Wytrzymałość stropu

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#1

Post autor: Hornet »

Ponieważ strop wytrzymuje ok 350 kg na m2 to... właśnie kombinujemy jak tu porozstawiać to wszystko po mieszkaniu żeby nie wpaść do sąsiadki z dołu na nieprzewidzianą herbatkę... ale w perspektywie jest jeszcze jedna 200-tka i mała 60-tka na parkę barwniaków... tylko że musimy wcześniej trochę odciążyć ten strop więc intensywnie kombinujemy czego z mebli i innego wyposażenia można się jeszcze pozbyć... i myślę że to dopiero jest przesada! :mrgreen:
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#2

Post autor: ziabak »

350 kg/m2? Hmm.. ja nie konstruktor tylko architekt, ale mi się wydaje ze standardowo przyjmuje się do obliczeń obciążenie użytkowe w mieszkaniówce na poziomie 1,5 kN/m2 - to jest = 1500 kg :roll:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#3

Post autor: Hornet »

Tak ale to daje w sumie po odliczeniu i przekalkulowaniu realnego obciążenia które możemy wykorzystać w okolicach 350 kg na m2 reszta to konstrukcje, beton, naprężenia i tym podobne składowe tak że do wykorzystania dla przeciętnego mieszkańca klatki na szczury w przeciętnym blokowisku z wielkiej płyty tylko tyle zostaje... :x
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#4

Post autor: ziabak »

hmm.. ja myślałam że to użytkowe jest 1,5 kN/m2 - bo stałe obciązenia i obciążenia ściankami działowymi to osobna sprawa, ale nie mam pewności... 350 kg to jest bardzo mało, jak jest kilku gości w mieszkaniu to już się przekracza.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#5

Post autor: etna »

Adriana
Awatar użytkownika

Autor
Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#6

Post autor: Hornet »

Z tym obciążeniem 350 kg/m2 to wydaje mi się że chodzi o to że gdyby na całej podłodze położyć równo 350 kg to powinna wytrzymać natomiast miejscowo pewnie masz rację że dopuszczalne obciążenie może wynosić 1500 kg... Nie będę się sprzeczać bo całą moją wiedzę w tym zakresie opieram na wypowiedzi znajomego architekta (z bardzo dużym doświadczeniem ale też niestety nie konstruktora) którego dopadłam jak chciałam postawić kolejne akwarium...
350 kg też wydało mi się mało ale jak pomnożyłam to przez powierzchnię mieszkania to wyszła mi całkiem spora ilość tych gości którą można byłoby zaprosić na imprezę tylko trzeba by ich poukładać chyba piętrowo... :razz: :mrgreen: :evil:
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#7

Post autor: mattoid »

Hornet pisze:Z tym obciążeniem 350 kg/m2 to wydaje mi się że chodzi o to że gdyby na całej podłodze położyć równo 350 kg to powinna wytrzymać natomiast miejscowo pewnie masz rację że dopuszczalne obciążenie może wynosić 1500 kg
Zdecydowanie odwrotnie jak już. Jednakże nie chce mi się wierzyć, żeby strop wytrzymywał tak małe obciążenia. Stańcie sobie w 5 (większych) osób blisko siebie. Na pewno uda się na 1 m2. Możecie nawet poskakać. Jeśli nikt nie wyląduje w łóżku u sąsiadki na dole, to można śmiało stawiać zbiornik.
25l w trakcie uruchamiania.
Awatar użytkownika

Autor
Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#8

Post autor: Hornet »

Chyba niekoniecznie masz racje z tym odwrotnie... Punktowe obciążenie 1500kg rozkłada się na stropie na sąsiadujące metry te które już nie są tak obciążone oraz ściany i średnia wcale nie wychodzi taka duża... natomiast jeśli mamy każdy metr obciążony 350 kg to musiałabym zaprosić do mieszkania po 5 osób na każdy metr licząc nie za wielkie mieszkanie (ok 50 m2) to jak łatwo policzyć musiałabym zaprosić ok 250 osób... wybacz ale skoków takiej liczby ludzi przynajmniej mój strop mógłby nie wytrzymać... :x
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#9

Post autor: ziabak »

:) ale się zrobiła dyskusja - przy okazji zapytam znajomego konstruktora jak to jest naprawdę (konstruktora z uprawnieniami, czynnie projektującego - nie laika), ale wg mnie strop może wytrzymać dużo wieksze obciążenie niż 350 kg/m2 spokojnie - nawet do obliczeń projektowych daje się obciążenie użytkowe z zapasem, a nie na styk więc przypuszczam, że nie masz się czego obawiać Hornet :)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#10

Post autor: mattoid »

Hornet pisze:Chyba niekoniecznie masz racje z tym odwrotnie... Punktowe obciążenie 1500kg rozkłada się na stropie na sąsiadujące metry te które już nie są tak obciążone oraz ściany i średnia wcale nie wychodzi taka duża... natomiast jeśli mamy każdy metr obciążony 350 kg to musiałabym zaprosić do mieszkania po 5 osób na każdy metr licząc nie za wielkie mieszkanie (ok 50 m2) to jak łatwo policzyć musiałabym zaprosić ok 250 osób... wybacz ale skoków takiej liczby ludzi przynajmniej mój strop mógłby nie wytrzymać... :x
Wydaje mi się, że się nie rozumiemy.

Po pierwsze weź np. kartkę papieru, rozciągnij i naciśnij ją palcem (to odpowiednik nacisku punktowego). Zobaczysz jak mocno musisz ją nacisnąć, żeby zrobić dziurę. Potem weź identyczną kartkę, połóż na niej coś twardego i płaskiego o wymiarach dajmy na to 5x5 cm i naciśnij to coś z dużo większą siłą. Kartka i tak wytrzyma.

Po drugie nie każę Ci zapraszać 250 osób do mieszkania. Chodziło mi o to, że skoro chcesz postawić akwarium o wadze mniej więcej 350 kg, które będzie zajmowało więcej niż 1 m2 i się o nie boisz, to zaproś gości o tej samej (lub większej wadze), każ im stanąć na tym 1 m2 i niech podskoczą. To właśnie miałem na myśli.

A tak swoją drogą, to gdybyś zaprosiła te 250 osób (pod warunkiem, że by się zmieścili) to sądzę, że strop również by wytrzymał. Jak Ci się wydaje... ile ważą materiały budowlane przeznaczone na kondygnację budynku? Przecież budując budynek wielopiętrowy one spoczywają właśnie na tej kondygnacji pod spodem i nic się nie dzieje.
25l w trakcie uruchamiania.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#11

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Taki artykuł wyszperałam dla Was :)
http://aquadesign.pl/artykuly_html/Astropy.htm

Miłej lektury

Chyba wydzielę temat
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#12

Post autor: ziabak »

O genialnie, wielkie dzięki - ja już kiedyś właśnie sie natknęłam na wypowiedzi Ducha, bo on konstruktor - ale wtedy się nieszczególnie wczułam.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Gość

Re: Wytrzymałość stropu

#13

Post autor: Gość »

No tak tylko przytrzymaj ten ciężar w tym samym miejscu przez dłuższy czas i zobacz co się stanie albo kartka (znaczy się strop) odkształci się trwale albo po pewnym czasie wszystko podrze się (znaczy się się zwali do sąsiadki)... 350 kg / m2 jest to ciężar bezpieczny który można na dłuższy czas postawić w danym miejscu na konstrukcji i nie bać się że sąsiadka z dołu może nie chcieć poczęstować nas kawą gdy zrobimy jej małą dziurkę w suficie... Wspomniane palety z cegłami które ważą znacznie więcej niż te 350 kg stały na konstrukcji dosyć krótko a więc nie doprowadziły do trwałych odkształceń natomiast moje akwarium (szczególnie to duże) pewnie będzie stać w jednym miejscu przez kilka lat (bo trochę jest kłopotliwe bieganie z takim grzmotem po mieszkaniu)... Także myślę że przy podawaniu mi takiej a nie innej wartości obciążenia stropu uwzględniono jeszcze funkcję czasu przez który będzie moje akwarium oddziaływać na jedno miejsce na stropie... :smile:
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr wrz 30, 2009 6:46 pm przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Wytrzymałość stropu

#14

Post autor: Hornet »

Nie wiem czemu ale mój post powyżej pokazał się jako "GOŚĆ"
Pozdrawiam Hornet
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
ODPOWIEDZ