I potem w krótkich odstępach czasu ponownie włączała. Wygląda więc na to, że podnosi temperaturę o 2-3 stopnie za dużo niż powinna.

Gdzieś pewnie popełniam błąd, bo nie wydaje mi się, żeby nowa i zresztą bardzo polecana grzałka miała jakąś awarię. Jeśli ktoś z Was miał do czynienia z grzałkami Eheima, to będę wdzięczny za pomoc w jej kalibracji. Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony pt sty 13, 2017 4:22 pm przez pio386, łącznie zmieniany 1 raz.

Marshall
Gaduła
Posty: 104
Rejestracja: sob kwie 12, 2014 1:58 am
Telefon: 604321777
Lokalizacja: Gdańsk
Na imię mam: Adam
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#2

Post autor: Marshall »

Kalibracja, z instrukcji, tak mniej więcej:
- zmierz temperaturę w zbiorniku
- wyłącz zasilanie grzałki
- ustaw czerwony pipsztak na zmierzoną wartość (chyba nie wyciągając grzałki z wody)
- niebieskie pokrętło ustaw na żądaną temperaturę
- włącz grzałkę i bądź szczęśliwy
Ostatnio zmieniony pt sty 13, 2017 8:05 pm przez Marshall, łącznie zmieniany 1 raz.
Sent from my notebook. ;)
Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#3

Post autor: rhino »

Kalibracja w praktyce:

Opcja pierwsza:
- sprzedaj szybko
- kup używaną Jager (zielona)
Opcja druga:
- zostaw ją
- dokup zewnętrzny termoregulator

Smutne...
Ratel
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#4

Post autor: sum »

Czyli nie tylko ja miałem problemy.
Pierwsza poszła na reklamacje. Druga siedzi w akwa i teraz pracuje poprawnie, czyli trzyma temperaturę +/- 0,5*C.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#5

Post autor: pio386 »

To aż tak źle jest z tymi grzałkami? Skąd więc tyle pozytywnych opinii na internecie? :) Jak nie uda mi się jej ustawić w ciągu paru dni, to najwyżej wymienię na inną. A napiszcie, czy ja aby nie kupiłem zbyt mocnej grzałki do mojego akwa? Mam 30 litrów.

@Marshall
Tak właśnie zrobiłem. Niestety temperatura jest za wysoka o 2-3 stopnie od ustawionej na grzałce.
Ostatnio zmieniony pt sty 13, 2017 8:41 pm przez pio386, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#6

Post autor: rhino »

Źle nie.
Nie są powtarzalne i to jest problemem.
Żółta kontrola jakości szwankuje.
Możesz trafić dobrą, możesz złą.
Jak nie masz (dokładnego) termometra, to bedziesz chwalił.
Ratel
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#7

Post autor: Miro »

A jesteś pewny termometru ? Ja mam 3 i każdy podaje inną temperaturę.

Autor
pio386
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: śr gru 21, 2016 6:31 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Problem z grzałką Eheim, zbyt wysoka tempertatura

#8

Post autor: pio386 »

Sprawdzałem dwoma termometrami - takie zwykłe, szklane, kupione w akwarystycznym za bodaj 6 zł każdy. Oba pokazują taką samą temperaturę. Pewnie nie są jakieś super dokładne, ale poprzednio miałem zwykłą grzałkę Aquaela, bez termostatu. Miała utrzymywać stałe 25 stopni i wszystko się zgadzało - oba termometry pokazywały dokładnie 25. Myślę sobie, że w ostateczności ustawię tą grzałkę na 24 stopnie, co w rzeczywistości da temp. 26-27 i będzie ok.
Dodano po przerwie do tego postu:
Mały update wątku. Niepotrzebnie kombinowałem na samym początku z tymi regulatorami na grzałce. Ustawiłem ją ponownie tak jak było fabrycznie - czerwone i niebieskie pokrętło na wartość 26. Włożyłem do akwarium, zostawiłem na noc i ku mojej uciesze temperaturę w akwa mam równo 26 stopni C :) Dopiero teraz doczytałem w instrukcji grzałki, żeby właśnie uruchomić ją na domyślnych ustawieniach, a jeśli po 1-2 dniach temperatura by się nie zgadzała, to dopiero wtedy ruszać czerwonym pokrętłem. Póki co jest dobrze i mam nadzieję, że grzałka będzie się dobrze sprawowała.
ODPOWIEDZ